EU išče podporo ZN za spopad s trgovci z belim blagom

Načrt o vojaškem posredovanju proti tihotapcem uživa precej podpore, manj navdušene pa so članice nad uvedbo kvot za begunce.

Objavljeno
11. maj 2015 19.20
Begunci in policisti ob vojaški ladji v pristanišču Augusta na Siciliji. Italija 27.aprila 2015.
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Bruselj − Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Federica Mogherini je Združene narode pozvala, naj podprejo boj Bruslja s kriminalnimi skupinami, ki v Evropo prek Sredozemlja tihotapijo migrante, torej naj odobrijo vojaško posredovanje proti trgovcem z belim blagom.

»Da bi rešili življenja, moramo računati na vašo pomoč,« je po navedbah britanske mreže BBC Mogherinijeva dejala varnostnemu svetu, ko ga je seznanila z načrti Bruslja za zamejitev dotoka migrantov. Kot je pojasnila, so predlogi Bruslja za soočanje z begunsko krizo v Sredozemlju okrepiti reševalne operacije in potrojiti finančna sredstva za njihovo izvajanje, identificirati, zajeti in uničiti ladje, ki jih pri prevozu beguncev uporabljajo tihotapci ter le-te prepeljati pred roko pravice. EU namerava tudi razširiti legalne oblike prehajanja v Evropo, tako da se migranti ne bi več zatekali k tihotapcem. Mogherinijeva je poudarila, da beguncev in migrantov, ki jih bodo prestregli na morju, proti njihovi želji ne bodo vračali.

Osnutek resolucije po navedbah Guardiana Združenim narodom menda predlaga, da odobrijo uporabo vseh sredstev za uničenje poslovnega modela trgovcev z belim blagom. To bi pomenilo, da bi imela EU v libijskih vodah nameščeno svoje ladjevje, za »nevtralizacijo« ladij, ki jih uporabljajo trgovci z belim blagom, pa bi uporabili vojaške helikopterje. Kot piše Guardian, bi misija delovala pod poveljstvom Italije, v njej pa bi sodelovalo približno deset članic EU, med njimi Britanija, Francija in Španija, sčasoma pa morda celo zveza Nato.

Libija, od koder delujejo številni trgovci z belim blagom, ki prek Sredozemlja tihotapijo migrante, predlogu Bruslja nasprotuje. Libijski veleposlanik pri ZN je za BBC dejal, da so namere EU zelo nejasne in zaskrbljujoče. »Evropska unija se ni posvetovala z libijsko vlado. Pustili so nas v temi tako glede svojih namenov kot glede tega, kašno vojaško operacijo načrtujejo v naših ozemeljskih vodah, kar je zelo zaskrbljujoče,« je dejal. »Zanima nas, kako bodo razlikovali med ribiškimi ladjami in ladjami tihotapcev,« je dodal.

Predlagani načrt o vojaškem posredovanju proti tihotapcem ljudi po pisanju Guardiana v EU uživa precej podpore, manj navdušene pa so članice nad še enim predlogom nove migracijske politike Bruslja − uvedbo kvot za begunce, ki prosijo za azil v Evropski uniji.

Zaradi naraščajočega števila beguncev v Sredozemlju namreč v EU poteka razprava o opustitvi dosedanjega načela, da je za oskrbo beguncev pristojna tista država, ki jih sprejme. Evropska komisija naj bi tako v sredo predstavila predlog nove politike, ki za članice EU predvideva uvedbo kvot. Članice so glede tega predloga precej razdeljene − v Nemčiji in Franciji so mu naklonjeni, v Britaniji pa mu ostro nasprotujejo.