Filipinska »ločitev od ZDA« in korak h Kitajski

Filipinski predsednik je začel večdnevni obisk na Kitajskem. V govoru Filipincem na Kitajskem je znova naznanil umik od ZDA.

Objavljeno
20. oktober 2016 17.56
CHINA-Philippines-POLITICS-DIPLOMACY
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Peking – Filipinski predsednik Rodrigu Duterte je na večdnevnem obisku na Kitajskem. Danes se je srečal s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom. Na pogovorih sta se zavzela za vzpostavitev zaupanja in poglobitev sodelovanja med državama, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Xi je obe državi tudi označil kot »čezmorski prijateljici«. Filipinski predsednik je njuno srečanje označil za zgodovinsko.

Ob robu Dutertovega obiska sta državi že podpisali 13 dvostranskih sporazumov o sodelovanju, med drugim na področju poslovanja, infrastrukture in kmetijstva.

V sredinem nagovoru filipinski skupnosti v Pekingu je znova omenil odmik Filipinov od ZDA, ki so nekdanji kolonialni vladar, sedaj pa tesna zaveznica Manile. »Vaša prisotnost v moji državi je bila samo v vaše dobro. Napočil je čas, moj prijatelj, da ti rečem zbogom,« je dejal Duterte.

Danes je na gospodarskem forumu naznanil »ločitev od ZDA« in požel bučen aplavz.

Dutertejev obisk na Kitajskem naj bi potrdil odmik Filipinov od ZDA v smeri kitajskega vpliva. Zunanja politika sedanjega filipinskega predsednika je bistveno drugačna od tiste, ki jo je vodil njegov predhodnik Benigno Aquino, ki je Kitajsko tožil pred Stalnim arbitražnim sodiščem zaradi ozemeljskega spora v Južnokitajskem morju in tudi dosegel zmago. Odločitev sodišča je v Pekingu naletela na ostre odzive.

Duterte, ki je položaj predsednika prevzel junija, tik pred julijsko razsodbo sodišča, razsodbi ni pripisal velikega pomena. »Razsodba je papir s štirimi vogali,« je dejal. »Arbitraža nam je dala prav. Kitajska ima zgodovinsko pravico. In vztrajajo. V tem razmerah, ali se prepiramo ali se pogovarjamo. Rekel bi, da preložimo to na kak drug dan,« je še dejal filipinski predsednik.

Arbitražno sodišče je sicer razsodilo, da Kitajska nima pravne osnove, da bi zahtevala zgodovinske pravice do otokov v Južnokitajskem morju. Sodišče je razsojalo v sporu med Filipini in Kitajsko glede razmejitve suverenosti v Južnokitajskem morju, še dodaja STA.