Egipt kritično o domnevni bombi na ruskem letalu

Strokovnjaki še naprej zbirajo informacije o tragediji. Za zdaj ne izključujejo nobenega scenarija.

Objavljeno
07. november 2015 18.50
EGYPT-RUSSIA-AVIATION-ACCIDENT
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Moskva, Kairo − Nesreča airbusa A321 ruske letalske družbe Kogalimavia, ki je pred tednom dni strmoglavilo na območju Sinaja, pri čemer je umrlo vseh 224 potnikov in članov posadke, še vedno buri duhove.

Egiptovske oblasti so se danes postavile po robu vse glasnejšim domnevam, da je tragedijo povzročila bomba na krovu letala. V Kairu vztrajajo, da je treba počakati na konec preiskave. »Nobene možnosti še nismo izključili, a do zaključka preiskave in končnega poročila ne bomo postavili hipoteze,« je dejal egiptovski zunanji minister Sameh Šukri. Opozoril je, da tuje obveščevalne službe s podatki, na podlagi katerih je več letalskih družb in držav suspendiralo svoje lete v ali iz Egipta, niso seznanile Kaira. »Pričakovali smo, da bodo z nami delili tehnične informacije, ki so na voljo, preden so jih objavili v medijih,« je dejal za agencijo AFP.

V zadnjih dneh so namreč tako ameriške kot britanske oblasti izrazile sum, da je letalo strmoglavilo zaradi bombe, to domnevo pa je včeraj za agencijo AFP potrdil tudi neidentificirani vir blizu preiskave. Kot je dejal, je prva analiza črnih skrinjic − naprave, ki beleži podatke o letu, in snemalnika zvoka v pilotski kabini − pokazala, da je let do 24. minute potekal normalno, nato pa sta napravi prenehali delovati, kar po mnenju vira nakazuje na »nenadno eksplozivno dekompresijo«.

Da je na posnetku iz pilotske kabine slišati »sumljiv hrup«, pa je potrdil vodja egiptovskega preiskovalnega odbora Ajman al Mukadem. Kot je dejal, strokovnjaki še naprej zbirajo informacije o tragediji, zato je še prezgodaj, da bi sporočili izsledke preiskave, a za zdaj ne izključujejo nobenega scenarija. Dodal je, da se bodo še posebej posvetili zadnji sekundi leta in podrobnejši analizi omenjenega hrupa. Na analizo tega zvoka se bodo po poročanju agencije AFP osredotočili tudi ruski preiskovalci.

Odgovornost za strmoglavljenje letala je sicer že v soboto prevzela egiptovska veja skrajne sunitske milice Islamska država. Čeprav so tako ruske kot egiptovske oblasti to možnost sprva zavračale, so nepojasnjene okoliščine tragedije sprva privedle do preusmeritve številnih letov, tako da letala niso letela prek Sinaja, nato pa celo k odpovedi letov v Šarm el Šejk. Kot prva je vse polete v to priljubljeno egiptovsko turistično destinacijo v sredo ustavila Velika Britanija, sledila ji je Irska, zatem pa je polete v Šarm el Šejk odpovedalo več letalskih družb, med njimi tudi slovenska Adria Airways. Ruske oblasti so zatem včeraj celo sklenile, da dokler ne bodo pojasnjeni vzroki sobotne tragedije, ruska letala sploh ne bodo letela v Egipt. Kljub tej odredbi je več ruskih letalskih družb danes v Egipt poslalo prazna letala, ki naj bi v domovino prepeljala tiste ruske turiste, ki to željo. V Egiptu je sicer po ocenah ruskih turističnih delavcev trenutno skoraj 80.000 ruskih turistov. V priljubljenem letovišču ob Rdečem morju na evakuacijo še naprej čaka tudi na tisoče britanskih turistov.