S palico in korenčkom 
do jedrskega sporazuma

V živo: Visoka zunanja predstavnica EU Federica Mogherini je sporočila, da je dogovor z Iranom uradno sklenjen.

Objavljeno
14. julij 2015 10.40
IRAN-NUCLEAR/
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

14:30: Zgodba še ni povsem končana. Pred pogajalci je še veliko usklajevanja, tako na eni kot na drugi strani pa ne manjka sumničenja o morebitnih kršitvah, ki bi lahko zamajale sporazum. Pozabiti ne gre niti na jezo in nasprotovanje Izraela − tamkajšnji premier Benjamin Netanjahu je dogovor že označil za »zgodovinsko napako« in napovedal, da se bo judovska država še naprej borila proti jedrskim zmogljivostim Irana. Upoštevati je treba tudi njegove zaveznike v ameriškem kongresu, ki prav tako nasprotujejo sporazumu, čeprav je ameriški predsednik Barack Obama že napovedal, da bo morebitno kongresno blokado dogovora ustavil z vetom.

14:30: Ameriški predsednik Barack Obama je pozdravil jedrski dogovor z Iranom in skeptičnim Američanom zagotovil, da ta ne temelji na zaupanju ampak na verifikaciji, piše STA.

14:29: Pot do sporazuma ni bila lahka. Skoraj desetletje trajajoča pogajanja so se večkrat znašla v slepi ulici, molk v pogovorih pa je marsikdaj trajal po več mesecev, med katerimi je rastla napetost. Zahodne obveščevalne službe so vztrajno svarile, da Iran od jedrskega orožja loči le še nekaj mesecev, zaradi česar sta tako ZDA kot Izrael grozila z vojaškim posredovanjem. Upanje za sklenitev sporazuma se je znova utrnilo po tem, ko je predsedniški položaj v Iranu leta 2013 prevzel Hasan Rohani. Pogajalci so že novembra tega leta sklenili začasni sporazum, a naslednje leto zamudili kar dva roka za dosego trajnega dogovora. Aprila letos so nato dosegli pomemben preboj - strinjali so se o ključnih točkah in kot rok za dokončni sporazum določili 30. junij. Tudi tega so zamudili in ga še nekajkrat podaljšali, kot kažejo sklepi včerajšnjega zadnjega srečanja pogajalcev − z dobrim razlogom.

14:21: Vodja iranske diplomacije Mohamed Džavad Zarif in visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini sta pred novinarji na Dunaju uradno potrdila doseženi sporazum. Kot sta ocenila, se s tem odpira »novo poglavje v naših odnosih ter krepi varnost v regiji in svetu«.

Dvojica je pojasnila, da t. i. skupen celovit akcijski načrt vključuje dolgoročni načrt Irana z dogovorjenimi omejitvami njegovega jedrskega programa in v zameno obsežno odpravo vseh sankcij, ki jih je proti Iranu uvedel varnostni svet ZN, kot tudi drugih nacionalnih in multilateralnih sankcij na področjih, kot so trgovina, tehnologija, finance in energija, piše STA. Sestavljajo ga glavno besedilo ter pet tehničnih aneksov.

14:18: Na doseženi sporazum se je odzval tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je dogovor pozdravil in dejal, da lahko svet zdaj laže zadiha. Po njegovem mnenju bo sporazum pripomogel k boju proti terorizmu na Bližnjem vzhodu.

12:11: Iran in pogajalke so se dogovorile o mehanizmu, v okviru katerega bi lahko Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) dostop do objektov dobila v 24 dneh.

12:10: V skladu z dogovorom bo smel Iran še naprej izvajati raziskave in bogatiti uran, vendar pa ga ne bo smel kopičiti, piše Reuters.

12:07: Visoka zunanja predstavnica EU Federica Mogherini je sporočila, da je dogovor z Iranom uradno sklenjen. »Iranski pogovori končani. Imamo dogovor,« je tvitnila kmalu po koncu zadnjega plenarnega zasedanja zunanjih ministrov šesterice in Irana na Dunaju.

12:00: Iranska državna novinarska agencija IRNA poroča, da bodo v okviru dogovora odmrznili milijarde dolarjev iranskega premoženja. »Ekonomske in finančne sankcije, ki sta jih uveljavili EU in ZDA, bodo umaknjene, ko se bo začela implementacija dogovora,« so sporočili in dodali, da bodo umaknjene tudi prepovedi gospodarskega sodelovanja na področjih investicij v nafto in zemeljski plin. Umaknjene bodo menda tudi prepovedi, ki pestijo iransko centralno banko, državno naftno podjetje NIOC, državno ladjarsko podjetje IRISL, letalske prevoznike in številne druge. V zameno bodo menda uvedli nekatere druge prepovedi, a podrobnosti še niso znane.

11:56: Glavni iranski jedrski pogajalec Ali Akbar Salehi je po navedbah agencije IRNA dejal, da so glede dostopa opazovalcev do objekta v Parčinu upoštevale iranske »rdeče linije«, piše Reuters.

11:54: Iranska tiskovna agencija IRNA poroča, da bodo v skladu z dogovorom iranski jedrski obrati ostali odprti.

11:53: Iranski predsednik Haasn Rohani je ocenil, da bo danes doseženi dogovor med Teheranom in šesterico pogajalk odprl nova obzorja, zdaj ko so »to nepotrebno krizo rešili«, poroča Reuters. Kot je sporočil prek družabnega omrežja twitter, se lahko fokus zdaj preusmeri na skupne izzive − na sunitske skrajneže iz vrst Islamske države.

11:44: Tudi vodja iranskih pogajalcev, zunanji minister Džavad Zarif, je potrdil, da je bil dogovor dosežen, kar je označil za zgodovinski trenutek, poroča AFP.

