Donald Trump: Vsega je kriv mikrofon!

Ameriške volitve: Hillary Clinton je s prebrisanim nastopom zasenčila newyorškega milijarderja.

Objavljeno
28. september 2016 00.42
USA-ELECTION/
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Ves svet je nestrpno pričakoval prvo soočenje Donalda Trumpa in Hillary Clinton na ameriški univerzi Hofstra na obrobju New Yorka. V razgretem ozračju je demokratka ukanila nepripravljenega republikanca, vprašanje pa je, kolikšen vpliv bo to imelo na volivce.

Tisti, ki so vključili televizije v prepričanju, da Trump ni usposobljen za predsednika, so v poldrugi uri njegovega skoraj bizarnega nastopa, ki je včasih zdrsnil v nepovezano nizanje besed, dobili dokaz, da imajo prav. A tudi v drugem taboru, v katerem Clintonova velja za utelešenje skorumpirane washingtonske spletkarke in povrhu še socialistke, ki bi jo bilo treba zapreti, ne bodo spremenili mnenja.

Raziskave javnega mnenja bodo pokazale, kako je soočenje vplivalo na približno petino volivcev, ki v anketah trdijo, da so neodločeni. Clintonova je Američanom sporočala, naj se vprašajo, ali je njen nasprotnik usposobljen za vodenje države. Njen tekmec se je pritoževal zaradi mikrofona, »ne vem, ali so ga namerno tako nastavili, ampak ni delal«. Toda na soočenju smo videli običajnega Trumpa – skrajnega populista, ki krši vsa nenapisana pravila volilnega procesa, kar pa ni ustavilo njegovega političnega vzpona. Ne zdi se, da bi slab večer to bistveno spremenil.


Resničnosti šov z imenom soočenje

Donald Trump se je minuli teden norčeval iz Hillary Clinton in njenih priprav na prvo soočenje ter brezbrižno dejal, da ima odličen instinkt in ne potrebuje takšnega­ urjenja. V ponedeljek zvečer je stal nasproti zviti tekmici,­ ki je spretno izrabila njegove »instinkte« in ga pripravila do tega, da je razkril vse svoje šibkosti.

Prvo soočenje je obetalo politični spektakel z napovedmi stomilijonskega občinstva (na koncu so namerili 81 milijonov televizijskih gledalcev), anketnimi napovedmi o tesnih volitvah in zvezdnikom resničnostne televizije, ki se je prelevil v populističnega politika.

Nasproti mu je stala političarka, ki ne velja za navdihujočo govornico, trud, da ne bi izrekla česarkoli spornega, pa je njenim nastopom še odvzel čar. Pričakovanja so bila nesorazmerna, Hillary Clinton bi morala prepričljivo zmagati, za Trumpa pa naj bi bilo dovolj, če bi se izražal s celimi stavki in ne bi naredil večjih napak. Naslovi so oznanjali »Razpravo stoletja« in »Ameriko na robu«. Univerzo Hofstra, do katere je slaba ura vožnje iz New Yorka po otoku Long Island, so preplavili novinarji in mrzlično ugibali, kaj se bo zgodilo na odru.

Pasje hlastanje

Newyorški milijarder je začel soočenje odločno in nemudoma napadel njeno donedavno podporo trgovinskim sporazumom, ki naj bi zakrivili odlivanje ameriških delovnih mest v tujino. To je poleg omejitve priseljevanja osrednja tema njegove kampanje, prisluhnili so ji številni volivci v »pasu rje«, industrijskem območju vzhodnih in osrednjih ZDA, ki so po zaprtju tovarn drseli iz srednjega razreda proti revščini. Hkrati je spretno uporabil njene izkušnje kot breme neučinkovitega politika, ki je že 30 let del političnega življenja države, a ni rešil težav, o katerih nenehno govori.

Hillary Clinton se je zdela preveč previdna, skoraj negotova in neodločna, kot bi tipala, kaj se bo zvalilo nanjo s sosednjega govorniškega odra, za katerim je stal politik, ki slovi po neotesanosti, porogljivem skakanju v besedo in sprevračanju dejstev. Toda počasi je z začetne zadržanosti stopila na trdna tla in spretno izrabila Trumpove šibke točke, predvsem preobčutljivost na napade, ter ga prisilila v nenehno branjenje in dolge monologe, ki so včasih ob mešanju bahanja, protinapadov in nenavadnega nizanja asociacij izgubili bistvo ali celo smisel. »Zdelo se je, kot da mu pred nosom maha s kosom mesa, on pa kot psiček nenehno hlasta po njem,« je dejal eden od moderatorjev televizijske mreže CNN.

Miritev sveta

»Donald me je kritiziral, ker sem se pripravljala na soočenje. Ali veste, zakaj sem se še pripravila? Za predsedovanje. Menim, da je to koristno,« je Hillary Clinton sredi soočenja opozorila na tekmečevo očitno pomanjkanje takšnih priprav. Ali pa preprosto z zadovoljnim nasmehom dejala, »prisluhnite njegovim besedam«. Najhujšo bodico je spretno pustila za konec, ko je ponovno opozorila na njegov šovinistični odnos do žensk. O predsedniških soočenjih pravijo, da so najdaljši pogovor za službo, toda v ponedeljek zvečer se je zdelo, da se kandidata potegujeta za različni službi.

V nekem trenutku se je Hillary Clinton ozrla v kamero in nagovorila ves svet: »Vem, da je ta kampanja sprožila vprašanja in zaskrbljenost številnih svetovnih voditeljev. V svojem imenu in imenu – verjamem, da večine – Američanov vam zagotavljam, da naša beseda drži.« V normalnem političnem letu bi veljalo, da je nekdanja zunanja ministrica poteptala newyorškega milijarderja. Toda letos se zdi, da se ameriški volivci ne zmenijo za racionalno razmišljanje. Poleg tega nas čakata še dve soočenji. Trump je včeraj namignil, da ima veliko sočnih podrobnosti iz življenja Clintonovih, ki jih tokrat ni razkril samo zaradi tega, ker menda »ni hotel prizadeti hčerke Chelsea«.