Brodolom zahteval najmanj 12 življenj pripadnikov ljudstva Rohingja

Točno število ljudi, ki so bili v čolnu, ko se je zgodil brodolom, ni znano; mnogi so še vedno pogrešani.

Objavljeno
09. oktober 2017 13.31
TOPSHOT-BANGLADESH-MYANMAR-UNREST-REFUGEE
Ka. M.
Ka. M.

Daka – V nedeljo v poznih večernih urah je potonil čoln pripadnikov v Burmi diskriminirane in preganjane muslimanske manjšine Rohingja. V nesreči je življenje izgubilo najmanj 12 ljudi, med njimi deset otrok. Ocenjujejo, da je bilo na krovu do sto ljudi, mnogi so še vedno pogrešani, saj so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP rešili zgolj 13 oseb.

Nesreča se je zgodila na reki Naf, ki razmejuje državi, in ni prva tragedija v obdobju zadnjih šestih tednov, ko pripadniki muslimanske manjšine Rohingja množično zapuščajo burmansko regijo Rakhine – samo v brodolomu konec septembra je preminulo 60 ljudi, AFP pa navaja, da je na vodnih begunskih poteh življenje skupno izgubilo okoli 150 ljudi.

Žrtve nevarne poti iz Burme v Bangladeš so tudi otroci. Foto: Damir Sagolj/Reuters

Zadnji val množičnih migracij pripadnikov manjšine Rohingja je sprožilo nasilje burmanske vojske nad etnično skupino po tem, ko je v napadih muslimanskih upornikov umrlo 12 policistov. Požigi vasi, poboji in posilstva so sprožili ostre obsodbe tujine, visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Zeid al Husein je burmanske oblasti celo obtožil etničnega čiščenja. Te so obtožbo zavrnile s pojasnilom, da se burmanska vojska bojuje zgolj z muslimanskimi uporniki in ščiti v regiji živeče budiste, ki so bili po navedbah burmanske vlade tarča upornikov.

V zadnjih tednih je v Bangladeš pribežalo približno pol milijona ljudi, kljub dogovarjanju bangladeških in burmanskih oblasti pa se še vedno ne ve, kdaj in če sploh se bodo vrnili nazaj v Rakhine.