Gambijski predsednik po enem letu pristal na odhod z oblasti

Jammeh kljub porazu na volitvah lansko leto oblasti ni prepustil svojemu nasledniku.

Objavljeno
21. januar 2017 17.00
Pi. K., STA
Pi. K., STA
Banjul - Dolgoletni gambijski predsednik Jahja Džameh je po večurnih pogajanjih z zahodnoafriškimi posredniki danes sporočil, da bo zapustil položaj, potem ko je na lanskih predsedniških volitvah zmagal Adama Barrow. V televizijskem govoru je poudaril, da ni potrebe, da bi prišlo do prelivanja krvi.

Džameh je državo z železno roko vodil 22 let, a ga je na volitvah 1. decembra lani premagal Barrow. Sprva je poraz priznal, nato pa ga zanikal in vztrajal na položaju. Barrow je tako kot novi predsednik v četrtek zaprisegel na gambijskem veleposlaništvu v sosednjem Senegalu.

Isti dan je okoli 7000 vojakov Gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav (Ecowas), tudi Senegala, vstopilo v Gambijo in zagrozilo, da ga bodo nasilno odstranili z oblasti. Danes je na odhod z oblasti pristal, a ni povedal, kdajga bo tudi dejansko izvedel.

Želi zaščito in možnost vnovične kandidature

Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, je postavil dva pogoja za odhod - da ga ne bodo sodno preganjali in da bo lahko kandidiral na prihodnjih volitvah v državi. Odšel naj bi v eno od afriških držav, kjer bi zagotovili varnost njemu in njegovi družini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nekdanji vodja policije Jahja Džameh Gambiji - gre za večinsko muslimansko nekdanjo britansko kolonijo, ki leži na zahodu Afrike ob obali Atlantika in šteje manj kot dva milijona ljudi - s trdo roko vlada že vse od leta 1994. Takrat 31-letni Jahja je oblast prevzel z državnim udarom, s katerim je strmoglavil prvega predsednika Gambije Dawdo Jawaro. Dve leti kasneje je bil nato z volitvami potrjen na predsedniški položaj.

Avtoritarnemu in konservativnemu predsedniku očitajo hude kršitve človekovih pravic. Med drugim naj bi izginjali njegovi politični nasprotniki, ostro pa je ukrepal tudi proti homoseksualcem, ki jim grozijo dolgoletne zaporne kazni. Znan je tudi po tem, da je leta 2007 trdil, da lahko s posebnimi zelišči ozdravi okužbo s hivom oziroma aids.