Clintonova se ne more znebiti e-težav

Na predvečer demokratske konvencije je predsednica stranke Debbie Wasserman Schultz napovedala odstop.

Objavljeno
24. julij 2016 19.49
Sebastijan Kopušar, New York, Š. P., STA
Sebastijan Kopušar, New York, Š. P., STA

New York – Demokratska stranka bo ta teden v Filadelfiji ustoličila svojo predsedniško kandidatko. Hillary Clinton ima v nacionalnih anketah prednost pred republikancem Donaldom Trumpom, še bolj na njeni strani je zemljevid elektorskih glasov po zveznih državah. V zgodovino se lahko vpiše kot prva predsednica, a volivci ne kipijo od navdušenja.

Tako kot pri republikancih je tudi demokratsko imenovanje podpredsedniškega kandidata preglasilo prelivanje krvi, tokrat je na vrsti München. Štab Clintonove je po mesecih prebiranja na koncu izbral senatorja iz Virginie Tima Kaina, politika z delavskimi koreninami, ki ni izgubil še niti enih volitev, tekoče govori špansko, poleg izkušenj pa s sabo prinaša svoj vpliv na eno od nihajočih držav, ki bodo jeseni odločale volitve. Njegova naloga bo tudi pritegniti bele moške, ki so največja šibka točka Clintonove in večinoma na strani Trumpa.

To je najbrž preprečilo najdrznejšo možnost, kandidaturo dveh žensk (nekaj časa je bila v igri senatorka Elizabeth Warren), previdna Clintonova pa se ni odločila niti za ministra za delo Thomasa Pereza (ki bi bil prvi »latino« kandidat na listi ene od dveh velikih strank za Belo hišo) ali senatorja Coryja Bookerja (ki bi postal prvi temnopolti podpredsedniški kandidat). Kaine ne velja ravno za karizmatičnega politika, kar je pred mesecem prostodušno priznal z besedami »vem, da sem dolgočasen«. A potem brž dodal, da to ni slabo in da so »dolgočasneži najhitreje rastoča demografska skupina v državi«.

Toda v nasprotju z vedno hudomušnim podpredsednikom Joejem Bidnom ni nagnjen k nepremišljenim izjavam in se o spornih temah vedno posvetuje s sodelavci. Hkrati je zelo natančen in se posveča najmanjšim podrobnostim, odlikuje pa ga tudi spretno delovanje v političnem zakulisju, kar je nujno za delovanje vlade. Velja za poznavalca zunanje politike, saj je član senatnega odbora za mednarodne odnose. Da ni popolnoma brez zabavljaške navdihnjenosti, včasih dokaže s pihanjem v ustno harmoniko.

Sporna e-pošta

V soboto je na prvem nastopu s Clintonovo dejal, da sin Nat danes odhaja na služenje vojaškega roka pri marincih v Evropi, kar je dokaz ameriške zaveze do Nata. Opazka je bila namenjena Trumpu, ki je sredi konvencije vznemiril članice vojaške zveze z besedami, da ZDA ne bodo ščitile držav, ki ne plačujejo dogovorjenih zneskov za obrambo. Republikanski kandidat pa je izbor zmernega Kaina pograbil kot priložnost za zabijanje klina med Clintonovo in levim krilom demokratske stranke, ki je v boju za kandidaturo podprl senatorja Bernia Sandersa.

»Sandersovi privrženci so besni zaradi izbire Kaina, saj je na nasprotni strani Bernijevih stališč,« je Trump v soboto izival po spletu. Opozoril je, da je senator zagovornik trgovinskega sporazuma Nafta med ZDA, Kanado in Mehiko, do pred kratkim pa je podpiral trgovinsko povezovanje držav na obalah Tihega oceana (sporazum TPP). Prav tako je podpiral zmanjšanje nadzora nad delovanjem majhnih in srednje velikih bank. Kaine kot predan katolik na osebni ravni nasprotuje prekinitvi nosečnosti, čeprav hkrati podpira zakonodajo, ki ženskam omogoča možnost izbire.


Predsednica stranke Debbie Wasserman Schultz. Foto: APF

Več tisoč privržencev senatorja iz Vermonta je kljub odločitvi Sandersa, da podpre Clintonovo, napovedalo, da bo odšlo na proteste v Filadelfijo. Kampanja nekdanje zunanje ministrice je v ozadju poskušala graditi mostove do bernijevcev, toda velik del jih je požgalo razkritje skoraj 20.000 sporočil e-pošte, ki so si jo pošiljali člani demokratskega nacionalnega odbora. V petek jih je objavila spletna stran WikiLeaks, med njimi pa so namere, kako spodnesti Sandersa, tudi s sejanjem dvoma o njegovem odnosu od verovanja, zato je na predvečer demokratske konvencije v Philadelphii napovedala odstop predsednica stranke Debbie Wasserman Schultz.

Odstopila bo po štiridnevni konvenciji, ki se začenja danes in na kateri bo Clintonova uradno potrjena kot predsedniška kandidatka skupaj s podpredsedniškim kandidatom Timom Kainom. Za razliko od republikanske konvencije pretekli teden v Clevelandu se bodo na odru zvrstili vsi prvokategorniki stranke s predsednikom Barackom Obamo na čelu. Sanders je v nedeljo najprej pozval k odstopu kongresnice s Floride Wasserman Schultzeve, nato pa odstop pozdravil ter dejal, da stranka potrebuje novo, nevtralno vodstvo. »Nisem šokiran, sem pa razočaran. Vedno sem govoril, da je stranka na strani Clintonove«, je za televizijo ABC povedal Sanders.

»Demokratska konvencija poka po šiviih«, se je na twitterju veselil Trump, šef njegove kampanje Paul Manafort je pozval k odstopu tudi Clintonovo, ker je Wasserman Schultzova z elektronsko pošto ogrozila le stranko, Clintonova pa celo državo.

Številni protesti

Okoli dvorane Wells Fargo se je štirih dni zapored zbiralo med 35.000 in 50.000 protestnikov, ki jih jezi delovanje vodstva stranke, v središču njihovega ogorčenja je predsednica odbora Debbie Wasserman Schultz. Sandersova kampanja je ves čas trdila, da skrivaj pomaga Clintonovi, na zborovanju pa v nasprotju s tradicijo ne bo nastopila, ampak le odprla in končala razpravo. Sandersovi podporniki poleg tega želijo temeljite spremembe pri delovanju stranke.


Protesti proti Hillary Clinton pred demokratsko konvencijo. Foto: Reuters

Ena od njih je odprava sistema superdelegatov, izbranih veljakov stranke, ki za predsedniškega kanadidata lahko glasujejo po lastni vesti in jih ne zavezuje volja volivcev. V soboto sicer ni bil uspešen predlog za omejitev njihovega vpliva, toda dosegli so ustanovitev »komisije za složnost«, ki bo proučila volilni postopek stranke, vključno s spremembami sistema superdelgatov. Eden od predlogov je tudi avtomatski vpis državljanov v volilni imenik, ko dopolnijo 18 let, saj se morajo zdaj posebej prijaviti, če želijo na volišča.

Senator Sanders se bo danes pred začetkom zborovanja sestal s svojimi 1900 delegati. Čeprav poudarja, da bo »naredil vse, kar je v njegovi moči« za zmago Clintonove proti Trumpu, se demokratsko vodstvo na tihem boji, da bo izbral podobno pot kot teksaški senator Ted Cruz. Ta je na republikanskem zboru volivce desnice pozval, naj »izbirajo po svoji vesti«, ne da bi omenil Trumpa. Zato bodo napeto spremljali Sandersov današnji nastop.