Indijske deklice kot poskusni zajčki za cepivo HPV

Cepivo HPV so vbrizgali socialno in zdravstveno ogroženim otrokom, brez soglasja staršev. Več deklic je po cepljenju umrlo.

Objavljeno
22. januar 2015 11.56
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si

»Neetični medicinski poizkusi potekajo predvsem v manj razvitih državah,« opozarja dr. Michael Carome.
Dobrodelnost in sodobna medicina imata lahko tudi neetično ozadje, ki terja življenja, kar potrjujejo ugotovitve tako zahodnih kot vzhodnih medijev, nevladnih organizacij in raziskovalcev. Zato vrhovno sodišče v Indiji zahteva dodatna pojasnila v zvezi s spornim testiranjem cepiva HPV na otrocih, čemur se pridružujejo tudi nevladne organizacije in predstavniki za zaščito človekovih pravic.

Medicinska antropologinja dr. Anindita Majumdar, ki sodeluje z indijsko nevladno organizacijo SAMA − organizacija deluje na področju regulacije kliničnih raziskav s poudarkom na varstvu žensk −, nam je posredovala študijo, ki se ukvarja z okoliščinami na področju testiranja cepiva HPV v Indiji. Podrobno opisuje doživljanje stranskih učinkov vpletenih, zakonodajo in interese.

Ogroženi predvsem najrevnejši otroci

Kot ugotavlja nevladna organizacija SAMA, je bil v dogovoru z lokalnim ministrstvom za zdravje in organizacijo PATH v navezavi s Fundacijo Billa in Melinde Gates in drugih deležnikov, sklenjen dogovor o testiranju cepiva HPV. Avgusta leta 2009 sta bili cepivi gardasil in cervaix vbrizgani 14.000 deklicam v starosti od 10 do 14 let v treh okrožjih indijske države Anchar Pradesh. Po cepljenju so umrle štiri deklice. Deklice so bile skrajno zdravstveno ogrožene (podhranjene, brez menstruacije in s kožnimi boleznimi). Postavlja se vprašanje etike, kaj je za tako ogrožene za medicino primarno.

Postopek so ponovili avgusta 2009 v državi Gujarat, kjer so cepili 16.000 deklic. Po cepljenju sta umrli dve. Več deklic, starih devet let, pa je imelo resne stranske učinke.

Marca 2010 je nevladna organizacija za nadzor kliničnih testiranj začela poizvedovati, zakaj in kako so bila cepiva dana in kakšne informacije o raku na materničnem vratu so dobili starši oziroma deklice, ki so sodelovale pri tem testiranju. Ugotovile so, da so bile za testiranje s cepivom izbrane družine na socialnem in ekonomskem robu. Torej deklice iz plemen, kastno neprivilegirane in revne muslimanke.

Najbolj sporna je bila ugotovitev, da je bila večina deklic, ki so jim vbrizgali cepivo, nastanjena v internatih, zato starši niso mogli spremljati reakcij po cepljenju in ustrezno ukrepati ob spremembah. To, da deklice ne živijo s starši, je bil tudi razlog, da so se raziskovalci lahko izognili postopku starševskega soglasja, kar je resen etični prekršek. Tisti starši, ki so na lastno željo pripeljali otroke na cepljenje, so bili prepričani, da gre za zanesljivo zaščito pred rakom na maternici, ki deluje vse življenje, brez kakršnihkoli stranskih učinkov. Nihče jim ni podal natančnih informacij ne ustno ne pisno. V primerih, ko so razdelili obrazce za soglasje, so bili ti v angleščini, ki je ne razumejo ne otroci ne njihovi starši ali pa so starši nepismeni. Organizatorji cepljenja so kršili etiko tudi, ker na obrazce niso zapisali stranskih učinkov cepiva HPV: nenadna menstruacija, menstruacijski krči, močne krvavitve,  utrujenost, glavoboli, vrtoglavica, ekstremne menjave razpoloženja ter smrt.

Nekateri predeli Indije brez ustrezne ginekološke oskrbe

Kot opozarja nevladna organizacija SAMA, v revnih predelih Indije ni ginekologov, da bi opravljali teste materničnega vratu PAP, ki ugotavljajo predrakave spremembe in okužbe s HPV. Testiranje cepiva tako ocenjujejo kot dvomljivo pri reševanju resne zdravstvene težave − raka na materničnem vratu, ki je drugi najpogostejši vzrok za smrt žensk v Indiji. Menijo, da sta redna ginekološka obravnava in testiranje najpomembnejši in dolgoročni korak k ustreznemu reševanju težav, in ne enkratno vbrizgavanje cepiva, ki nima zanesljive zaščite, v primerjavi z zgodnjim odkrivanjem in zdravljenjem raka na materničnem vratu.

Omenjeni projekt, kjer je ugotovljenih več etično spornih postopkov, se je izvedel v imenu National Rural Health Mission, ki o poteku in rezultatih projekta nima ustreznih poročil. 44 udeležencev farmacevtskega testiranja je bilo tudi dečkov, navaja The Times od India. Dečki so po poizkusu s cepivom gardasil 9 imeli različne posledice (izguba teže, vrtoglavica, utrujenost). Hkrati niso vedeli, da sodelujejo v testiranju, temveč so mislili, da so prejeli zdravilo, ki pomaga tudi proti malariji.

Dr. Anand Rai, ki je spregovoril o kršitvi etičnih načel farmacevtskih testiranj v Indiji, ima trenutno zaradi varnosti dodeljeno oboroženo spremstvo.

Testiranja se izvažajo v manj razvite države

Medicinska antropologija Adriana Petryna ugotavlja, da so lahko pri zagotavljanju zdravja v manj razvitih državah sredstva porabljena nesmotrno in celo na škodo že tako neprivilegiranega lokalnega prebivalstva. Zato bi pred pomembnejšimi odločitvami mednarodne organizacije in farmacevtske družbe morale k dialogu povabiti tudi lokalne predstavnike posameznih družbenih skupin, in ne le (prepogosto podkupljivih) državnih uradnikov.

Farmacevtske družbe namreč, kot piše, pogosto »izvažajo« klinične poizkuse v države v razvoju, kar sproža številna etična vprašanja.

Trenutni obisk ameriškega predsednika Baracka Obame v Indiji povezujejo tudi z lobiranjem na področju  proizvodnje zdravil. Indija ima namreč veliko strožja merila kot ZDA, z neprimeljivo nižjimi cenami za končne uporabnike.