Assange bi privolil v izročitev ZDA, če bi v zameno izpustili Manningovo

Chelsea Manning je po šestih letih v zaporu zaradi žvižgaštva predsednika Obamo pozvala k pomilostitvi.

Objavljeno
13. januar 2017 13.32
USA-WIKILEAKS/MANNING
Mo. B.
Mo. B.

Ustanovitelj žvižgaškega portala WikiLeaks Julian Assange je sporočil, da je pripravljen privoliti v izročitev Združenim državam Amerike, če odhajajoči predsednik Barack Obama privoli v pomilostitev Chelsea Manning.

Chelsea Manning, ki ji je bilo pred spremembo spola ime Bradley Manning in je kot vojak ameriške vojske Assangeu izročil zajeten sveženj zaupnih dokumentov – od videov do več kot 700.000 občutljivih dokumentov State Departmenta, tudi diplomatskih depeš –, je zaprta že od julija 2010. Poleti pred tremi leti jo je sodišče zaradi kršenja zakona o vohunjenju in drugih obtožb obsodilo na 35 let zapora v samici.

Manningova je novembra na odhajajočega ameriškega predsednika Baracka Obamo naslovila peticijo, ki ga poziva k pomilostitvi. Za Guardian je tedaj povedala, da je to »zadnja prava priložnost za nekaj let, da predstavi svoje stališče in odide domov«.

Njena odvetnica Nancy Hollander je povedala, da je Manningova že tako zaprta dlje kot katerikoli drugi obsojeni žvižgač doslej. »Krhka je. Vojska je obvezana, da poskrbi za svoje vojake, a so jo pustili na cedilu,« je povedala po poročanju Guardiana.

Zanjo se je včeraj zavzel tudi ustanovitelj WikiLeaksa, ki je po poročanju francoske AFP sporočil, da bo privolil v izročitev ZDA, če Obama odobri poziv Manningove. Assange je sicer vse od junija 2012 gost ekvadorskega veleposlaništva, kamor se je zatekel pred izročitvijo Švedski, kjer ga iščejo zaradi obtožb o posilstvu. Razlog za nasprotovanje izročitvi Švedski je bil strah, da ga bo ta izročila ZDA. V Washingtonu ne zanikajo, da so pripravljeni Assangea sodno preganjati, a doslej niso vložili nobene obtožnice.

Obeti za pomilostitev Manningove, ki je v zaporu že dvakrat poskušala storiti samomor, za zdaj niso najboljši. Bela hiša je v preteklosti večkrat zatrdila, da za Manningovo in Edwarda Snowdna, še enega žvižgača, ki je svetovni javnosti razkril razsežnosti vohunjenja agencije NSA, ne bo popuščanja.

Na peticijo o osvoboditvi Manningove, ki jo je podpisalo več kot 100.000 ljudi, se še niso odzvali. V skladu z Obamovo politiko si vsaka peticija, ki ima dovolj podpisov, zasluži odziv Bele hiše v 60 dneh od vložitve. A bo v primeru Manningove ta rok dosežen, ko bo Obama že končal svoj mandat.