Afera Williams: padec novinarskega zvezdnika

Enega najuglednejših voditeljev ameriške televizije so ujeli pri laganju, zdaj se pojavljajo dvomi o poročanju iz New Orleansa.

Objavljeno
10. februar 2015 18.37
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Ameriški televizijski urednik in voditelj Brian Williams je napovedal, da se začasno umika s televizijskih zaslonov, ker je postal del novic. Njegovo odločitev je podkrepile še NBC, od koder so včeraj sporočili, da je voditelj za šest mesecev suspendiran.

Dolgoletni obraz osrednje informativne oddaje mreže NBC je pred leti dejal, da je med poročanjem iz Iraka njegov helikopter zadela raketa. A se je pokazalo, da je zgodbo hudo napihnil.

Ugleden, razumen, nadarjen in z nagrado emmy za televizijsko odličnost ozaljšan novinar je bil hkrati šarmanten in kameram všečen gost skoraj vseh pogovornih oddaj, na katerih je blestel s svojim humorjem in z nikoli usahlo malho osupljivih zgodbic iz novinarske kariere. Njegov zvezdniški status je močno presegel njegovo delovno mesto voditelja večernih novic; poznajo ga tudi mladi, ki zagotovo nikoli ne gledajo poročil, če sploh še gledajo televizijo.

Williams si je medijski grob začel kopati pred dobrim tednom, ko je ob koncu poročil ponovil svojo zgodbo, da je leta 2003 med poročanjem iz Iraka njegov helikopter zadela raketa, zato so morali zasilno pristati. Prispevek je bil namenjen naredniku Timu Terpaku, ki je menda takrat s svojo enoto varoval Williamsa in njegovo ekipo, oba sta vsa leta ohranjala stike. Televizijski zvezdnik je odlikovanega vojaka ob upokojitvi odpeljal na hokejsko tekmo New York Rangers, kjer so se mu z objavo na osrednjem semaforju zahvalili za njegovo služenje državi.

Na videz topla zgodba se je sfižila, ko je vojaška revija Stars and Stripes objavila pričevanje Lancea Reynoldsa, inženirja na sestreljenem helikopterju. »Oprosti, kolega, ampak ne spomnim se, da bi bil na mojem helikopterju. Spomnim pa se, da si kakšno uro kasneje prišel do nas in nas vprašal, kaj se je zgodilo,« je zanikal Williamsovo zgodbo na facebooku. Voditelj se je v sredo precej nerodno opravičil in dejal, da mu je »čas zameglil spomin, za kar se opravičujem«. A to ni pomirilo ogorčene javnosti, zato je urednik oddaje Nightly News Williams za nekaj dni umaknil – voditelja Williamsa.

Televizijska mreža NBC je sporočila, da je sprožila notranjo preiskavo, na žerjavici javnosti je tudi Deborah Turness, ki vodi novinarski oddelek medijske korporacije. »Jasno, neprilagojeno opravičilo je edini način, da pomirijo javnost, ki je doslej zaupala Williamsu,« je ocenil medijski analitik David Carr iz New York Timesa in dodal, da je prostovoljni umik voditelja – čeprav dobronameren – bolj znamenje, da je odgovoren samemu sebi. »Williams bolj varuje svoj ugled kot ugled informativne oddaje NBC,« je prepričana Mary McNamara iz Los Angeles Timesa.

Podvomili so tudi o Williamsovem slovitem poročanju iz New Orleansa, ko je mesto opustošil orkan Katrina in za katerega je prejel vrsto nagrad. Toda tudi njegovi spomini na Katrino so polni živahnih podrobnosti, od tega, da je iz svojega hotela videl truplo, ki je plavalo na poplavljeni ulici, do okužbe z grižo, ker je po nesreči popil poplavno vodo, zaradi česar je menda med poročanji obnemogel ležal v postelji. Če je prvo še bilo mogoče, čeprav po pričevanju hotelske uprave malo verjetno, bi bila njegova griža edini primer v celotnem New Orleansu.

Afera Williams je le zadnja v težavni sodobni medijski krajini, v kateri novinarji vse bolj kujejo lastno blagovno znamko in vdirajo v novice, kar je še posebno očitno na televizijskih zaslonih. »Od zvezdniških novinarjev pričakujemo, da bodo osebnosti, da nas zabavajo tudi zunaj omejitev njihove dnevne službe. Ni dovolj, da nam sporočajo novice, sodelovati morajo na družbenih omrežjih s humorjem oziroma notranjim vpogledom v dogajanja. Nastopati morajo v komedijah, pogovornih oddajah in v revijah,« je zapisala Mary McNamara.

Padli voditelj je postal žrtev potrebe po zabavanju vedno lačne javnosti in lastne potrebe po utrjevanju svoje podobe. V začetku je zgodbo iz Iraka pripovedoval tako, kot se je zgodila, čeprav je po besedah navzočih tudi takrat pretiraval o pretečih nevarnostih. Sčasoma je sam vse bolj pronical vanjo, dokler ni nazadnje postala dogodek, ki se je vrtel okoli njega. »Zgodbe, ki jih pogosto pripovedujemo, se rade razrastejo v novo resničnost za pripovedovalca,« ugotavlja David Carr. Težava je, če iz pivskih zgodb postanejo del novic.

»Vsi pripovedujemo laži. Vsak od nas. Težava ni, ali ste lagali ali ne. Težava je način, kako ste se odzvali, ko smo vas ujeli pri laži,« je za New York Times zapisal Joe Summerlin, član posadke sestreljenega helikopterja. »Hvala, ker ste se umaknili z voditeljskega položaja. Toda ali lahko zdaj priznate, da niste le pomešali spomine, in se resnično opravičite? Mogoča vas bom celo povabil na pivo,« je pozval Williamsa, naj pokaže več verodostojnosti.