Častni alternativni Nobel letos ministru in prebivalcem Marshallovih otokov

Nagrado bodo dobili še aktivistka za pravice Inuitov, ugandska borka za pravice oseb LGBTI in italijanski zdravnik.

Objavljeno
01. oktober 2015 17.02
RIGHTLIVELIHOOD-AWARDS/
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Stockholm – Znani so dobitniki alternativne Nobelove nagrade Right Livelihood Award, ki si jo bodo letos razdelili kanadska aktivistka za pravice Inuitov Sheila Watt-Cloutier, ugandska aktivistka Kasha Jackqueline Nabagesera, ki se zavzema za pravice skupnosti LGBTI v Ugandi, in italijanski zdravnik Gino Strada, ustanovitelj humanitarne zdravstvene organizacije, ki pomaga pri rehabilitaciji vojnih žrtev. Častna nagrada pa je letos šla v roke zunanjemu ministru Marshallovih otokov Tonyju de Brumu in vsem otoškim prebivalcem, za njihov boj proti jedrskemu orožju.

»V letu humanitarnih kriz nam nagrajenci ponujajo navdihujoč odgovor na izzive, ki definirajo naš čas,« je po razglasitvi letošnjih dobitnikov alternativne Nobelove nagrade povedal predstavnik sklada Ole von Uexkull. Nagrado v višini 320.000 evrov si vsako leto razdelijo trije nagrajenci, vsako leto pa podelijo tudi častno priznanje.

Letos so ga dobili vsi prebivalci Marshallovih otokov z zunanjimi ministrom Tonyjem de Brumom na čelu. Prav on je po mnenju porote švedske dobrodelne fundacije udejanjil prizadevanje otoškega ljudstva za svet brez jedrskega orožja. Kot otrok je bil priča opustošenju in posledicam ameriška testiranja jedrskega orožja. Lani je po več desetletjih na Meddržavno sodišče OZN vložil tožbo proti vsem devetim jedrskim državam, ki ne spoštujejo sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT).

Vsi drugačni, vsi borci za človekove pravice

Nič manj srdit ni boj Kanadčanke Sheile Watt-Cloutier, ene najbolj glasnih bork za ekonomske, socialne in kulturne pravice staroselskega ljudstva Inuiti. S svojimi prizadevanji je izobraževalni sistem na severu Quebeca približala potrebam inuitske skupnosti, bila je ena od vplivnejših zagovornic stockholmske konvencije o obstojnih organskih onesnaževalih, ki vplivajo na arktično prehranjevalno verigo, uspelo pa ji je tudi dokazati, da podnebne spremembe oziroma nenadzorovano izpuščanje toplogrednih plinov kratijo človekove pravice Inuitov.

Sheila Watt-Cloutier si bo nagrado razdelila skupaj s Kasho Jacqueline Nabagesera, ugandsko borko za pravice lezbijk, gejev, biseksualcev, transseksualcev in interseksualcev (LGBTI). Kljub sovraštvu in represiji ji je uspelo opozoriti na kratenje človekovih pravic in jih s pomočjo pravnega sistema tudi zaščititi, pri tem pa uspešno razbijati stereotipe in mite o osebah LGBTI.

Alternativno Nobelovo nagrado je dobil tudi italijanski kirurg Gino Strada, ustanovitelj humanitarne zdravstvene organizacije Emergency, ki v 60 bolnišnicah po svetu pomaga pri rehabilitaciji vojnih žrtev. Njihov cilj je, pogostokrat v sodelovanju z vlado, dodatno izobraziti lokalno medicinsko osebje. Posledice medčloveškega nasilja so Strado prelevile tudi v odločnega nasprotnika vojne − bil je eden glavnih protestnikov proti italijanskemu vojaškemu posredovanju v Afganistanu in Iraku, imel pa je tudi osrednjo vlogo v kampanji, zaradi katere je Italija leta 1997 prepovedala proizvodnjo in uporabo protipehotnih min.

Alternativa Nobelu

Alternativne Nobelove nagrade je leta 1980 ustanovil švedsko-nemški filantrop Jakob von Uexkull, potem ko Nobelov sklad v svoj nabor ni hotel umestiti nagrade za dosežke s področja okoljevarstva in mednarodnega razvoja. Z alternativno Nobelovo nagrado tako počastijo in podprejo ljudi, ki so na najbolj pereče izzive današnjega časa dali najbolj praktične in zgledne odgovore.