Burmanske volitve: stranka Aung San Su Či upa na prepričljivo zmago

Opozicijska stranka naj bi osvojila več kot 70 odstotkov sedežev burmanskega parlamenta.

Objavljeno
09. november 2015 11.19
MYANMAR-POLITICS-ELECTION
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Najpjidav Včerajšnje parlamentarne volitve bodo Burmi po letih vojaške vladavine očitno prinesle drugačno oblast – čeprav volilni lističi še niso v celoti prešteti in volilna komisija še ni uradno potrdila izida, si glavna opozicijska stranka Nacionalna liga za demokracijo (NLD) obeta več kot 70 odstotkov sedežev v parlamentu. A na končne rezultate bo treba še počakati, previdni so tudi v stranki NLD.

»Ni še čas, da čestitamo našim kandidatom, ki so po našem mnenju zmagali na volitvah. A se ljudem že svita, kakšen bo izid [volitev], čeprav ga sama še ne potrdim,« je svojim privržencem in novinarjem z balkona sedeža stranke sporočila Aung San Su Či, najbolj prepoznavni obraz NLD. Kmalu po zaprtju volišč se je v pričakovanju prepričljive zmage pred sedežem stranke začela zbirati množica ljudi, spontani shod pa je kmalu prerasel v sproščeno slavje. »Ne dvomim o rezultatih. Mislim, da se bo zdaj vse spremenilo,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala 30-letna trgovka Ji Ji.

Volilna komisija bo prve delne rezultate volitev sporočila predvidoma danes ob 16. uri po lokalnem času, dokončni rezultati pa bodo znani šele čez deset dni. Komisija je že včeraj ocenila, da je bila volilna udeležba skoraj 80 odstotna. Med več kot 34 milijoni volilnih upravičencev je bilo tudi mnogo takih, ki so volili prvič, in tistih, ki so svoj glas nazadnje oddali pred dvema desetletjema, ko je, kot smo že poročali, stranka pod vodstvom Aung San Su Či dobila prepričljivo večino glasov, a je hunta kratko malo razveljavila rezultate volitev. Aung San Su Či je bila takrat že v hišnem priporu, v katerem je nato v naslednjih dveh desetletjih preživela 15 let. Predsednik države Thein Sein tokrat zagotavlja, da bodo spoštovali rezultate volitev, tudi če bo vladajoča stranka izgubila.

Vojska je nadzor nad državo začela popuščati leta 2011, ko so generali slekli uniforme in začeli uveljavljati reforme, s katerimi so se otresli večine mednarodnih sankcij. Državo je v zadnjih letih ob podpori vojske vodila Stranka unije solidarnosti in razvoja (USDP). Kljub reformam pa vojski v obeh domovih parlamenta še vedno pripada 25 odstotkov neizvoljenih poslanskih mest (110 v spodnjem domu in 56 v zgornjem). Stranka NLD bi morala tako za prevlado osvojiti 67 odstotkov glasov volivcev.

Nova vlada bo vodenje države, v kateri 37 odstotkov ljudi še vedno živi pod pragom revščine, pričakovana življenjska doba pa ostaja med najnižjimi v regiji, prevzela 29. marca prihodnje leto.

Volitve so bile sicer pod drobnogledom mednarodne skupnosti – spremljalo jih je 10.500 mednarodnih opazovalcev. O večjih incidentih niso poročali. A je brez volilne pravice ostalo več sto tisoč ljudi, med njimi tudi pripadniki manjšinskega ljudstva Rohingja.