Bledenje Trumpovega čudežnega dečka

Predsednikov svetovalec in zet Jared Kushner ni več v ospredju.

Objavljeno
27. november 2017 22.59
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – V času, ko je britanski princ z zaroko z Američanko zasedel naslovnice po vsem svetu, z njih izginja ameriški princ, prvi zet Jared Kushner. Nekoč čudežni deček, odgovoren tako za modernizacijo vlade kot za mir na Bližnjem vzhodu, je zdaj tarča preiskav in nič več vsenavzoča senca predsednika.

Kushner in njegova soproga, prva hčerka Ivana Trump, sta veljala za nekakšen zmeren pol vlade Donalda Trumpa, oba z vlogo uradnega svetovalca predsednika. Kushner je ob prihodu v vlado prevzel vodenje na novo ustanovljenega urada za ameriške inovacije, in ko ga je takratni šef osebja Reince Priebus vprašal, kaj bo urad počel, mu je po poročanju New York Timsa odgovoril: »Kaj te briga,« in to menda začinil s psovko. Izjemen vpliv na predsednika je bilo mogoče zaznati z njegove navzočnosti na skoraj vsakem uradnem srečanju in na uradni fotografiji, čeprav ga je bilo hkrati redko tudi slišati.

Pred mesecem dni sta njegov nepričakovan izlet v Saudsko Arabijo in tamkajšnje srečanje s prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom le nekaj dni, preden je ta v imenu protikorupcijske preiskave sprožil obsežno čistko na dvoru, sprožila ugibanja o Kushnerjevem sodelovanju pri načrtu. Po uradnem poročilu Bele hiše sta se pogovarjala le o krepitvi regionalne podpore načrtu za mirovna pogajanja med Izraelci in Palestinci. Washington Post navaja trditve neimenovanega uradnika v Beli hiši, da Kushner v resnici ni vedel za namere bin Salmana, kar naj bi dokazovalo njegovo vse bolj obrobno vlogo v Beli hiši.


Trump na obisku v Saudski Arabiji. Foto: AFP

Generalov red

Oba časnika se strinjata, da je za to zaslužen predvsem John Kelly, upokojeni marinec, ki je vlogo ministra za domovinsko varnost zamenjal za vodenje Trumpove Bele hiše, kot novi šef osebja pa odpravil prejšnji kaos in omejil dostop do predsednika. Vsem je dal vedeti, da je Kushner njegov podrejeni, po neuradnih virih naj bi celo razmišljal o odhodu Kushnerja in Ivanke Trump iz vlade, kar pa uradno zanika. Generalu je vzpostavljanje reda olajšala Kushnerjeva vloga v tako imenovani ruski preiskavi, iskanju morebitne povezave med Trumpovo predsedniško kampanjo in ruskim posegom v volitve.

Udeležen je bil na več srečanjih z ruskimi predstavniki, nekatera veljajo za zelo sporna. Večkrat je moral dopolnjevati svoje izjave in dokumentacijo, ki jo je predal različnim preiskovalcem. Senatni pravosodni odbor mu je podaljšal za včeraj določen rok, v katerem bi moral predati dokumente, ki naj bi vsebovali dokaze o dogovarjanju o dostopu do Kremlja in o stikih z žvižgaško spletno stranjo WikiLeaks še pred volitvami. WikiLeaks je po trditvah ameriških obveščevalcev odigrala sporno vlogo v ameriški volilni kampanji, sanj naj bi v navezi z Rusijo objavljala e-pošto demokratske stranke. Posebni preiskovalec Robert Mueller še ni dal vedeti, da meri tudi na Kushnerja, toda mnogi blizu njegove ekipe trdijo, da skrbno preučujejo njegovo delovanje.


Bo Kushner z Ivanko zapustil Washington? Foto: Reuters

Posmeh kritikov

Ugotavljanje resnične vloge posameznika v Beli hiši je v Trumpovi dobi izjemno težavna naloga, pri Kushnerju in Ivanki Trump težo njune funkcije otežujejo tudi tesne družinske vezi s predsednikom. Po eni strani jima je uspelo izriniti Priebusa in še bolj Steva Bannona, nacionalističnega nekdanjega stratega Bele hiše in njegov precej mračnjaški vpliv. Zagovorniki prvega zeta trdijo, da je tako pomagal stabilizirati razmere na vrhu ameriške izvršne oblasti, sedanje prenicanje v ozadje pa naj bi bilo njegovo naravno stanje, saj naj bi raje deloval zunaj središča pozornosti. Nekateri člani vladnega osebja se posmehujejo trditvam, da nima več vpliva na predsednika, prihod Kellyja naj bi mu samo omogočil, da se posveti svojim zadolžitvam.

Kritiki ugotavljajo, da se je razpršila »magična moč«, ki so jo mu jo pripisovali. »Dokler so Jareda le videli, ne pa slišali, je lahko igral vlogo čudežnega dečka. Zdaj ga niti ne vidimo več in lahko se samo čudimo fantu, za katerega je tast upal, da bo razrešil največje politične probleme, od Bližnjega vzhoda do prenove vlade,« se je posmehnil republikanski strateg Rick Tyler. Marčno ustanovitev urada za ameriške inovacije so v Beli hiši pospremili z velikimi pričakovanji; zdaj se mnogi sprašujejo, kaj so v osmih mesecih sploh dosegli. Najbližje rezultatom se zdi pobuda za pol milijarde dolarjev vreden sklad, ki naj bi posodobil informacijsko tehnologijo vlade.

Družinska svetovalca ostajata

Še bolj nedosegljiv se zdi sveti gral politike na Bližnjem vzhodu, mir med Izraelci in Palestinci. Zaman so ga iskali mnogi predsedniki in izkušeni diplomati, zdaj to počne ortodoksni Jud in novinec v diplomaciji. Kako dobro je sedanja vlada na poti, kaže zaplet s palestinskim predstavništvom v Washingtonu, saj je zunanje ministrstvo na splošno presenečenje pred tednom dni ukazalo njegovo zaprtje, nato pa so si v petek premislili. Kushner je veljal za nekakšnega zunanjega ministra v senci, zato morebitna trenja z zunanjim ministrstvom Rexa Tillersona niso presenetljiva.

Nekaj časa so krožila ugibanja, da se bosta Kushner in Ivanka Trump umaknila nazaj v New York. Toda oba vztrajata, da ostajata v Washingtonu in to menda dokazujeta s kupovanjem nove hiše.