Ameriške volitve 2016: Pomp desnice ter molk in žalost Bidna

Podpredsednik ZDA Joe Biden ostaja zadnji vidni politik, ki še vedno razmišlja o morebitni kandidaturi.

Objavljeno
29. julij 2015 17.21
US-JOE-BIDEN-AND-ANDREW-CUOMO-MAKE-MAJOR-INFRASTRUCTURE-ANNOUNCE
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Pol leta pred ­začetkom izbiranja, kdo bo ­veliki stranki ameriške politike popeljal na predsedniške volitve 2016, je oder za spopad pripravljen. Na republikanski­ strani v gneči 16 kandidatov vsi poskušajo prevpiti Donalda­ Trumpa, med demokrati je ­Hillary Clinton še vedno na prestolu zmagovalke. Edina neznanka ostaja podpredsednik Joe Biden in njegov morebitni pozni vstop v tekmo.

Fenomen Trumpa, ki se vali iz ene afere v drugo, a kljub temu ostaja na vrhu javnomnenjskih raziskav med volivci desnice, je blagoslov za demokrate. Medtem ko trije favoriti – nekdanji guverner Floride Jeb Bush, guverner Wisconsina Scott Walker in senator Floride Marco Rubio – poskušajo prebresti težavno obdobje republikancev s čim manj škode, drugi kandidati v obupu iščejo vse bolj skrajne načine za pritegnitev medijske pozornosti.

Celotna republikanska stranka je v očeh javnosti zdrsnila najnižje v dveh desetletjih, po raziskavi agencije Pew Research Center jo podpira le še 32 odstotkov Američanov. Demokrati imajo precej manj težav. Ob še vedno izjemni prednosti Hillary Clinton v predvolilnih anketah (po njihovem zbiru na strani Real Clear Politics ima več kot 57-odstotno podporo, dvakrat več kot preostali štirje kandidati demokratov) so se v stranki pojavile celo zamisli, da bi povsem opustili volitve znotraj stranke in Clintonovo kar določili za predsedniško kandidatko.

Nekdanji demokratski kongresnik Barney Frank namreč meni, da bi predolg spopad znotraj stranke načel sedanjo prednost demokratov in njihovo volilno blagajno. In to kljub temu, da je senator Bernie Sanders na zvezdniški turneji po ZDA, na volilnih shodih ga vedno čaka na tisoče navdušenih volivcev, njegova podpora pa počasi, a vztrajno narašča. »Zidanje gradov v oblakih ni način za osvojitev predsedovanja. Sanders – mogoče na žalost – nima možnosti za zmago na nacionalnih volitvah,« je prepričan Frank.

Nekateri mediji so označili senatorja za »Trumpa na levici«, toda takšna žalitev je mogoča le ob televizijskih poenostavitvah in primerjavah. Senator iz Vermonta ima namreč spoštovanja vredno politično kariero, ki ga je od aktivista levice prek županovanja pripeljala v kongres, ter spodoben socialdemokratski program, s katerim bi zlahka zmagal v večini evropskih držav.

Pokoj ga ne zanima

Toda vzpon Sandersa na liberalnem krilu stranke ni edini žulj Hillary Clinton. Javnomnenjske raziskave tesno ob senatorja uvrščajo tudi podpredsednika Joeja Bidna, ki še vedno ni sporočil, ali bo kandidiral ali ne. Nazadnje je februarja dejal, da se bo odločil do konca poletja, kar pomeni, da ima formalno še nekaj tednov časa. Zadnje dni se pojavljajo številna ugibanja o njegovem vstopu v tekmo. Nekdanji guverner Rhode Islanda Lincoln Chafee je denimo napovedal, da bo sprejel izziv.

Super politični akcijski odbor Draft Biden, s katerim poskušajo spodbuditi podpredsednika h kandidaturi, je objavil prvi televizijski oglas, v katerem prepričujejo volivce (in morebitnega kandidata), da je pravi človek za novo demokratsko predsedniško zmago. Po raziskavi Univerze Monmouth iz New Jerseyja naj bi namreč mnogi demokrati, ki zdaj podpirajo Hillary Clinton, prestopili v Bidnov tabor. Avtor raziskave Patrick Murray je zatrdil, da je Biden večja grožnja Hillary Clinton kot Sanders, saj bi se borila za iste volivce.

»To ni človek, ki bi odšel zlahka. Karkoli počne, bo ostal vpleten (v politiko), ne zanima ga upokojitev, kot mene,« je za New York Times dejal njegov prijatelj Ted Kaufman, ki ga je zamenjal kot senator zvezne države Delaware. 72-letnega podpredsednika čaka še poldrugo leto dela v Beli hiši, njegovi svetovalci pa trdijo, da so državniške obveznosti nekakšna terapija ob novem pretresu v življenju, saj je konec maja zaradi raka na možganih izgubil sina Beauja.

Javno žalovanje in bolečina na sicer vedno nasmejanem obrazu sta ga naredila za ameriškega očeta, je prepričan pravnik in politik Mark Gitenstein, dolgoletni podpredsednikov prijatelj. Ta se javno ne sooča prvič z bolečo izgubo, kot mlad senator je leta 1972 v avtomobilski nesreči ostal brez žene in leto dni stare hčerke. »Joe Biden je najbolj prijazen človek, kar sem jih spoznal v politiki. Tako dober je, kot ga je bog lahko ustvaril. Ne strinjava se o mnogo rečeh, toda doživel je res hude udarce,« je tudi senator Lindsey Graham, ki kandidira med republikanci, s stisnjenim grlom spregovoril o njem.

Prav Beau je vedno spodbujal očeta, naj se poda v predsedniški boj. Toda Bidnovi svetovalci pravijo, da je razprava o kandidaturi te dni bolj ob strani, kot je bila lani spomladi, in se praskajo po glavi, od kod namigi, da se je že odločil. Sploh, ker je že dneve poleg dela za Belo hišo osredotočen na družino, v njegovi pisarni pa ne delajo načrtov za več kot dva tedna vnaprej. Toda možnosti so še vedno odprte.