Ameriške volitve: marčne ide za republikanske upe

Donald Trump je izrinil še enega nasprotnika in postaja neizbežna izbira desnice.

Objavljeno
16. marec 2016 23.45
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – V torek zvečer­ je postalo jasno, da bomo jeseni­ najverjetneje priča dvoboju­ med Hillary Clinton na demokratski strani in Donaldom Trumpom na republikanski. Oba sta porazila nasprotnike, newyorškemu milijarderju se kolca le po Ohiu, kjer je prevladal domači guverner John Kasich.

Ne tako daleč nazaj so na desnici imeli toliko kandidatov, da so jih morali na soočenjih razdeliti v dve skupini. Po ostrem boju zdaj na požgani ravnici kraljuje Trump, njegova zadnja žrtev je »mali Marco«, kot se je nepremičninski poslovnež ponorčeval iz floridskega senatorja Marca Rubia. Zlati deček republikanske stranke se je v kampanji spustil na Trumpovo raven osebnih vulgarnih napadov, a se je opekel, posledica je bil hud poraz v domači Floridi.

Precej slab večer je tudi za teksaškim senatorjem Tedom Cruzom, edinim resnim Trumpovim izzivalcem. Dve tretji in tri druga mesta (pri čemer v Misuriju še vedno ugotavljajo zelo tesen izid) so pičla bera, njegov zaostanek je tako narasel, da bi v prihodnjih tednih moral osvojiti kar 75 odstotkov delegatov, ki so še na voljo. Zato se je včeraj dobrikal podpornikom Marca Rubia in hkrati pozival Kasicha, naj se umakne iz tekme ter mu tako omogoči neposreden spopad s Trumpom.

Kasich je še zadnja bilka, ki se je je oprijelo protitrumpovsko gibanje v republikanski stranki, čeprav politik, ki gradi kampanjo na pozitivnem sporočilu, nima več niti matematičnih možnosti za osvojitev potrebne večine delegatov. Guverner je pravoverni republikanec, ki pridiga o proračunskem zategovanju pasu, omejuje delovanje sindikatov in nasprotuje sodobnim neteološkim pogledom na družbo (denimo istospolnim porokam). Toda v sedanjih razmerah na desnici se zdi zelo zmeren politik. Poleg tega bi sodeč po anketah gladko porazil Hillary Clinton.

Napoved nemirov

Republikansko vodstvo
se je včeraj zbudilo še bolj potlačeno kot prejšnje dni. Stranka vse bolj poka po šivih, saj čedalje več uglednih predstavnikov napoveduje, da na jesenskih volitvah ne bodo podprli Trumpa. Podobno temačno prihodnost so nakazale torkove vzporedne volitve, kar 37 odstotkov volivcev desnice je napovedalo, da bodo raje glasovali za kandidata tretje stranke. Nekdanji newyorški župan in poslovnež Michael Bloomberg, ki se je igral z mislijo na predsedniški izziv obeh velikih strank, se je tej že odpovedal.

Desnici se vse bolj obeta izbira med dvema slabima možnostma – da se kot dobri vojaki postrojijo za novim generalom, ki ga prezirajo, ali pa mu preprečijo, da bi zbral dovolj delegatov za osvojitev nominacije. To je tudi edini razlog za Kasichevo vztrajanje v tekmi, saj lahko po preostalih zveznih državah pobere ravno toliko glasov, da Trump ne bo dosegel potrebne podpore 1237 delegatov. Na zboru­ stranke v Clevelandu bi nato pripravili mešetarski puč, na katerem bi obšli Trumpa, nepriljubljeni Cruz ne bi imel možnosti, ostal bi Kasich ali pa bi izbrali celo kakšno novo ime.

Med slednjimi se je pojavil predsednik spodnjega doma kongresa Paul Ryan, ki v pogovoru za televizijsko mrežo CNBC ni zavrnil te možnosti. Toda Trump je včeraj opozoril, da bi to povzročilo nemire. »Sam jih ne bi vodil, toda mislim, da bi se to zgodilo,« je prepričan, da bi njegovi podporniki to razumeli kot odvzem volilnih pravic. Hkrati je odpovedal udeležbo na ponedeljkovem soočenju v Salt Lake Cityju, saj so po njegovem »imeli dovolj razprav«. Televizija Fox News je na koncu morala odpovedati dogodek.

Prevlada Hillary Clinton

Demokratske stranke ne pretresa takšen razkol, sploh ker je Hillary­ Clinton v torek pometla mizo in zmagala v vseh petih zveznih državah. Senator Bernie Sanders ji je prejšnji teden presenetljivo iztrgal Michigan, zato so njegovi podporniki upali, da bo to ponovil v drugih državah industrijskega pasu rje na severu. Toda nekdanja zunanja ministrica mu je na koncu za las iztrgala tudi Misuri in pokazala, da so njegove možnosti za zmago le še teoretične.

Senator je izrabil nezadovoljstvo z Washingtonom in jezo na levici, še posebej med mladimi, ki se spoprijemajo s čedalje hujšimi bremeni študentskih dolgov in negotovo prihodnostjo. Hillary­ Clinton bo poskusil iztrgati še kakšno veliko državo, predvsem pa ponoviti svoje sporočilo o milijarderjih, ki so ugrabili državo in si polnijo žepe na račun delavcev in srednjega razreda. Toda sporočilo »demokratičnega socialista« o kapitalu, ki izrablja proletariat, ni padlo na plodna tla pri temnopoltih Američanih, kar ga bo zelo verjetno stalo končne zmage.