11:40: Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Jukija Amano je sporočil, da je z Iranom podpisal časovni načrt za pregled preteklih jedrskih dejavnosti Teherana, ki jih sumijo, da so bile namenjene razvoju jedrskega orožja. Gre za ključen del sporazuma šesterice pogajalk in Irana. Amano je dodal, želi do 15. decembra objaviti poročilo IAEA o pregledu omenjenih spornih jedrskih dejavnosti.

IAEA si je po pisanju STA dolgo prizadevala preučiti navedbe, da je imel iranski jedrski program vsaj do leta 2003 »možno vojaško dimenzijo« oziroma da je Teheran izvajal raziskave za izdelavo jedrske bombe. Iran je te trditve vseskozi zanikal in trdil, da temeljijo na lažnih obveščevalnih podatkih, ki so jih IAEA priskrbeli njegovi sovražniki. Posebej pereče vprašanje teh pregledov je bila želja IAEA po inšpekcijah vojaških jedrskih objektov, kjer bi tovrstne sumljive aktivnosti lahko potekale, kot je na primer vojaško oporišče Parčin.

11:37: Na Dunaju se je dopoldne začelo zadnje plenarno zasedanje na ravni zunanjih ministrov, na katerem bodo formalno potrdili dogovor med Teheranom in šesterico velesil.

Visoka zunanja predstavnica Evrsopke unije Federica Mogherini je pred začetkom plenarnega zasedanja dejala, da se danes odpira novo poglavje v mednarodnih odnosih. Kot je poudarila, je dogovor plod trdega dela vseh pogajalcev in tudi znak upanja za svet, piše STA. Vodja iranskih pogajalcev, zunanji minister Džavad Zarif, pa je dejal, da smo priča zgodovinskemu dogodku. Sporazum po njegovih besedah ni popoln, a je edino, kar je bilo mogoče doseči. Tudi on je poudaril, da dogovor predstavlja novo upanje.

11:35: Izraelski premier Benjamin Netanjahu je dogovor o iranskem jedrskem programu, ki so ga  danes dosegli pogajalci na Dunaju, označil za »zgodovinsko napako«, ki bo opogumila Iran in okrepila skrajne islamistične skupine, piše AFP. »Na vsakem področju, kjer bi morali Iranu preprečiti, da bi razvil zmogljivosti za jedrsko orožje, so sklepali velike kompromise,« jeocenil Netanjahu.

9:23: Neimenovani diplomat je za tiskovno agencijo Reuters razkril, da v skladu z dogovorom med Iranom in šesterico pogajalk raketnih sankcij ne bodo umaknili še osem let, embargo na uvoz orožja pa bo veljal še pet let. Iran je po besedah diplomata sprejel tudi načrt, v skladu s katerim bodo sankcije obnovili v 65 dneh, če bo prekršil svoje zaveze.

9:11: Diplomatski vir je za Reuters povedal, da bosta v idealnih pogojih obe strani prve korake − torej tako iransko omejitev jedrskega programa kot umik sankcij − uvedli v prvi polovici prihodnjega leta.

9:08: Cilj sporazuma je po navedbah tiskovne agencije Reuters za več kot desetletje omejiti iranski jedrski program, v zameno pa Teheranu ponuditi postopen umik sankcij, ki so močno prizadele iransko gospodarstvo.

9:06: Dogovor mora potrditi varnostni svet, kar se bo po pričakovanjih zgodilo do konca meseca, piše AP.

9:01: V skladu z dogovorom se bo smel po navedbah agencije AP Iran postaviti po robu morebitni zahtevi ZN po pregledu njegovih vojaških objektov. Teheran bo lahko zahteval arbitražni odbor, ki ga bodo sestavljali predstavniki Irana in šesterice pogajalk. Ta odbor bo nato odločil o vprašanju pregleda objektov.

Iran je sicer vse doslej vztrajal, da inšpektorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) ne bo dovolil dostopa do svojih vojaških objektov, saj se boji, da bi inšpektorji pregled lahko izkoristili za vohunjenje za iranskimi vojaškimi skrivnostmi.

8:48: Podrobnosti dogovora za zdaj niso znane. Že dopoldne na Dunaju pripravljajo sklepno plenarno zasedanje, ki mu bo predvidoma sledila novinarska konferenca. Prav tako naj bi dogovor že dopoldne uradno potrdili zunanji ministri.

8:47: Visoki diplomat je za agencijo AP potrdil doseg sporazuma med Iranom in šesterico pogajalk. Pojasnil je, da so dogovor dosegli po tem, ko so odstranili še zadnje ovire. Po njegovih besedah dogovor vsebuje kompromis med Washingtonom in Teheranom, ki bo inšpektorjem ZN omogočil obisk iranskih vojaških objektov, toda dostop do vseh objektov ne bo nujno odobren ali pa bodo morali inšpektorji nanj počakati. Ta pogoj sicer po mnenju kritikov Teheranu omogoča, da bi prekril morebitno neizpolnjevanje zavez, piše AP.

8:40: Iran je s šesterico pogajalk − petimi članicami varnostnega sveta Organizacije združenih narodov (OZN) in Nemčijo − sklenil dogovor o svojem jedrskem programu, poroča tiskovna agencija AP.

***

Šesterica pogajalk in Iran bi morali po prvotnih načrtih sporazum skleniti do 30. junija, a so pogajalci rok najprej podaljšali do 7. julija, pogajanja pa so se nadaljevala tudi po izteku tega roka.

Cilj pogajanj je bilo končati 13 let trajajoč jedrski spor z Iranom in zagotoviti, da Iran pod krinko civilnega jedrskega programa ne bo razvijal jedrskega orožja. V zameno bo Zahod odpravil sankcije proti Teheranu.