Amerika stopnjuje grožnje Pjongjangu

Na izrednem zasedanju varnostnega sveta je predstavnica ZDA opozorila Severno Korejo, da zapira vrata diplomatski rešitvi.

Objavljeno
06. julij 2017 09.23
UN-US-NKOREA-DIPLOMACY-NUCLEAR-MISSILE
Sebastijan Kopušar, New York, Zorana Baković
Sebastijan Kopušar, New York, Zorana Baković

Združene države Amerike zaostrujejo svarila Severni Koreji, ki je ob ameriškem prazniku neodvisnosti »kot darilo« svoji čezpacifiški nasprotnici uspešno izstrelila medcelinsko raketo. »Pripravljeni smo uporabiti vse svoje zmogljivosti, da ubranimo tako sebe kot naše zaveznike,« je na izrednem zasedanju članic varnostnega sveta OZN sporočila ameriška veleposlanica Nikky Haley.

Dodala je, da bo Amerika, če bo treba, uporabila tudi svoje »usposobljene vojaške sile«. Tega si po njenih besedah ne želijo, toda hkrati Haleyjeva Pjongjang nedvoumno opozarja, da s svojim ravnanjem zapira poti k diplomatski rešitvi krize na Korejskem polotoku.

Ostre besede ameriške predstavnice v Združenih narodih pa niso namenjene le nepredvidljivemu severnokorejskemu voditelju Kim Džong Unu, ampak tudi Rusiji in Kitajski. Predvsem zadnjo, ki je daleč največja trgovinska partnerica Severne Koreje, je hotela Bela hiša na vsak način, tudi z osebnim lobiranjem Donalda Trumpa, pritegniti na svojo stran in jo prepričati v bolj odločno ukrepanje proti oblastem v Pjongjangu.

Ameriški predsednik je tik pred odhodom v Evropo prek družbenega omrežja twitter sporočil, da je trgovinska menjava med Kitajsko in Severno Korejo v prvem četrtletju zrasla za 40 odstotkov. »Toliko o tem, da Kitajska dela z nami − ampak moramo vsaj poskusiti,« je zapisal Trump, ki se bo na srečanju G20 v Hamburgu med drugim sestal tudi s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom.


Za povečavo kliknite na grafiko.

Njegov tvit je nekaj ur pozneje dobil še uradni diplomatski glas in ostrino v palači Svetovne organizacije. »Nekatere države ne le dovoljujejo, ampak tudi spodbujajo trgovanje s Severno Korejo,« je dejala Haleyjeva. Čeprav Kitajski ni neposredno zagrozila, pa je jasno sporočila, da »takšne države« v prihodnje ne bodo več imele dobrih trgovinskih odnosov z ZDA in bodo kaznovane. »Pod drobnogledom bomo imeli vsakogar, ki bo posloval s tem izobčenim režimom,« je dejala in napovedala pripravo nove resolucije varnostnega sveta z dodatnimi sankcijami za Severno Korejo. Podrobnosti ni razkrila, med drugim pa menda gre za omejitev dostopa do tujih valut in do nafte.

Zaradi verjetnega nasprotovanja Rusije in Kitajske, ki imata pravico veta, ima nova resolucija malo možnosti za uspeh. Obe državi namesto novih sankcij predlagata, naj Amerika in Južna Koreja končata skupne vojaške vaje, ki jih izvajata kot odgovor na severnokorejsko izzivanje, v zameno pa bi Pjongjang zamrznil svoj jedrski in raketni program. V okviru zadnjega je Severna Koreja ta teden dosegla pomembno prelomnico. Tudi v Pentagonu so namreč včeraj potrdili, da je raketa, ki jo je Severna Koreja izstrelila v torek, razvojno gledano velik korak naprej.


Južnokorejska in ameriška vojska trenutno izvajata skupne vaje kot odgovor na izzivanje s severa. Foto: Ahn Young-joon/AP

Zaostritev sankcij, meč pa v nožnico

Južnokorejski predsednik Mun Dže In je pozval mednarodno skupnost, naj zaostri sankcije proti Pjongjangu, ob tem pa izrazil željo, da se mora severnokorejski jedrski in raketni program končati po mirni poti. Mun je o severni sosedi spregovoril v Berlinu, kjer se bo udeležil vrha G20, pri tem pa ni našel nobenega opravičila za »veliko grožnjo in provokacijo«, kakor je opisal uspešno torkovo izstrelitev medcelinske rakete.

Največji problem Seula se sicer skriva v absurdnem dejstvu, da bi bilo prav to mesto s 25 milijoni prebivalcev, ki živijo v njem in njegovi okolici, prva tarča morebitnega oboroženega spopada, medtem ko ima Južna Koreja najmanj vpliva na odločitve velesil glede pristopanja k režimu v Pjongjangu.


Severna Koreja je v torek preizkusila svojo prvo medcelinsko raketo hvasong 14. Foto: AP

Kim Džong Un pa je v sredo napovedal »nova darila« za Američane, obenem pa je opozoril, da jedrsko orožje ne bo predmet potencialnih pogovorov. Zanj sta jedrska bomba in zmogljiva raketa zaščita pred oboroženim napadom, s kakršnim sta bila strmoglavljena Sadam Husein v Iraku in Moamer Gadafi v Libiji.

Zato Severna Koreja »ne bo niti za milimeter skrenila s poti krepitve jedrske sile, ki jo je sama izbrala, vse dokler se ne bodo ZDA dokončno odrekle sovražni politiki in jedrski grožnji proti Demokratični ljudski republiki Koreji,« je Kim Džong Una citirala severnokorejska tiskovna agencija KCNA.