Donald Trump seje nezaupanje v demokracijo

Pred zadnjim soočenjem Clintonove in Trumpa je republikancu stopila v bran soproga Melania.

Objavljeno
19. oktober 2016 12.24
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – »Zasuki v resničnostnem šovu volitve so za lase privlečeni – kandidat je štiri tedne pred volitvami zdrsnil v spolni škandal, vrh lastne stranke ga je zapustil, zato se je podal v boj proti njim,« je v bridki šali dejal Arthur Brooks,­ predsednik konservativne mnenjske organizacije American Enterprise Institut. Pred zadnjim soočenjem predsedniških kandidatov so v ameriški politiki skoraj izredne razmere.

Žvižgaška spletna stran Wikileaks razgrinja govore demokratske kandidatke Hillary Clinton, v katerih je finančnikom z Wall Streeta za bogat honorar kazala precej drugačen pogled na svet, kot ga zdaj ponuja volivcem. Na dan je prišlo, da naj bi visoki uslužbenec zunanjega ministrstva poskusil prepričati zvezno policijo FBI o odstranitvi oznake zaupno z enega od dokumentov, ki ga je Hillary Clinton med ministrovanjem sprejela prek zasebnega strežnika za e-pošto. V običajnem volilnem ciklu bi bilo to hudo breme za vsakega kandidata, kaj šele za demokratko, ki ima velike težave z zaupanjem javnosti.

Medijska »zarota«

ZDA se soočajo z vse bolj neobvladanim Donaldom Trumpom, ki se zadnje dni spopada tudi z delom lastne stranke. Po razkritju posnetka, na katerem se neotesano baha s spolnimi napadi, so preplavile medije izpovedi številnih žensk, ki naj bi doživele njegove prijeme. V ponedeljek zvečer in včeraj zjutraj mu je stopila v bran soproga Melania in ga poskusila z mirnim, preudarnim nastopom prikazati v lepši luči ter omehčati podobo nasilneža, predvsem v očeh volivk. Morda ji bo uspelo, a je zgovorno njeno pojasnilo, da »imam doma dva fantiča, svojega sina in svojega moža«. Tudi Trumpova soproga očitno meni, da je morebitni bodoči predsednik na ravni najstnika.

Ankete kažejo porazne rezultate republikanskemu kandidatu. Volivke so ga zapustile, na ravni vseh držav zaostaja za 7 odstotnih točk, je pokazal zbir anket, ki ga pripravlja časnik RealClearPolitics. Trumpov odziv je bruhanje ognja in žvepla na liberalne medije, ker naj bi se v velikanski zaroti načrtno obrnili proti njemu. Tezo o medijski zaroti je včeraj ponovila tudi Melania Trump. Po njenih besedah poskušajo »NBC, Access Hollywood in drugi levičarski mediji« načrtno sabotirati kampanjo njenega soproga. Potožila je, da nikoli ne prebere »dobre zgode o mojem soprogu ali meni«, vse je le »udrihanje, udrihanje, udrihanje«.

V medijsko zaroto so očitno vpletene tudi tako tradicionalne konservativne ustanove, kot je časnik Arizona Republic, ki je prvič v 125 letih v tekmi za Belo hišo podprl demokratsko stran. Časnik so zasuli ogorčeni klici in grožnje. »Mrtvi ste. Požgali vas bomo. Morali bi vas postaviti pred strelski vod in ustreliti kot izdajalce,« so se vrstila anonimna sporočila.

Časnik se je odzval z odličnim uvodnikom, kar je še en znak, da je ameriški tisk med redkimi mediji v letošnjem volilnem procesu opravil svoje delo. V zelo grobi kampanji se politično nasilje gosti na obeh straneh, v Severni Karolini je v lokalni štab republikanske stranke v noči na nedeljo priletela molotovka, nekdo je narisal na zid svastiko in zapisal »Naci republikanci, odidite iz mesta, ali pa ...«.

Trump je cmera

Trump je na twitterju nemudoma zapisal, da so krive »živali, ki zastopajo Hillary Clinton in demokrate v Severni Karolini«. Toda veliko več skrbi vzbujajo njegove trditve, da bodo volitve goljufija. »V moderni politični zgodovini še nisem zasledil primera, da bi kandidat sejal dvom o volilnem procesu, še preden se je začelo glasovanje, to je nezaslišano,« se je včeraj odzval predsednik Barack Obama. Takoj je zbodel republikanca, da »se cmeri, še preden je tekma končana«. Kako nevarno je Trumpovo prilivanje olja na že tako razklano politično prizorišče, kažejo ankete. Po meritvi organizacije Pew Research­ komaj tretjina njegovih podpornikov verjame, da bodo glasovnice pošteno preštete.

Številni republikanci po ZDA so obtožili svojega predsedniškega kandidata spodkopavanja temeljev ameriške demokracije, vrh stranke je kljub številnim pozivom včeraj do zgodnjega popoldneva molčal. Strokovnjaki poudarjajo, da je ameriški volilni proces močno decentraliziran in poteka na ravni zveznih držav ter lokalnih skupnosti. V moderni zgodovini so redke volilne goljufije posameznikov, ni pa nobenega primera načrtnega sleparjenja (leta 2000 na Floridi ni šlo za goljufijo, pač pa je konservativno vrhovno sodišče prekinilo ponovno štetje glasov). Toda v tekmi, ki je zanj vse bolj očitno izgubljena, republikanec igra na najnižja čustva.

Tretje soočenje s Hillary Clinton ponoči v Las Vegasu bo nedvomno potekalo v takšnih tonih. Tokrat morda ne bo novega razkritja, ki bi iztirilo merjenje priljubljenosti kandidatov (pred prvim je prišlo na plan Trumpovo neplačevanje davka na osebne dohodke, pred drugim njegovo prostaško bahanje). Republikanec bo bržčas poskusil zavzeti izgubljeno ozemlje s splošnim napadom na demokratko, ta pa mora tokrat predvsem ohraniti mirno kri. Medtem je njen štab že tako samozavesten, da je sprožil oglasno kampanjo celo v takšnih republikanskih trdnjavah, kakršni sta Arizona in Teksas.