Del Nigerijcev zaradi tehničnih težav znova na volišča

Zaradi tehničnih težav so se odločili volitve podaljšati za 24 ur, prvi izidi pa naj bi bili znani v ponedeljek ali torek.

Objavljeno
29. marec 2015 11.31
NIGERIA-ELECTION
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA
Abuja − Ponekod v Nigeriji se danes nadaljujejo splošne volitve, potem ko so včerajšnje glasovanje zaznamovali tehnične težave in napadi skrajne islamistične skupine Boko Haram, piše Slovenska tiskovna agencija. Med tistimi, ki v soboto zaradi zapletov z novo tehnologijo za preverjanje biometričnih podatkov niso mogli oddati glasu, je tudi nigerijski predsednik Goodluck Jonathan.

Zaradi tehničnih težav so se odločili volitve podaljšati za 24 ur, prvi izidi pa naj bi bili znani v ponedeljek ali torek, piše STA. Glasovanje po navedbah nacionalne volilne komisije ponavljajo le na okoli 300 od skupno 150.000 volišč.

Jonathanova Ljudska demokratska stranka (PDP) je zaplete, ki so se vrstili po vsej državi, označila za »veliko nacionalno sramoto« in še en argument v prid njenemu nasprotovanju tehnološkim novotarijam. Jonathan je sicer v soboto na koncu le lahko glasoval, le da so ga morali namesto z novim aparatom na koncu identificirati ročno, piše STA.

Muhammad Buhari, musliman s severa, ki je glavni izzivalec Jonathana, kristjana z juga države, na tokratnih volitvah, je medtem uporabo nove tehnologije za preverjanje biometričnih osebnih izkaznic volivcev podprl.

Poleg omenjenih zapletov pa so sobotno glasovanje spremljale tudi druge težave. Že začelo se je s precejšnjimi zamudami, saj so volilni uradniki in materiali na številna volišča prihajali občutno po predvideni 8. uri po srednjeevropskem času ali pa sploh ne.

Poleg tega so volitve potekale v senci strahu napadov Boka Harama, piše STA. Ta skrajna skupina, ki je nedavno prisegla zvestobo Islamski državi, je že v petek v kraju Buratai obglavila 23 ljudi, v soboto pa je bilo v različnih incidentih ubitih najmanj sedem ljudi.

A ne glede na to velja ocena, da so volitve tokrat minile relativno mirno − glede na zgodovino Nigerije, kjer je bilo na primer v povolilnem nasilju leta 2011 ubitih okoli tisoč ljudi.

Letošnje volitve v najštevilčnejši afriški držav sicer veljajo za najbolj odmevne od neodvisnosti države, potekajo pa v luči endemične korupcije in gospodarskih težav ter nasilja Boko Harama. Zaradi slednjega tudi potekajo šest tednov pozneje, kot je bilo sprva načrtovano. Poznavalci napovedujejo tesen boj med aktualnim predsednikom in Buharijem, še piše STA.