Ameriški vojaški vrh obžaluje bombardiranje bolnišnice v Afganistanu

Poveljnik ameriških enot v Afganistanu, general John Campbell, je napad označil za napako.

Objavljeno
07. oktober 2015 11.20
AFGHANISTAN-ATTACK/USA
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Washington − Ameriška vojska je prevzela odgovornost za smrtonosni napad na bolnišnico v afganistanskem mestu Kunduz, v katerem je bilo zadnji konec tedna ubitih 22 ljudi, več deset pa je bilo ranjenih. Ameriški obrambni minister Ash Carter je izrazil globoko obžalovanje zaradi izgube nedolžnih življenj in obljubil temeljito preiskavo, piše agencija AP. Podobno je na senatnem zaslišanju povedal tudi poveljnik ameriških enot v Afganistanu, general John Campbell. Napad je označil za napako.

Kot smo že poročali, so ameriške sile na prošnjo afganistanskih oblasti, ki se s talibi spopadajo za prevzem nadzora v Kunduzu, v soboto izvedle napad na bolnišnico, ki jo vodi organizacija Zdravniki brez meja (MSF). Med 22 smrtnimi žrtvami napada je bilo 12 članov njihovega osebja in deset bolnikov, tudi trije otroci. Zdravniki brez meja so napad označili za vojni zločin, zanj obtožili Združene države in zahtevali neodvisno preiskavo, poroča Reuters.

General Campbell je na včerajšnjem senatnem zaslišanju povedal, da so se ameriške sile z napadom odzvale na prošnjo afganistanskih sil, ki so bile v stiku s posebnimi enotami ameriške vojske na terenu. »Da bo povsem jasno: odločitev o zagotovitvi letalske podpore je bila ameriška odločitev, sprejeta v ameriškem poveljstvu,« je poudaril. Dodal je, da je bil napad na bolnišnico napaka. »Nikoli ne bi namenoma napadli zaščitenega zdravstvenega objekta,« je dejal po navedbah Reutersa. Več podrobnosti ni razkril, senatorjem pa priporočil, naj počakajo na konec preiskav.

Campbell je v pričanju pred senatom sicer še nakazal, da zaradi naraščajoče grožnje skrajne sunitske milice Islmska država in organizacije Al Kaida ni naklonjen zamisli o skorajšnjem popolnem umiku ameriških sil iz Afganistana do konca prihodnjega leta. V Afganistanu je zdaj približno 9800 ameriških vojakov, do konca leta 2016 pa jih bo ostalo predvidoma le še tisoč.