Desnica rovari po ameriškem kongresu

Kongres je v proračunskem spopadu znova prilezel do roba roka za ustavitev dela vlade.

Objavljeno
01. oktober 2015 11.13
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York − Obisk papeža Frančiška je imel v Združenih državah globlje politične posledice, kot se je zdelo po njegovih nagovorih v Beli hiši in kongresu. Po slednjem je namreč odstopil republikanski predsednik spodnjega doma John Boehner in vnesel precejšnji nemir­ med razdeljeno desnico. Tej se je včeraj uspelo izogniti ustavitvi dela vlade, toda pred volitvami se sooča s hudim ­notranjim bojem.

Solze Johna Boehnerja, ki je znan po hitrih čustvenih izlivih, pred dnevi niso bile namenjene le ganjenosti ob obisku svetega očeta, ampak se je na tihem že poslavljal od vloge prvega republikanca v državi in od znamenitega izjemno velikega kladivca, s katerim je vodil zasedanja poslanske zbornice kongresa. Nekdanjemu ministrantu, ki je zadnjih 20 let vsakemu papežu poslal pismo, naj obišče sedež ameriške demokracije na Kapitolskem griču v Washingtonu, so se po Frančiškovem prihodu v kongres uresničile sanje.

Hkrati si je vzel k srcu njegove besede, da je treba končati delitve, ter sklenil, da ne bo več strelovod za poskuse konservativnega krila republikanske stranke, ki je že nekaj časa poskušalo doseči njegovo zamenjavo, ker naj bi bil premalo odločen pri ideološkem spopadu z liberalnimi člani kongresa. Ena od zadnjih bitk je potekala včeraj in v torek, ko so konservativci s poslanci in senatorji iz skrajnega gibanja čajankarjev na čelu grozili, da ne bodo potrdili zakonov o financiranju dela vlade, če bo denar iz proračuna dobila tudi organizacija Planned Parenthood, ki poleg skrbi za zdravje žensk opravlja tudi splave.

Sporni posnetki

Organizacija je že dolgo trn v peti konservativcev, ki na podlagi verskih prepričanj zahtevajo prepoved splava, zadnji napad pa so sprožili posnetki, na katerih predstavniki organizacije Planned Parenthood domnevno prodajajo tkiva splavljenih zarodkov za medicinske raziskave. Hitro se je pokazalo, da je posnetke s pretvezo naredila konservativna skupina za boj proti splavom in da to ni prodajanje, pač pa so zdravniki v močno montiranih videih pojasnjevali zakoniti postopek povrnitve stroškov ­procesa.

Toda v predvolilnem ozračju je desnica pograbila novo priložnost za napad na organizacijo in posredno na ustavno pravico do splava. Pri tem jim je vseeno, da je okoli 500 milijonov dolarjev, ki jih Planned Parenthood na leto dobi iz državnega proračuna, v veliki večini povračilo za zdravstvene storitve, ki jih opravljajo po ZDA tako kot vse druge zdravstvene ustanove, ter da proračunskih sredstev ne smejo uporabljati za opravljanje splavov, razen v primeru posilstev, incesta ali ko je ogroženo življenje nosečnice.

Predsednica organizacije Cecile Richards je v torek prestala peturno zaslišanje skoraj sovražnih republikanskih članov odbora za nadzor, ki so ji med drugim očitali­ »razkošne zabave«. Zavrnila je obtožbe o »prodajanju otrok«, po njenih besedah vsako leto poskrbijo za 2,7 milijona pacientov, pri čemer opravljanje splavov obsega le tri odstotke storitev. Tudi neodvisni kongresni odbor za proračun je opozoril, da bi z ukinitvijo proračunskih sredstev za organizacijo ogrozili zdravstveno oskrbo več kot 300.000 žensk.

Čiščenje skednja

Kljub grožnjam, da bodo ustavili proračunsko financiranje vlade, če bo to vsebovalo denar za Planned Parenthood, so senatorji včeraj nekaj ur pred rokom le potrdili potrebni zakon. Vodja senatne republikanske večine Mitch McConnell je dejal, da bo ta dobil ustrezno podporo tudi v spodnjem domu, kjer je Boehner napel vse moči, da bi preprečil katastrofo za republikansko stranko. Ustavitev dela vlade bi namreč zelo verjetno znova po­vzročila ogorčen odziv javnosti, in to le dobro leto pred volitvami.

Pri tem ni čudno, da je Boehner v petek stopil pred novinarje izjemno razigran, ko je oznanil, da odlaga zelo težko breme vodenja republikancev v spodnjem domu. Nič lažje delo ne čaka kalifornijskega poslanca Kevina McCarthyja, ki naj bi ga nasledil. Financiranje vlade namreč velja le do 11. decembra, kar pomeni, da bo moral kmalu zagristi v podobno kislo jabolko.

Hkrati naj bi se republikansko vodstvo kongresa začelo pogajati z Belo hišo o predlogih proračunov za leti 2016 in 2017, s katerima bi uravnotežili porabo in prihodke. »Rad bi malo pospravil skedenj, preden pride naslednik,« je dejal odhajajoči predsednik spodnjega doma. Toda čajankarji, ki so enkrat že spodnesli namere po takšnem »velikem proračunskem dogovoru«, so napovedali ponoven puč.

Premalo skrajni

Po besedah Michaela Cohena, razi­skovalca v mnenjski organizaciji New America Foundation, se ameriška desnica v zadnjih šestih letih sooča z naraščajočim ekstremizmom v stranki. Dokaz tega je tudi odhod »superkonservativnega Boehnerja, ker za nekatere ni bil dovolj superkonservativen«.

McCarthy je po ocenah komentatorjev različica Boehnerja, zelo konservativen, a pragmatik, in ne skrajni ideolog. Hkrati bo eden najmanj izkušenih predsednikov spodnjega doma v novejši zgodovini, na vrh pa naj bi se prebil z dobrikanjem vsem frakcijam znotraj desnice. To pomeni, da je talec obljub čajankarjem, še preden je dobil v roke kladivce prvega ­poslanca.