Čile: Dekriminalizacija splava v določenih primerih

Zakon, ki splav omogoča v treh primerih, je velika zmaga za aktualno čilsko predsednico Bachelet.

Objavljeno
22. avgust 2017 14.11
CHILE-ABORTION/
Ka. M.
Ka. M.

Santiago de Čile – Čilsko ustavno sodišče je odločilo, da je zakon, ki v treh primerih dekriminalizira splav, skladen z ustavo. Zakon, ki ga je čilski kongres potrdil 2. avgusta, ženskam omogoča splav v primerih posilstev, ko splav ogroža nosečnico oziroma ko ima zarodek hude okvare in nosečnosti ne bi preživel.

Uveljavitev zakona je velika zmaga za predsednico Michelle Bachelet iz vrst Socialistične stranke, ki velja za veliko borko za pravice žensk. Doslej veljavna zakonodaja, ki je prepovedovala splav v vseh okoliščinah, je bila uvedena leta 1989, tik preden je svojo vladavino zaključil general Augusto Pinochet, in je v primeru abortusa predvidevala do 5 let zapora tako za nosečnice kot za zdravnike, ki so splav izvedli. Kot piše BBC, si levica strogo zakonodajo prizadeva razrahljati že več kot dve desetletji, uresničitev teh namer pa so vztrajno preprečevale stranke desnice in katoliška cerkev. Reformo dotične zakonodaje po navedbah časnika The Economist podpira 70% prebivalcev Čila.

Na ulicah prestolnice so se zbrali tudi nasprotniki nove zakonodaje. Foto: Esteban Felix/AP

V ustavno presojo je nedavno sprejeti zakon sodišču predložila desnica, potrditev zakona pa je neizmerno pomembna za predsednico Bachelet, saj se mandat njene vlade izteče marca prihodnje leto. Če bi bila odločitev ustavnega sodišča drugačna, če sodišče zakona ne bi potrdilo, bi to pomenilo, da je predsednici spodletelo pri uresničevanju ene izmed ključnih predvolilnih obljub, piše čilski spletni novičarski časopis El Mostrador.

»Gre za zmago nad krutim zakonom, ki kaznuje ženske in jih sili v opravljanje splava v tajnosti, kar ogroža njihovo zdravje, njihovo življenje,« je potrjeno reformo komentirala Erika Guevara-Rosas iz Amnesty International (AI). Kot ugotovitve človekoljubnih organizacij povzemajo tuji mediji, se je prepovedi navkljub vsako leto za splav odločilo približno 70.000 čilskih žensk.

Čile tako izstopa iz skupine držav, ki splav prepovedujejo v vseh okoliščinah. V Latinski Ameriki je abortus povsem prepovedan v Dominikanski Republiki, na Haitiju, v Hondurasu, El Salvadorju, Nikaragvi in Surinameju, navaja AI.