Alternativna Nobelova nagrada sirskim prostovoljcem ...

... aktivistkama iz Egipta, Rusije ter turškemu časopisu.

Objavljeno
22. september 2016 14.06
Alternative Nobel Prize Winners
Mo. B.
Mo. B.

Stockholm – V švedskem parlamentu so danes podelili priznanja s področja humanitarnost in aktivizma, s katerimi so tokrat počastili prizadevanja in delo sirskih aktivistov, zbranih pod skupnim imenom Bele čelade, egiptovski aktivistki za pravice žensk Mozn Hassan, ruski aktivistki Svetlani Gannuškini, ki opozarja na položaj beguncev in migrantov, ter turškem časniku Cumhuriyet.

Nagrado Right Livelihood Award (RLA), morda bolj poznano kot alternativna Nobelova nagrada, ki znaša nekaj manj kot 314.000 evrov, si bodo nagrajenci razdelili. Z alternativno Nobelovo nagrado počastijo in podprejo ljudi, ki so na najbolj pereče izzive današnjega časa dali najbolj praktične in zgledne odgovore.

Ena od njih je letos tudi sirska civilnoobrambna skupina Bele čelade. Ta združuje okoli 3000 prostovoljcev − tako moških kot žensk −, ki so se s krvavo vojno iz bančnikov, krojačev, trgovcev, učiteljev ... prelevili v gasilce, reševalce in zdravnike. Vse od leta 2013 iz ruševin v vojni podrtih stavb rešujejo življenja. Pomagali so že več kot 60.000 ljudem.

Svetlana Gannuškina. Foto: Ivan Sekretarev/AP

Med nagrajenimi je tudi Svetlana Gannuškina, ena pomembnejših ruskih aktivistk, ki opozarja na trpljenje beguncev in migrantov. Njena organizacija je od leta 1990 s humanitarno pomočjo, brezplačnim izobraževanjem in pravnimi nasveti na pomoč priskočila več kot 50.000 migrantom, notranje razseljenim in beguncem. Na evropskih in ruskih sodiščih je uspešno preprečila izgon beguncev, ki so jim v domovini grozile zlorabe, uspešno je zagovarjala zakon, na podlagi katerega je okoli dva milijona ljudi dobilo rusko državljanstvo, prizadeva si za pravico do izobrazbe vseh otrok, ne glede na njihov status.

Med nagrajenimi je tudi Mozn Hassan, egiptovska feministka in borka za pravice žensk. Organizacijo Nazra for Feminist Studies je ustanovila leta 2007, več let pred začetkom arabske pomladi, ki je leta 2011 zajela tudi Egipt. Množična zborovanja med revolucijo in po njej so spremljala poročila o spolnih napadih na ženske. Žrtvam so priskočili na pomoč in jim priskrbeli zdravstveno, psihološko in pravno pomoč. Aktivno so si prizadevali tudi za spremembe zakonodaje. Od leta 2014 so pravice žensk vključene v ustavo, spolno nadlegovanje pa odslej velja za spolno zlorabo.

Urednik časnika Cumhuriyet Can Dundar. Foto: Vedat Arik, Cumhuriyet/AP

Letošnjo alternativno Nobelovo nagrado je dobil tudi turški časnik Cumhuriyet. »Njihovi zaposleni tvegajo lastno varnost, so bili tarče usmrtitev in aretacij, da bi ostali odprti in poročali o vprašanjih človekovih pravic, enakopravnosti med spoloma, sekularizacije in varstva okolja,« so zapisali na spletni strani RLA in dodali, da so v teh težavnih časih za svobodo govora v Turčiji dokazali, da se demokracije ne da utišati.

»Letošnji nagrajenci Right Livelihood Award se neposredno spopadajo z nekaj najbolj perečimi globalnimi vprašanji − pa naj bo to vojna, svoboda govora, ženske pravice ali trpljenje migrantov,« je po poročanju tiskovne agencije AP ob podelitvi povedal Ole von Uexkull, nečak ustanovitelja nagrade Jakoba von Uexkulla. Švedsko-nemški filantrop in novinar je nagrado ustanovil leta 1980, potem ko Nobelov sklad v svoj nabor ni hotel umestiti nagrade za dosežke s področja okoljevarstva in mednarodnega razvoja.