Afganistanska voditelja v Londonu pojasnjuje načrte za prihodnost

Namen srečanja je zbiranje finančne podpore Afganistanu po koncu misije Isaf.

Objavljeno
04. december 2014 17.11
Belgium NATO Foreign Ministers
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

London - Afganistanska voditelja, predsednik c, danes na vlagateljski konferenci v Londonu predstavljata načrte reform, ki jih nameravata izvesti. Kot je ob začetku konference po poročanju STA dejal gostitelj, britanski zunanji minister Philip Hammond, bo Afganistan potreboval finančno pomoč tudi po umiku tujih vojakov.

Afganistance je treba podpreti, da bodo lahko razvili gospodarstvo in državo, da bodo lahko razvijali odnose v regiji, je dejal Hammond. In Afganistan potrebuje močno partnerstvo z mednarodno skupnostjo, se je zavzel.

Srečanja v Londonu, ki je namenjeno zbiranju finančne podpore Afganistanu po koncu misije Isaf ob izteku letošnjega leta, se ob afganistanskih voditeljih udeležuje tudi ameriški državni sekretar John Kerry. Sodeluje tudi pakistanski premier Navaz Šarif, prisoten je tudi britanski premier David Cameron, navaja STA.

Kakih novih obljub mednarodne skupnosti sicer ni pričakovati, je pa to priložnost, da Gani in Abdulah predstavita mednarodni skupnosti skupne reforme, ki naj bi zagotovile, da se bo Afganistan razvijal v pravo smer in predvsem, da bosta politična tekmeca, ki sta si na volitvah ostro nasprotovala, zdaj nastopala skupaj za dobro države, še navaja STA.

»Strategija samozadostnosti«

Septembra sta Gani in Abdulah namreč sklenila dogovor o »vladi narodne enotnosti«, v kateri je Gani predsednik, Abdulah pa »glavni izvrševalec«. Afganistan ima sicer predsedniški politični sistem, pri čemer je predsednik države tudi predsednik vlade. Vendar pa novih ministrov zaenkrat še nista predstavila.

Gani napoveduje nacionalno »strategijo samozadostnosti«, ki vključuje tudi boj proti močno razširjeni korupciji in izboljšanje učinkovitosti delovanja oblasti. Upa tudi, da bo pospešil delovanje gospodarstva, zlasti izvoz.

Gani zagotavlja tudi, da bo okrepil varnost v državi. V zadnjem času sicer prihaja do vse več napadov talibanov v Kabulu in drugod, a kot ocenjujejo zavezniki, je to povezano predvsem z napovedanim koncem misije Isaf.

Slovenija v prihodnjih treh letih pol milijona dolarjev

Zveza Nato bo sicer z novim letom zagnala misijo Odločna podpora za urjenje afganistanskih vojakov, ki pa ne bo bojna. Odgovornost za varnost v državi bo namreč povsem v rokah afganistanskih vojakov in policistov, ki pa naj bi jih mednarodna skupnost še vedno izdatno financirala z okoli petimi milijardami dolarjev na leto. Slovenija je za to za obdobje prihodnjih treh let obljubila pol milijona dolarjev letno.

Gani in Abdulah si sicer na turneji po Evropi, ki je vključevala tudi udeležbo na zasedanju zunanjih ministrov zveze Nato v začetku tedna, prizadevata predvsem popraviti odnose dežele pod Hindukušem z mednarodno skupnostjo, ki so se pod bivšim predsednikom Hamidom Karzajem pred iztekom njegovega mandata že pošteno skisali.

Afganistan je zaradi tega izgubil precej simpatij in tokratna konferenca v Londonu naj bi bila tako v prvi vrsti namenjena predvsem temu, da mednarodna skupnost zagotovi, da bo spoštovala zaveze iz Tokia iz leta 2012, še navaja STA.