Ameriški predsednik tarča preiskave

Posebni preiskovalec ugotavlja, ali je Donald Trump poskušal nezakonito vplivati na preiskavo vmešavanja Moskve v volitve.

Objavljeno
15. junij 2017 09.18
FILES-US-RUSSIA-PROBE
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
Po poročanju časnika Washington Post je posebni preiskovalec Robert Mueller, ki je prevzel tako imenovano rusko preiskavo o vmešavanju Moskve v ameriške volitve in morebitnih povezavah s kampanjo Donalda Trumpa, menda zahteval zaslišanje treh visokih obveščevalnih uradnikov, da bi ugotovil, ali je predsednik države poskušal ovirati preiskavo.

Mueller se želi pogovoriti z Danom Coatsom, vodjem obveščevalne dejavnosti ameriški vladi, admiralom Michaelom Rogersom, ki vodi nacionalno varnostno agencijo (NSA), ter Richardom Ledgettom, nekdanjim pomočnikom Rogersa. Nihče od njih ni sodeloval v Trumpovi kampanji, toda če gre verjeti zadnjim poročilom, ki so prišla v javnost, je predsednik trojico prosil, naj mu pomagajo prepričati nekdanjega šefa zvezne policije Jamesa Comeyja, naj opusti preiskavo proti odstavljenemu svetovalcu za nacionalno varnost, upokojenemu generalu Michaelu Flynnu (kar so menda vsi trije zavrnili).


Ameriški predsednik Donald Trump in Robert Mueller (spodaj), posebni preiskovalec ruskega vmešavanja v ameriške volitve. Foto: AFP

To pomeni velik zasuk v zdaj skoraj leto dni trajajoči ruski zgodbi, saj se je ta usmerila neposredno proti Trumpu. Še januarja mu je Comey zagotovil, da ni tarča dela zvezne policije, toda ko ga je predsednik odpustil, je sam sprožil plaz, ki se zdaj vali proti njemu. Omenjena trojica je menda že privolila na sodelovanje z Muellerjem, ni pa še jasno, ali bo Bela hiša uporabila tako imenovano izvršno pravico, s katero lahko predsednik države (in drugi člani izvršne oblasti) zadržijo nekatere postopke zakonodajne in sodne oblasti, med drugim tudi razkrivanje pogovorov med njim in podrejenimi. Toda pravni strokovnjaki opozarjajo na afero Watergate, ko je vrhovno sodišče razsodilo, da uradniki pravice ne morejo izrabiti za skrivanje dokazov v kriminalni preiskavi.

Trumpovi svetovalci so predsednika menda pregovorili, naj ne zahteva odstavitve Muellerja, saj bi to sodu izbilo dno in politično krizo dokončno spremenilo v afero. Še vedno poteka pet vzporednih povezav med Trumpovo kampanjo in ruskim vpletanjem v ameriške volitve, poleg Muellerjeve še štiri kongresne v različnih odborih obeh zbornic. Mueller naj bi se lotil morebitnega pranja denarja pri Trumpovih sodelavcih, saj domnevajo, da so v zameno za morebitno sodelovanje z Moskvo prejeli denarno nagrado, to pa poskušali skriti s pranjem prek bančnih računov v davčnih oazah.