Abbott svari pred novimi terorističnimi napadi

Avstralski premier je sporočil, da po napadu prejšnji teden zaznavajo povečano teroristično komunikacijo.

Objavljeno
23. december 2014 12.43
AUSTRALIA-SECURITY
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Canberra − Dober teden po napadu na kavarno v mestu Sydney, ko je v Iranu rojeni Man Haron Monis zajel in 16 ur zadrževal 17 talcev, avstralski premier Tony Abbott svari pred novimi napadi. »Vse prebivalce opozarjam, da je stopnja grožnje terorističnega napada še vedno visoka in, kot verjetno razumete, je na tej stopnji nov napad verjeten.«

Po srečanju s predstavniki varnostnih služb je povedal, da so po ponedeljkovem napadu v okrožju Martin Place, v katerem so umrli dva talca − 38-letna Katrina Dawson in 38-letni Tori Johnson − in napadalec, zaznali povečano »teroristično komunikacijo«. »Ne vemo, kdaj in kako se bo zgodilo, a vemo, da obstajajo ljudje, ki so pripravljeni in sposobni izpeljati nove napade.«

Kljub svarilom se avstralske oblasti niso odločile za povišanje stopnje nevarnosti terorističnega napada s sedanje »visoke« na »ekstremno«. V Avstraliji so stopnjo nevarnosti nazadnje povešali septembra, ko so pripadniki tamkajšnjih varnostnih sil v Sydneyju in Brisbanu izvedli več protiterorističnih racij. Razlog za to je večje število avstralskih državljanov, ki so se v zadnjih mesecih pridružili Islamski državi v Iraku in Siriji.

Avstralske oblasti medtem še vedno preiskujejo ozadje ponedeljkovega napada, katerega še niso označile za terorističnega. Kot so pojasnili, še niso našli nobenega dokaza, ki bi povezal Monisa s katerokoli mednarodno teroristično organizacijo. Za zdaj kaže, da je napadalec z dolgo zgodovino nasilja deloval sam.

Kot smo že poročali, je Avstralija Monisu leta 1996 podelila politični azil, čeprav so ga v Iranu iskali zaradi prevar in je bila za njim razpisana tiralica Interpola. Avstralski mediji so med drugim odkrili, da je Monis lani priznal krivdo in sprejel obsodbo na 300 ur družbenokoristnega dela, ker je družinam avstralskih vojakov, ki so padli v Afganistanu, pošiljal nesramna in žaljiva pisma.

Kmalu zatem so ga aretirali zaradi sokrivde pri umoru nekdanje žene, letos pa ponovno zaradi spolnega napada leta 2002. Obtožnico so okrepili s še šestimi primeri spolnih napadov, v katerih se je Monis pretvarjal, da je zdravilec in se je tako spravljal na ženske žrtve. Kljub temu in tudi temu, da se je samooklicani imam Šejk Haron na internetu razglašal za islamskega skrajneža, je bil po plačilu varščine izpuščen na prostost.