Delni izidi nigerijskih volitev napovedujejo zmago opozicije

Po doslej preštetih glasovih upokojeni general vodi za 2,5 milijona glasov, a poraz Goodluck Jonathana še ni gotov.

Objavljeno
31. marec 2015 10.37
TOPSHOTS-NIGERIA-VOTE
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Abuja - Neuspešna bitka proti skrajni islamistični skupini Boko Haram, ki na severu države seje smrt in obup, ter visoka stopnja korupcije, Transperency International je med 175 državami Nigerijo uvrstil na 136 mesto, sta omajali podporo dosedanjemu predsedniku Goodlucku Jonathanu. Po doslej preštetih glasovih so volivci sicer tesno večino glasov  namenili njegovemu protikandidatu Mohamedu Buhariju.

Dvainsedemdesetletni nekdanji general Buhari, ki je državo vodil že med letoma 1983 in 1985, (na oblast se je povzpel po državnem udaru), po poročanju Reutersa vodi za približno 2,5 milijona glasov. A njegova zmaga še ni gotova. Doslej so prešteli glasove v 30 od 36 zveznih državah, med njimi je več takih, ki so bolj naklonjene dosedanjemu predsedniku.

A medtem, ko se glasovi še preštevajo, se v državi že pojavljajo obtožbe o volilnih goljufijah. Za zdaj še neuradni volilni izid, ki kaže, da je v z nafto najbogatejši zvezni državi Rivers za Jonathana glasovalo kar 95 odstotkov volivcev, je v nasprotnem taboru dvignil nemalo prahu. Ponekod so privrženci Buharija svoje nasprotovanje izrazili tudi na ulicah - v mestu Port Harcourt je policija proti približno 100 protestnicam uporabila solzivec. Lokalne oblasti so v zvezni državi uvedle policijsko uro.

Vsenapredni kongres (APC) Mohameda Buharija, ki prihaja z muslimanskega severa, je rezultate volitev v Riversu že označil za neveljavne. Ogoljufano se počuti tudi Ljudska demokratska stranka (PDP) Goodlucka Jonathana (kristjana z juga). »Prepričani smo v zmago,« je povedal predstavnik PDP Femi Fani Kayode in dodal, da se bodo vsakršnim poskusom goljufije »ostro uprli«.

Volitve v 170 milijonski državi so zaznamovali tehnični zapleti in občasno nasilje. Med volitvami je bilo ustreljenih najmanj 15 ljudi, večina od njih na severovzhodu države, kjer pustošijo pripadniki Boko Harama. Washington in London opozarjata tudi na morebitne goljufije pri štetju glasov. »Za zdaj še nismo našli dokazov o sistematični manipulaciji procesa. Smo pa zaznali zaskrbljujoč indice, da je v procesu štetja glasov morda prišlo do načrtnega političnega vmešavanja,« sta v skupini izjavi sporočila ameriški državni sekretar John Kerry in britanski zunanji minister Philip Hammond. Predstavnik nigerijske volilne komisije so njune navedbe že zanikali.

Namigovanja o volilni goljufiji zbujajo strah pred nasiljem, kakršno je izbruhnilo po volitvah leta 2011. Umrlo je najmanj 800 ljudi, večina na pretežno muslimanskem severu države.

Predsedniški kandidat za zmago v Nigeriji sicer ne potrebuje le večine vseh glasov, temveč tudi vsaj 25-odstotno podporo v dveh tretjinah od 36 zveznih držav in v glavnem mestu, če se želi izogniti drugemu krogu volitev. Ta ukrep naj bi po poročanju STA zagotovil geografsko usklajenost podpore po državi, ki je izrazito versko in etnično razdeljena.

Za najvišji položaj v državi se je potegovalo 14 kandidatov, poleg predsednika pa je približno 60 milijonov volilnih udeležencev izbiralo še člane predstavniškega doma in senata.