Družinski orkan trese Belo hišo

Sin ameriškega predsednika se je sinoči branil obtožb o sodelovanju z Rusijo.

Objavljeno
12. julij 2017 09.23
USA-TRUMP/RUSSIA
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
Objavljena elektronska pošta najstarejšega sina Donalda Trumpa je za zdaj najbolj nedvoumen dokaz, da je volilni štab predsednika z obema rokama pograbil ponudbo ruskih predstavnikov o pomoči pri boju s tekmico Hillary Clinton.

»Če pogledam nazaj, bi morda stvari naredil malce drugače,« je v sinočnjem pogovoru pri Seanu Hannityju, prijateljskem voditelju na konservatvni televiziji Fox News, priznal Donald Trump mlajši. Dodal je, da kljub temu ni naredil nič napačnega, ko je lanskega junija z obema rokama pograbil za mnoge nespodobno ponudbo.

Ta je priletela v obliki nenavadno neposrednega elektronskega sporočila in obljubljala dokumente in umazane informacije o nasprotnici Hillary Clinton. »Gre za visoko raven in za občutljive informacije, to je del Rusije in vladne podpore gospodu Trumpu,« piše v elektonski pošti, ki jo je od znanca dobil najstarejši sin predsednika. Le nekaj minut je trajalo, da je odgovoril: »Navdušen sem.«

Kot je povedal v intervjuju, je bil prepričan, da bo sestanek z rusko vladno odvetnico zgolj del običajne raziskave, v kateri politične kampanje poskušajo izbrskati vso umazanijo in vsako šibko točko svojega nasprotnika. Da je pomoč v volilnem boju ponudila vlada, ki jo mnogi − ne le v ZDA, ampak tudi v stranki, ki je nominirala njegovega očeta − še vedno imenujejo sovražna, Trump mlajši ni pomislil.

»To je bilo še pred rusko vročico. To je bilo pred rusko manijo. Mislim, da se mi alarmi niso sprožili,« je dejal v intervjuju, v katerem je s pomočjo skrajno konservativnega Hannityja znova poudaril, da mediji niso dovolj poročali o nečednostih Clintonove, zato je želel sam pridobiti informacije. »Ne morem pomagati, če mi kdo pošlje takšno e-pošto,« je dejal.

Zadržani predsednik

Pri tem ni pozabil zatrditi, da očetu o sestanku ni povedal prav nič. Srečanje z odvetnico Natalijo Veselnickajo, ki je blizu Kremlju, je namreč označil za »nič« in za izgubo dragocenih 20 minut, zato ni tratil še očetovega časa. Prav to, da sestanek menda ni prinesel tistega, kar je Trumpova kampanja želela, torej uničujočih dokumentov o tekmici, je zdaj obramba desnice. Pri zadnji je zelo zadržan njegov oče, predsednik tokrat očitno posluša odvetnike in svetovalce, saj ni tvitnil še nič spornega, le »moj sin je izjemna oseba, ki ima rad svojo državo«.

Na srečanju z novinarji, kjer so spet prepovedali kamere, pa je predstavnica Bele hiše zgolj povzela njegovo kratko izjavo. »Moj sin je oseba visoke kakovosti in ploskam njegovi transparentnosti,« je sporočil Trump. Ki ga vse od sobotne vrnitve iz Hamburga in srečanja skupine G20 še ni bilo na spregled. Trenutno se sicer ne udeležuje nobenega javnega dogodka, vendar pa je nekajdnevni mrk za ameriškega predsednika precej nenavaden.

Po poročanju medijev, ki navajajo številne vire blizu predsednika, je toliko bolj vroče v Beli hiši, kjer vladajo kaos, napetost in razburjenje. »Imamo orkan pete stopnje,« je za časnik Washington Post izjavil eden od Trumpovih zaveznikov. Predsednik je menda besen, ker ruska zgodba ne samo ne izgine iz medijev, ampak iz dneva v dan in z vsakim novim razkritjem zasenči vse projekte, o katerih bi Bela hiša raje govorila. Poleg tega nihče ne ve, koliko podobnih razkritij in šokov še prihaja, kaj bodo pokazale preiskave Trumpove kampanje in predvsem, kaj bo o povezavi z očitki o skrivnem sodelovanju še izbrskala ekipa posebnega preiskovalca Roberta Muellerja.

Težave za zeta

Donald Trump mlajši kljub težkim besedam nekaterih demokratov o izdaji za zdaj najverjetneje ni v pravnih težavah in ni kršil zakonov. Nekateri kongresniki so sicer že najavili, da ga želijo zaslišati, in Trump pravi, da bo z veseljem povedal svojo plat zgodbe tudi na Kapitolskem griču.

Pohvalil se je, da je vse dopisovanje po elektronski pošti, ki je vodilo do sestanka z rusko odvetnico, na družbenem omrežju twitter objavil sam, a ni omenil, da je to storil le zato, ker so e-pošto v rokah že imeli novinarji New York Timesa. Časnik je sicer prvi razkril neprimerni sestanek, o katerem je Trumpov sin sprva lagal ter pri tem ravnal podobno kot drugi člani predsednikovega kroga, ki redno in radi pozabljajo na pogosta srečanja z ruskimi predstavniki in jih priznajo šele po razkritju medijev.

Sicer pa je celotna zgodba morda najbolj neprijetna za Trumpovega zeta Jareda Kushnerja, vplivnega svetovalca Bele hiše z dostopom do zaupnih podatkov in državnih skrivnosti. Kushner je bil med tremi prejemniki elektronske pošte, bil je tudi na sestanku z rusko odvetnico.