Banka, ki kikirika

Kitajski petelin kikirika o čedalje tesnejših vezeh med Srbijo in Kitajsko.

Objavljeno
23. januar 2017 17.40
PORTUGAL-CHINA-NEW-YEAR
Zorana Baković
Zorana Baković

Kitajska je zakorakala še nekoliko dlje na Balkanu, potem ko so 21. januarja v Beogradu odprli podružnico Banke Kitajske (Bank of China). Tako so za širitev kitajskega »pasu in poti« (»en gospodarski pas, ena svilna pot«) vzpostavili tudi finančno podlago in predvidevamo lahko, da bodo zato v Srbijo v bližnji prihodnosti prispele še obsežnejše kitajske naložbe.

Podružnico banke Bank of China so odprli na Bulvarju Zorana Đinđića v Novem Beogradu, vendar so odprtje spremenili v politični dogodek, ki se ga je v Palači Srbije udeležil celo predsednik Tomislav Nikolić in eden od vodilnih ljudi iz banke Tian Guoli.

Dogodek so mediji sicer predstavili kot senzacijo, vendar so le redki državljani Srbije razumeli, kaj pomeni odprtje banke, v kateri ne bodo mogli odpreti računa ali v njej opravljati manjših denarnih transakcij. Toda kitajski veleposlanik v Beogradu Li Manchang, ki sam sebi pravi »Srb kitajskega rodu«, je poskušal to razložiti s šaljivim in metaforičnim pojasnilom.

»Po kitajskem horoskopu je leto 2017 leto sreče oziroma leto petelina. In od danes Bank of China kakor zlat petelin kikirika in poziva kitajska podjetja pa tudi vse druge tuje vlagatelje, naj vlagajo v Srbijo in delajo v njej, saj je to politično stabilna država z marljivimi in gostoljubnimi ljudmi.«

Beograjska podružnica banke Bank of China bo sprva spremljala kitajske projekte v Srbiji ter podpirala kitajska in srbska podjetja pri skupnih nastopih na tretjih trgih. To je ena od štirih vodilnih kitajskih komercialnih bank in peta banka na svetu glede na višino razpoložljivih sredstev, saj ima na voljo več kakor 2500 milijard dolarjev, zato analitiki v Srbiji na podlagi tega ugotavljajo, da njen prihod res napoveduje nove velike naložbe.

Ena od naslednjih naložb bi bil lahko nakup rudarsko-topilniškega območja Bor, o čemer se je srbski premier Aleksandar Vučić že pogovarjal z morebitnim kitajskim partnerjem, ko se je udeležil Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu.
Za srbskega finančnega ministra Dušana Vujovića prihod banke Bank of China pomeni predvsem cenejše financiranje javnega dolga s finančnimi instrumenti, izraženimi v renminbi juanih.

Celotno premoženje podružnice v Beogradu je v lasti Bank of China – Madžarska in prek nje bodo usklajevali dejavnosti te banke v Bolgariji, Romuniji, Sloveniji, BiH, Črni gori in Albaniji ter na Hrvaškem. Popolnoma jasno je, da od nje pričakujejo, da bo spremljala vse infrastrukturne projekte, s katerimi se »pas in pot« širita po vsej regiji.

Hkrati s prihodom banke Bank of China v Beograd je začela veljati tudi nova ureditev, s katero sta Kitajska in Srbija odpravili vizume za državljane, ki bi radi potovali iz ene države v drugo. Zdaj pričakujejo veliko povečanje števila kitajskih turistov v Srbiji, in ker v turizmu pripravljajo velike načrte, se trenutno pogajajo tudi o vzpostavitvi neposredne letalske proge med Beogradom in Pekingom.

»Za začetek 100.000 kitajskih turistov v Srbiji!« je ocenil veleposlanik Li Manchang. Kitajci se čedalje bolje počutijo v Beogradu, ne glede na to, ali prihajajo z naložbenim kapitalom ali so samo obiskovalci. Kitajskega zlatega petelina je treba zdaj vprašati, o čem zaradi vsega tega kikirika. Ali to pomeni, da je Srbija čedalje bolj oddaljena od Evropske unije ali se ji čedalje bolj približuje? In kaj si o vsem skupaj misli Rusija?