Braziliji se obeta ženski obračun za predsedniški položaj

Nepričakovana kandidatura nekdanje okoljske ministrice Marine Silve je dodobra pretresla predvolilno kampanjo.

Objavljeno
31. avgust 2014 19.39
Maja Jaklič, Delo.si
Maja Jaklič, Delo.si
Brazilijo bo, kot kaže, tudi v prihodnje vodila ženska. Zadnje javnomnenjske raziskave namreč napovedujejo drugi krog volitev, v katerem pa, presenetljivo, naj ne bi slavila sedanja predsednica in še do nedavnega velika favoritka Dilma Rousseff, ampak novinka v predsedniški tekmi (ne pa tudi na političnem odru), okoljevarstvenica Marina Silva.

Brazilsko politično prizorišče je pred tedni pretresla nenadna smrt enega od predsedniških kandidatov Eduarda Camposa, ki je umrl v letalski nesreči. Namesto da bi tragedija preostalima favoritoma – Rousseffovi in kandidatu brazilske socialdemokratske stranke PSDB Aéciu Nevesu – prinesla proste glasove, jima je zadala hud udarec. Camposova socialistična stranka PSB je namreč za njegovo naslednico na glasovnici imenovala nekdanjo okoljsko ministrico Marino Silvo, ki je dodobra pretresla dotlej ne preveč zanimivo predsedniško tekmo, v kateri se je zmaga, kljub naraščajočem nezadovoljstvu množic nad trenutno oblastjo, obetala Rousseffovi. Že v prvem predvolilnem soočenju je Silvi uspelo pustiti izjemno dober vtis, zato ji je začela rasti podpora, s čimer je postala resna grožnja tekmecem v predsedniški tekmi.

Več raziskav javnega mnenja je že namigovalo, da je Silva zmanjšala možnosti Rousseffove za drugo zmago, zadnja anketa agencije MDA pa sedanji predsednici napoveduje celo poraz, toda šele v drugem krogu volitev. Rousseffova naj bi tako v prvem krogu, 5. oktobra, osvojila 34,2 odstotka glasov, Silva 28,2 odstotka, Nevesu pa naj bi jih pripadlo 16 odstotkov. Toda v drugem krogu, ki bo tri tedne pozneje, naj bi nato Silva premagala Rousseffovo s 43,7 odstotka glasov proti 37,8 odstotka, kar se je še pred nekaj tedni zdelo nemogoče.

Dilmina mešana dediščina

A brazilska predsedniška tekma še zdaleč ni odločena, saj je šele dobro dosegla vrelišče. Prav te dni so se na televizijskih zaslonih pojavili oglasi kandidatov, ki so v Braziliji časovno odmerjeni glede na zastopanost stranke v kongresu. To pomeni, da bosta v njih močno prednjačila Rousseffova in Neves, za katerima stojita tudi veliko premožnejši stranki.

Poleg tega Rousseffova, pa čeprav njena priljubljenost pada, še vedno uživa veliko podpore in zaupanja predvsem na revnem severovzhodu države, kjer so socialni programi njene vlade izjemno priljubljeni. Na drugi strani so ji precej manj naklonjeni vlagatelji v brazilski finančni prestolnici São Paulo, kjer ji očitajo vmešavanje politike v gospodarstvo, pa tudi krivdo za občuten padec gospodarske rasti. Ob koncu drugega mandata njenega predhodnika in mentorja, priljubljenega Luiza Inacia Lula da Silve, leta 2010 je bila rast sedmega največjega gospodarstva na svetu 7,5-odstotna, v obdobju 2011–2013 pa v letnem povprečju le še 2,1-odstotna. Po zadnjih podatkih se je brazilsko gospodarstvo celo znašlo v recesiji, saj je BDP v obdobju od marca do junija padel za 0,6 odstotka, podatki za prvo četrtletje pa kažejo, da je skupno padel za 0,2 odstotka.

Vlagatelji so trenutno veliko bolj kot Rousseffovi naklonjeni Silvi, pri kateri pa prav tako zaznavajo nekaj »opozorilnih znakov« – med drugim ji očitajo pomanjkanje vodstvenih izkušenj, nagle in nepremišljene odločitve ter poudarek na okolju prijaznih politikah, pogosto na račun gospodarske rasti. Sprašujejo se tudi, ali ji bo uspelo skleniti koalicijo s katero od večjih strank in kako bo to vplivalo na njeno politiko.

Od vseh treh vodilnih kandidatov večina investitorjev še najbolj zaupa Nevesu, ki ga vidijo kot najvarnejšo alternativo za zagotavljanje gospodarske stabilnosti. A Silva jih poskuša dobiti na svojo stran in obljublja, da se njena gospodarska politika ob zmagi ne bo bistveno razlikovala od Nevesove, predvsem pa bodo njeno snovanje prevzeli svetovalci, medtem ko se bo sama osredotočila na druga vprašanja, ki jo bolj zanimajo: varovanje okolja, zmanjšanje revščine in boj proti korupciji.

Silva s tovrstnimi obljubami nagovarja volivce različnih profilov. Kot evangeličanko jo kot možno izbiro vidijo tako konservativci kot levica, ankete pa kažejo, da privablja tudi veliko neodločenih volivcev. A nekateri analitiki opozarjajo, da še vedno jezdi na valu sočutja zaradi Camposove smrti in da bo njena priljubljenost v prihodnjih tednih padla. Ali bo to dovolj za spremembo trenutnih napovedi, se bo še pokazalo, toda za zdaj se zdita drugi krog in spopad ženskih kandidatk neizogibna. V njem bo Silva najverjetneje deležna še ene pomembne spodbude – glede na podobnosti v pogledih na gospodarsko usmeritev države lahko najverjetneje računa tudi na podporo Nevesove stranke.