Državni udar v Burkina Fasu: Predsednik in premier aretirana

Predsedniška garda je udar izvedla le nekaj tednov pred prvimi volitvami po odstopu dolgoletnega voditelja Compaoréja.

Objavljeno
17. september 2015 19.30
BURKINA-POLITICS-MILITARY
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Ouagadougou – Skoraj leto dni po tem, ko je množici protestnikov, nezadovoljnih z razmerami v eni od najrevnejših držav sveta, uspelo strmoglaviti dolgoletnega predsednika Blaiseja Compaoréja in le nekaj tednov pred prvimi volitvami brez jasnega zmagovalca, iz Burkina Fasa znova poročajo o političnem pretresu. Včeraj so zasedanje kabineta prehodne vlade, ki državo vodi skoraj leto dni, vdrli pripadniki predsedniške garde in aretirali predsednika Michela Kafandoja, premiera Isaaca Zido in še dva ministra.

Danes, dan pozneje, je podpolkovnik Mamadou Bamba potrdil državni udar in sporočil, da je nadzor v državi prevzela vojska. V izjavi, ki sta jo predvajala državni radio in televizija, so razglasili, da je bila prehodna vlada razpuščena, nadomestila jo bo nova, ki bo državo popeljala do »vsevključujočih in mirnih volitev«. Te so načrtovane za 11. oktober.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je bila povod za udar menda sporna zakonodaja, ki je vsem, povezanim z nekdanjimi predsednikom Compaoréjem, prepovedovala kandidiranje na volitvah. Kandidatura je prepovedana tudi vsem, ki so podpirali načrte nekdanjega predsednika o spremembah ustave, s katerimi se je hotel po 27 letih vladanja obdržati na oblasti. Prav ta prizadevanja so pred skoraj letom dni zanetila množične proteste in Compaoréja, skupaj z družino, prisilila v beg v sosednjo v Slonokoščeno obalo.

Kot poroča AFP, za včerajšnjo aretacijo najvišjih predstavnikov prehodnih oblasti – vodenje države so prevzeli po begu Compaoréja, vodili pa naj bi jo zgolj do oktobrskih volitev – stojijo pripadniki garde, povezani z nekdanjim predsednikom. Udar so sicer izpeljali le nekaj dni po tem, ko je Komisija za narodno spravo in reforme predlagala razpustitev predsedniške garde, ki šteje 1300 najbolje izurjenih vojakov v državi.

Nasilno nad protestnike

Po razglasitvi državnega udara so se po poročanju britanskega Reutersa pred predsedniško palačo v prestolnici Ouagadougou in drugje po državi zbrali protestniki, ki so zahtevali osvoboditev premiera in predsednika. Posredovala je vojska, najmanj ena oseba je umrla, 60 je ranjenih. Po mestu menda še vedno odmevajo streli. Pobudniki državnega udara so sicer medtem že zatrdili, da bodo aretirana Kafandoja in Zido kmalu izpustili na peostost.

Odziv mednarodne skupnosti na prevrat v Burkina Fasu je bil hiter. Tako varnostni svet Združenih narodov kot Evropska unija, ena glavnih donatoric pomoči tej državi, sta zahtevala osvoboditev pridržanih voditeljev. Odzval se je tudi francoski predsednik François Hollande. »Vse te skupine naj takoj prenehajo s tem početjem,« je povedal, hkrati pa dodal, da ni nobenega razloga za posredovanje 220 francoskih vojakov, nastanjenih v Ouagadougou.