Burma brez uniforme… kmalu

Aung San Su Či bo vladala s položaja »nad predsednikom«.

Objavljeno
15. marec 2016 18.14
Zorana Baković
Zorana Baković

»Zmaga! To je zmaga sestre Aung San Su Či!« Htin Kjav je do zdaj le redko povzdignil glas. A, potem ko ga je 360 poslancev v obeh domovih parlamenta s skupno 652 sedeži v torek izvolilo za prvega civilnega predsednika Burme po več kot pol stoletja, si je, čeprav velja za tihega in umirjenega človeka, vendarle dopustil glasno izraziti svoje zadovoljstvo.

Htin Kjav, ki je bolj pisatelj kot politik, je osebni prijatelj in tudi strankarski sodelavec predsednice Nacionalne lige za demokracijo (NLD) ter malce nepričakovani vodja Burme skozi zgodovinske spremembe, je pravi simbol tiste stopnje demokratizacije, ki so jo do zdaj dosegli v tej državi. On je po svoje »nadomestni« predsednik, ki bo vladal v imenu Aung San Su Či. Je pa hkrati tudi izvirni obraz današnje Burme, ki si želi mir znotraj svojih meja, razvoj opešanega gospodarstva in obnovo državljanskih svoboščin, ki jih je vojaška hunta zatirala dolga desetletja.

Htin Kjav je, na kratko povedano, poosebljenje novega optimizma, s katerim ta država koraka v prihodnost. Tih, a zanesljiv, vrhunsko izobražen in poln življenjskih izkušenj, hkrati pa izjemno skromen, bo ta 70-letni intelektualec - čigar politična in disidentska kariera je bila prej rezultat njegovega etičnega prepričanja kot aktivističnih nagnjenj - dolžnost prevzel 1. aprila. In verjetno bo tudi v prihodnje ostal ista mirna oseba, ki so jo novinarji opazili, ko so Su Či pred petimi leti izpustili iz hišnega pripora. Vedno za njo, a pripravljen iti v zapor, če jo je bilo treba zaščititi. Htin Kjav je mož, o katerem Burmanci vse do tega tedna niso nikoli pomislili, da bi lahko postal predsednik, prav zaradi tega pa je morda on najboljša izbira. Za zdaj.

Foto: Romeo Gacad/AFP

Z Aung San Su Či sta skupaj hodila že v osnovno šolo v Jangunu. Tako kot sta prijateljevala njuna očeta, se je tudi med njima razvilo trdno prijateljstvo. Htin Kjav je poročen s hčerko enega od soustanoviteljev NLD, ki je zdaj stalna članica novega parlamenta. In čeprav je po končanem študiju v Jangunu in Londonu delal v burmanski vladi, je to delovno mesto zapustil, potem ko vojaška hunta ni priznala rezultatov volitev, na katerih je NLD dobila prepričljivo večino glasov. Vse dokler ni postal kandidat za predsednika, je bil Htin Kjav direktor dobrodelne fundacije, ki so jo poimenovali po materi Aung San Su Či.

Ne glede na vso podporo javnosti, ki jo je deležen Htin Kjav, pa se od njega pričakuje predvsem to, da Aung San Su Či omogoči, da bo v dejansko vladala tej državi.

Enainsedemdesetletna predsednica NLD ni mogla kandidirati za predsednico, ker burmanska ustava opravljanje te dolžnosti prepoveduje vsem posameznikom, katerih družinski člani so tuji državljani. Oba sinova Aung San Su Či sta britanska državljana.

Nad institucijo

Čeprav je do zadnjega trenutka poskušala doseči kompromis z vojsko, ki ima še vedno v rokah 25 odstotkov sedežev v parlamentu, pa tudi najbolj dobičkonosne gospodarske panoge, Aung San Su Či ni uspelo prepričati generalov, naj upoštevajo preprosto logiko in privolijo v hitro spremembo ustave. Po drugi strani pa so analitiki mnenja, da bo imela na položaju »nad predsednikom« v resnici še veliko večjo oblast, kot bi jo imela, če bi jo izvolili za predsednico države. Tako bo, pravijo, ona nad institucijo, na kateri še vedno ostajajo sledi hunte. Za podpredsednika je bil namreč imenovan bivši general Mjint Sve, ki je leta 2007 vodil krvavi obračun z budističnimi menihi, ko so se ti zbrali na demonstracijah in zahtevali politične spremembe. Na ulicah Janguna je bilo takrat ubitih 32 ljudi.

Sredi vsesplošnega optimizma, ki po volitvah vlada v Burmi, je treba zdaj počakati še na to, ali bo morda »nad predsednikom« tudi vojska. Bistvena sprememba se bo pravzaprav šele začela, nad njo pa, kot se zdi, niso vsi enako navdušeni.