Diplomatski pridih umoru državnega sovražnika

Truplo Kim Džong Nama varujejo oboroženi vojaki, potem ko so neznanci poskusili vlomiti v mrtvašnico.

Objavljeno
22. februar 2017 13.31
MALAYSIA-NKOREA-SKOREA-KIM-DIPLOMAT-CRIME
Zorana Baković
Zorana Baković

Preiskava umora polbrata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una je danes doživela nov zaplet. Prvi mož malezijske policije Halid Abu Bakar je sporočil, da sta med osmimi Severnimi Korejci, osumljenimi sodelovanja pri umoru Kim Džong Nama, tudi podsekretar severnokorejskega veleposlaništva v Kuala Lumpurju in uslužbenec severnokorejske letalske družbe Air Koryo. Domnevajo, da sta oba še vedno v Maleziji.

Po besedah Halida Abu Bakarja tamkajšnje oblasti ne vedo, ali se osumljenca skrivata v veleposlaništvu, potrdil pa je navedbe, da je policija od veleposlanika Severne Koreje uradno zahtevala dovoljenje za pogovor z njima, da bi lahko preiskava umora 46-letnega Kim Džong Nama stekla proti rešitvi.

»Upamo, da bo severnokorejsko veleposlaništvo privolilo v sodelovanje in nam bo kmalu dovolilo pogovor z osumljencema,« je poudaril šef malezijske policije in dodal, da so štirje osumljenci »močno vpleteni« v umor. »Če ne, jih bomo prisilili, da pridejo k nam.« Halid Abu Bakar je pojasnil, da bo, če bi veleposlaništvo zavrnilo sodelovanje, policija izdala nalog za njuno aretacijo.

Iskani severnokorejski diplomat Hjong Kvang Song in uslužbenec Air Korya Kim Vuk Il sta bila doslej med sedmimi imeni Severnih Korejcev na skupinski tiralici, ki so jo malezijske oblasti izdale prejšnji teden. Policija je od Pjongjanga zahtevala njihovo izročitev, a je namesto tega severnokorejski veleposlanik v Kuala Lumpurju Kang Čol obtožil Malezijo, da je skupaj z Južno Korejo uprizorila atentat, da bi tako demonizirala režim v Pjongjangu.

Severnokorejsko veleposlaništvo je od malezijske policije hkrati zahtevalo, naj nemudoma osvobodi »nedolžni ženski in državljana Demokratične ljudske republike Koreje«, ki so jih aretirali na podlagi posnetka varnostne kamere, na katerem je jasno videti, da so se približali Kim Džong Namu in mu z nečim pokrili obraz. Le nekaj sekund pozneje, kaže posnetek, Kim letališke uslužbence prosi za pomoč in pri tem kaže na obraz in oči.

Umorjeni Kim Džong Nam je po napadu na letališču nemudoma poiskal pomoč. Foto: Fuji TV/AFP

Toda prvi mož malezijske policije je danes potrdil, da sta aretirani Indonezijka in Vietnamka vedeli, da uporabljata strup, saj so jima naročili, naj si takoj po opravljeni nalogi dobro umijeta roke. Poleg tega sta tik pred 13. februarjem, ko je bil zastrupljen Kim, vadili napad v dveh nakupovalnih centrih v središču Kuala Lumpurja.

Kar pa se tiče »nedolžnega« severnokorejskega državljana Ri Džong Čola, se je izkazalo, da je v Maleziji živel tri leta, vendar ta čas ni delal za podjetje, ki je bilo navedeno na njegovem delovnem dovoljenju. Prav tako ni dobival plače od tega podjetja.

Halid Abu Bakar je zanikal, da je sin umorjenega Han Sol že pripotoval v Malezijo, in sporočil, da pričakujejo »člana družine«, ki bo identificiral in prevzel truplo. Potrdil je tudi, da so neznanci poskusili vlomiti v mrtvašnico, v kateri leži Kimovo truplo, zato ga bo do nadaljnjega varovala oborožena straža.