Ameriški popolni mrk

Američani so se zgnetli na pot črnega sonca, hotelirji so si obetali mastne zaslužke.

Objavljeno
21. avgust 2017 11.04
US-SOLAR-ECLIPSE-ASTRONOMY
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
1st Interstate Motel v Casperju, drugem največjem mestu podeželske zvezne države Wyoming, je te dni vsaj razvpit, če že ne slaven. Kar je precej nenavadno za menda obcestno luknjo, ki ima na vseh spletnih straneh porazne ocene. Toda Casper leži na poti današnjega popolnega sončnega mrka in cena sobe je narasla krepko čez tisoč dolarjev.

Razvpitost gre na računa Franka Brunija, kolumnista New York Timesa, ki je motel izbrskal med tisočimi drugimi obskurnimi ponudniki prenočitev, obsijanimi s srečo teme. Casper je namreč natančno na sredini črne pege, ki je nekaj čez deveto uro po lokalnem času (šest zvečer po našem) vstopila v Oregon na zahodni obali in nato dobre tri ure od severozahoda proti jugovzhodu potovala čez ozemlje ZDA do Južne Karoline. Na njenem središču je tema trajala dve minuti in 40 sekund, kar je po raziskavi urologa dr. Harrya Fischa dlje od polovice posteljnih igric, te se v povprečju menda končajo v manj kot dveh minutah.

V večini cenenih hotelov, kjer se pogosto odvijajo takšne dejavnosti, so hitro izbrskali zemljevide ameriške vesoljske agencije Nasa in če so bili vsaj blizu stoodstotne zatemnite zarjuli od sreče, sedaj pa so zadovoljno poslušali rjovenje strank, ki so plačevale tudi več kot desetkrat višje cene. 1st Interstate Motel je po zapisih gostov sodeč morda smrdljiva in umazana izkušnja, toda Casper leži skoraj natančno na sredi sence, ki jo je Mesec metal na Zemljo. Mrkomanija že tedne prevzema državo, še posebej, ker gre za prvi popoln mrk v štirih desetletjih. Včeraj so bile ceste še bolj nagnetene, kot je to običajno za počitniški konec tedna, v Wyomingu pa so bili v pričakovanju, da se bo število ljudi v zvezni državi z običajnih 600.000 kar podvojilo.


Prostovoljka kalifornijskega Muzeja znanosti pojasnjuje pojav popolnega mrka. Foto: Frederic J. Brown/AFP

Srečneži, ki so si lahko privoščili sobe, so včeraj strmeli predvsem v vremenske napovedi, saj lahko že en sam nesrečno postavljen oblak stotine dolarjev spremeni v precej kislo naložbo. V Oregonu in Tenneseeju so napovedovali jasno nebo, prav tako v Illinoisu, drugje so bile napovedi bolj nejasne. V St. Louisu so se obetale nevihte, slabo vreme naj bi motilo tudi izhodno točko s kontinenta, Charleston v Južni Karolini. Mrk je prah otresel tudi z Bonnie Tyler, 66-letna pevka je na križarki The Oasis of the Seas, ta je včeraj s Floride odplula na sedemdnevno »križarjenje popolnega mrka«, zapela svojo pop uspešnico, ki od 1983 vse do danes odzvanja v ušesih zlomljenih src.

Pink Floydi so deset let pred njo dali vedeti, da ni temne strani meseca, ampak da vse prekriva tema. Mnogo Američanov se že tedne strinja z njimi, saj je sedemmesečni predsedniški mrk v Beli hiši skoraj zasenčil današnji ples sonca in Lune. Mrki že od nekdaj napovedujejo naravne katastrofe, nepredvidene dogodke in velike nesreče, po njuejdževskem bajanju zasenčenje sonca »prinese prihodnost v sedanjost in sproži nove potenciale«. Vsaj zadnje drži, ta hip je planet v najbolj retrogradnem gibanju ta, na katerem stojimo. Skoraj preroško je tema prekrila le ZDA, prvič v zgodovini so imeli mrk le zase. In če odštejemo Oregon, je ta šel skozi zvezne države, ki so novembra volile Donalda Trumpa.