Bo Kitajska prisiljena vstopiti v vojno z IS?

V grožnjah IS Kitajski se skriva rahlo upanje, da bi se lahko Amerika in azijska sila povezali v boju proti terorizmu.

Objavljeno
02. marec 2017 18.03
ap/Toyota Vehicles in the Middle East
Zorana Baković
Zorana Baković

»O, vi, Kitajci, ki ne razumete,­ kar govori ljudstvo! Mi smo borci kalifata in vam bomo to pojasnili z jezikom orožja.­ Kri bomo prelivali v potokih in maščevali zatirane!« To so vodstvu v Pekingu v video posnetku sporočili Ujguri, ki so se ­pridružili Islamski državi (IS).

Polurni posnetek je podrobno analizirala skupina SITE (Search for International Terrorist Entities), ki ima sedež v ZDA, in v posameznih delih prepoznala narečje, v katerem govorijo v okrožju Yarkand nedaleč od mesta Kashgar v severozahodni kitajski pokrajini Xinjiang. To je prva izrecna grožnja Islamske države Kitajski in eden najočitnejših dokazov, da obstajajo razlogi za trditev kitajskega vodstva, češ da so džihadisti Vzhodnega Turkestana (kot separatistični Ujguri imenujejo Xinjiang) ena najhujših nevarnosti za kitajsko varnost.

Kitajski otroci in džihad

Sporočila izgovarjajo odrasli moški pa tudi do zob oboroženi otroci. Posamezniki na posnetku imajo govore, molijo, vzklikajo gesla in trdijo, da bodo usmrtili izdajalce, ki jih že imajo v svojih rokah. »Bratje, bojujemo se proti nevernikom po svetu. Sporočam vam: pridite živet sem! Ostanite močni!« je dejal eden od borcev.

Točno število Ujgurov, ki so pristopili k islamistom na Bližnjem vzhodu, ni znano. Po trditvah uradnih kitajskih medijev je v vrstah Islamske države približno 300 kitajskih muslimanov, sirski veleposlanik v Pekingu Imad Mustafa pa je nedavno izjavil pred novinarji, da se število teh borcev pospešeno povečuje in da lahko že zdaj govorimo o približno 5000 borcih iz Kitajske. »Ker mnogi od njih pridejo sem z družino,« je povedal, »imamo zdaj v Siriji kitajske otroke, ki na youtubu objavljajo svoje posnetke, na katerih s sabljo in kalašnikovko v rokah govorijo o džihadu.«

To je eden glavnih razlogov, da Kitajska kot stalna članica varnostnega sveta ZN blokira skoraj vsako resolucijo proti Siriji. V torek je dala že svoj šesti veto, ko so glasovali o sankcijah proti vladi predsednika Bašarja al Asada, in to zaradi domnevne uporabe kemičnega orožja. Čeprav je vodstvo v Pekingu pojasnilo, da odločno nasprotuje uporabi tovrstnega orožja, je azijska sila preprečila uvedbo sankcij zaradi »pomanjkanja trdnih dokazov« in bojazni, da bi se z zmanjševanjem Asadove moči odprl širši varnostni prazni prostor, ki bi ga nato zapolnile skrajne organizacije.

Grožnja lahko poveže tarče

V nasprotju z zahodnimi silami, ki so postale tarča IS zaradi udeležbe v bližnjevzhodnih oboroženih posredovanjih, si je Kitajska nakopala jezo džihadistov z »ljudsko vojno« proti teroristom znotraj svojih meja. Od začetka letošnjega leta je v Xinjiangu priredila štiri množične mimohode oborožene policije. V ponedeljek je v mimohodu v glavnem mestu pokrajine, ­Urumqiju, sodelovalo več kot 10.000 pripadnikov posebnih enot, ki so jih spremljali oklepna vozila in helikopterji.

»Pokopljimo trupla teroristov in terorističnih tolp v širokem morju ljudske vojne,« je vzklikal Chen Quanguo, partijski sekretar Xinjianga, pred vodom pripadnikov posebnih enot, preden so jih 1500 poslali na »prvo bojno črto« v mesta Hotan, Kashgar in Aksa.

Prisotnost pripadnikov varnostnih sil v pokrajini Xinjiang, v kateri živi okoli 9 milijonov Ujgurov, so še okrepili pred letošnjim letnim zasedanjem ljudskega kongresa LR Kitajske, ki se bo začelo v nedeljo. Pričakovati je, da bo najvišje zakonodajno telo velik del razprav posvetilo varnostnim razmeram in da bo znova odobrilo povečanje proračuna za represivne sile. Lani so samo za varnost v Xinjiangu odobrili 19,3 odstotka več sredstev, za »narodno vojno« proti terorizmu pa tam letno porabijo blizu 4,5 milijarde dolarjev.

Tako je nastal začarani krog. Strožji ko so ukrepi v Xinjiangu, več je Ujgurov, ki se opredeljujejo za islamiste. Kitajske oblasti so, denimo, v tej pokrajini prepovedale moškim nositi brado, ženskam pa ruto na glavi, restavracijam in šolskim kuhinjam so ukazali, da se ne smejo ozirati na ramadanski post, zdaj pa je očitno, da je ta politika pripeljala do tega, da je IS naklonjenih čedalje več Ujgurov.« Na posnetku, ki so ga poslali kitajskemu političnemu vodstvu, je videti, kako gori kitajska zastava, džihadisti pa obljubljajo, da bodo razširili svojo zastavo prek ZDA, Kitajske, Rusije in »vseh nevernikov tega sveta«. Zdaj ostaja le še vprašanje, ali bo ta grožnja povezala »nevernike«, ki so tarča IS, pa čeprav zgolj z enim samim vprašanjem: Kako preprečiti širjenje terorizma?