Brutalen napad na policijsko akademijo v Kveti

Strelci, opremljeni s samomorilskimi jopiči, so ubili najmanj 60 ljudi, več kot sto je ranjenih. Odgovornosti je prevzela IS.

Objavljeno
25. oktober 2016 13.29
TOPSHOT-PAKISTAN-UNREST-SOUTHWEST
Mo. B.
Mo. B.

Kveta − Policijska akademija v pakistanskem mestu Kveta na severu države je pozno sinoči po lokalnem času postala prizorišče krvavega napada. »Skrajneži so prišli naravnost v bivalne prostore. Vdrli so in začeli streljati. Kričali smo in bežali po prostoru,« je po poročanju Reutersa povedal eden od mladih policistov. Odgovornost za napad so prevzeli tako pripadniki skrajne sunitske Islamske države kot tudi s talibi povezana skupina.

Po navedbah predstavnikov lokalnih oblasti province Balučistan, katere glavno mesto je Kveta, je bilo v času napada v kompleksu akademije okoli 700 kadetov. Trije napadalci so v bivalne prostore vstopili nekaj po 23. uri in začeli streljati na speče. Napad se je končal tri ure pozneje, ko sta se dva napadalca razstrelila, tretji pa je padel pod streli pripadnikov obmejne enote (Frontier Corps).

Generalmajor Šer Afgan, ki je vodil operacijo, je napad nemudoma pripisal džihadistični skupini Laškar e Džhangvi (LeJ), povezani s talibi. Nekaj ur pozneje so pakistanski talibi v elektronski pošti to potrdili s pojasnilom, da so se maščevali za zunajsodne usmrtitve pripadnikov LeJ pred zapori v provinci Pandžab. A niso bili edini, ki so bili pripravljeni prevzeti krivdo − glasilo skrajne skupine Islamska država je dejanje pripisalo svojim privržencem.

Današnji napad je eden najbolj krvavih, ki so letos pretresli Pakistan. Avgusta je samomorilski napadalec ubil več kot 70 ljudi pred bolnišnico v Kveti. Med njimi so bili predvsem pravniki in novinarji, ki so se zbrali ob smrti uglednega kolega, ustreljenega nekaj ur prej. Odgovornost za napad sta prevzeli tako Islamska država kot tudi pakistanska talibska skupina Džamat ur Ahrar.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sektaško nasilje še zdaleč ni tuje prebivalcem province Balučistan. Vojski je z operacijami na območju severozahodne meje in z bojem proti financiranju milic v zadnjih letih sicer uspelo nekoliko omejiti nasilje, a se občasni krvavi napadi nadaljujejo. Hkrati pa mednarodne organizacije za človekove pravice obtožujejo vojsko zlorab in kratenja pravic, še posebej tistim, ki zahtevajo avtonomijo te največje province v državi in večji del naravnih bogastev.

Balučistan predstavlja okoli 40 odstotkov pakistanskega ozemlja in je najbolj revna, hkrati pa najmanj poseljena provinca v Pakistanu. Kljub revščini je bogata z minerali, plinom in premogom, bogastvi, ki zaradi nerazvitosti ostajajo neizkoriščeni. Ambiciozne načrte s provinco ima tudi Kitajska, ki bi v okviru projekta kitajsko-pakistanskega gospodarskega koridorja čez Balučistan povezala kitajsko provinco Xinjiang z Arabskim morjem. Infrastrukturni projekt je težak 46 milijard dolarjev. Eden glavnih pomislekov se nanaša varnost, a so po poročanju AFP v Pekingu prepričani, da bo pakistanski vojski uspelo prevzeti nadzor.