Demokrati na branike za Obamacare

Razvpita zdravstvena reforma se iz bremena levice spreminja v strelovod upora proti Trumpu.

Objavljeno
18. januar 2017 10.41
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Bližje ko je ustoličenje Donalda Trumpa, bolj se po ZDA razcvetajo protesti proti prihodnjemu predsedniku, ki ga je temnopolti senator John Lewis, ikona gibanja za državljanske pravice, razglasil za nelegitimnega. Močan upor poteka proti razgradnji zdrav­stvene reforme Obamacare. V nedeljo so demokrati po vsej državi zbrali na tisoče ljudi.

Stranka, ki je v Washingtonu izgubila skoraj vso moč, se poskuša vrniti h koreninam varovanja pravic na ljudskih zborovanjih. Na čelu s senatorjem Berniejem Sandersom, ki je lani dokazal, da je mogoče tudi v ZDA z jasnimi idejami in brez denarja lobistov sprožiti odmevno politično gibanje, so na desetinah shodov napovedali, da bo njihov prvi branik zakon o dostopni oskrbi. Zdravstvena reforma predsednika Baracka Obame je na tnalu republikanskega kongresa, ki ji je začel puščati kri, čeprav še ni jasno, s čim jo bodo nadomestili.

Vidni člani kongresa iz demokratske stranke so na zborovanjih predstavljali ljudi, ki jim je grozil bankrot ali celo smrt, preden jim je zdravstvena reforma olajšala življenje. »Ljudje počasi dojemajo, da je zakon o dostopni oskrbi pomagal milijonom,« je senator Chris Van Hollen dejal v mestu Bowie v Marylandu. Mnogi med 1500 udeleženci so napovedovali, da bodo v soboto odšli v Washington, kjer bo potekal pohod žensk, veliki protest za pravice žensk (in proti Trumpu).

V Warrenu v zvezni državi Michigan se je Chuck Schumer, uradno najmočnejši demokrat v senatu, soočil s še vedno veliko priljubljenostjo kolega Sandersa, ko so pred njim stali volivci z napisi, kot je »Ne krivite mene – glasoval sem za Sandersa«, ali ko je moral prekiniti govor, ker je na oder za njim prikorakal Sanders in je množica začela skandirati njegovo ime. Prizorišča nista izbrala po naključju. Okrožje Macomb je pretežno belsko in delavsko, lani je množično glasovalo za Trumpa. Zdaj sta jim poskusila pomagati z izjavami, da demokrati razumejo njihove skrbi in da bodo branili socialne programe države.

Čarobni zajec

Iz nestrankarskega kongresnega urada za proračun (CBO) so včeraj sporočili, da bi z ukinitvijo glavnih ukrepov reforme, česar se je lotila kongresna desnica, že prvo leto izgubilo zdravstveno zavarovanje 18 milijonov Američanov, v desetih letih pa bi ostalo brez zavarovanja 32 milijonov ljudi, če ne bodo hkrati ponudili drugačne rešitve. Donald Trump je sicer dejal, da bodo ponudili program, ki bo pocenil stroške in hkrati zavaroval vse Američane, a nikomur ni jasno, iz katerega klobuka bodo potegnili tega čarobnega zajca.

To le še povečuje glavobol republikancev, ki so po šestih letih rovarjenja proti reformi za vsako ceno skoraj prisiljeni držati obljubo o njeni razgradnji, hkrati pa spoznavajo, da se Američani nočejo odpovedati številnim spremembam, ki so bile uvedene na podlagi te reforme. Po spletu je zakrožil posnetek republikanskega poslanca Mika Coffmana iz Kolorada, ki se je nedavno v domačem okrožju skozi zadnja vrata izmuznil z rednega srečanja z volivci, ko mu je množica pretežno belopoltih in osivelih ljudi (večina takšnih je novembra glasovala za Donalda Trumpa) poskusila izraziti skrb zaradi ukinitve dosežkov reforme Obamacare.

Demokrati, ki jim je reforma šest let povzročala politične rane, so v njej nenadoma našli svoj glas upora proti zmagovalni navezi republikancev in Trumpa. Progresivne skupine so se včeraj odpravile na dvomesečno avtobusno turnejo, na kateri bodo potovale od kraja do kraja in spodbujale boj za zaščito doseženih pravic. Upajo, da bo hiter odziv sprožil dovolj energije, preden se bodo organizirali nasprotniki. Pomagajo jim zgodbe ljudi, kot je dolgoletni republikanec iz Arizone Jeff Jeans, ki je na srečanju s Paulom Ryanom, republikanskim predsednikom spodnjega doma kongresa, pred kamerami dejal, da »se moram iz dna srca zahvaliti predsedniku [Baracku] Obami, saj bi bil brez njega mrtev«.

Moč lobijev

Reforma je prinesla zdravstveno zavarovanje okoli 20 milijonom Američanov, letos so kljub napovedanim podražitvam premij in umikanju zavarovalnic iz programa našteli že 11,5 milijona sklenjenih zavarovanj, skoraj 300.000 več kot lani ob tem času. Hkrati ima še vedno slaba polovica Američanov o njej slabo mnenje, tudi na desnici so zbrali na stotine zgodb ljudi, ki jim je uvedba reforme in njenih določil povzročila zaplete pri zagotavljanju dostopnega zavarovanja. Republikanci imajo dovolj glasov v kongresu, zaradi česar zlahka razmajejo njene temelje. Včeraj je v senatu potekalo zaslišanje Toma Pricea, prihodnjega ministra za zdravje in zagretega nasprotnika reforme Obamacare.

Globoko prepredenost ameriškega zdravstva z lobiji je pokazal prejšnji teden, ko je senator Bernie Sanders predlagal ukrep, s katerim bi dovolili nakupe zdravil v sosednji Kanadi, kjer so precej cenejša. Takšno možnost podpira kar 72 odstotkov Američanov, celo Donald Trump se je med kampanjo zavzel zanjo. Toda večina senatorjev jo je zavrnila, tudi številni demokrati, kot je menda napredni Cory Booker iz New Jerseyja in vzhajajoča zvezda stranke, pred očmi niso imeli bolnikov, pač pa želje farmacevtske industrije in njene zelo globoke žepe za politične donacije.