Brazilci množično proti pokojninski reformi in reformi dela

Vlada bi starost za upokojitev dvignila na 65 let, prav tako načrtuje fleksibilizacijo zaposlovanja.

Objavljeno
16. marec 2017 14.23
BRAZIL-WELFARE-REFORM-TRANSPORT-STRIKE
Mo. B.
Mo. B.

Več tisoč Brazilcev, ki je prepričanih, da namerava vlada vso težo dveletne recesije prevaliti na delavce, se je včeraj podalo na ulice, potekale so stavke, ponekod je bil oviran javni promet, proti večeru so poročali tudi o izgredih. Povod za proteste je napovedana pokojninska reforma in reforma dela, ki je po navedbah predsednika Michela Temerja nujna, da se država izvleče iz globokih gospodarskih težav.

Protesti so potekali v več kot 20 mestih po državi, tudi največjih. V glavnem mestu Brasilia je okoli 1500 ljudi vdrlo na sedež finančnega ministrstva in ga za nekaj ur okupiralo. V São Paulu je bil zaradi stavke zaposlenih v transportu zjutraj oviran javni promet. Popoldne pa se je v mestu zbralo okoli 80.000 protestnikov. »Stavkamo za prihodnost naše države,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala učiteljica Mirna Aragon, ki se je udeležila včerajšnjih protestov.

Predlog pokojninske reforme predvideva dvig starosti za upokojevanje na 65 let, doslej se lahko marsikdo upokoji pri 54 letih. Predsednik Temer opozarja, da je to edini način, kako pokojninski sistem obvarovati pred kolapsom. »Nikomur ne bomo odvzeli pravic,« je povedal in dodal, da državi grozi bankrot, če ne bodo pravočasno ukrepali. V luči zategovanja pasu je Temerju že uspelo skozi kongres spraviti zakon, ki za prihodnjih 20 let predvideva zamrznitev proračuna.

STA je pred kratkim poročal, da se brazilska recesija še naprej poglablja in je zdaj najhujša v zgodovini države. Bruto domači proizvod (BDP) se krči že osem četrtletij zapored. Lansko leto se je BDP največjega gospodarstva Latinske Amerike skrčil za 3,6 odstotka, potem ko je bil leto pred tem padec 3,8-odstoten. Državo so prizadele predvsem nižje cene nafte, soje in kovin, prav tako pa gospodarstvu škodijo politična nestabilnost in korupcijski škandali. Brezposelnost v državi je 12,6- odstotna, kar pomeni, da je brez dela okoli 13 milijonov ljudi.

Michel Temer. Foto: Ueslei Marcelino/Reuters

Temer se namerava visoke stopnje brezposelnosti lotiti s fleksibilnejšim zaposlovanjem – delodajalci bi po novem lažje najemali in odpuščali ljudi, več bi bilo prekarnih zaposlitev, daljši delovnik ...

Predsednik, ki je na položaju nasledil odstavljeno Dilmo Rousseff, je med včerajšnjim govorom dejal, da se poskuša s tovrstnimi radikalnimi spremembami izogniti položaju, v kakršnem so se znašle evropske države, kot sta Portugalska in Grčija. Že tako nepriljubljen predsednik se z javno podporo ne obremenjuje. Ob prevzemu položaja lani je obljubil, da bo gospodarsko okrevanje njegov glavni cilj, pa če zato izgubi vso podporo ljudstva.