Grško sodišče ustavilo izročitev turških časnikov

Iz Turčije so po razglasitvi sodbe sporočili, da že proučujejo, kako bo odločitev sodišča vplivala na meddržavne odnose.

Objavljeno
26. januar 2017 16.46
GREECE-TURKEY-MILITARY-COUP-COURT-JUSTICE-ARMY
Mo. B.
Mo. B.

Grško vrhovno sodišče je presodilo, da osem turških častnikov, ki so na večer poskusa vojaškega udara lani poleti prebežali v Grčijo, v domovini ne bi bilo deležnih pravičnega sojenja. Turško zahtevo za njihovo izročitev je sodišče tako zavrnilo, odredilo pa je tudi, da se jih izpusti iz policijskega pridržanja.

Minister za pravosodje Stavros Kontonis je še pred odločitvijo sodišča povedal, da bo spoštoval razsodbo, kakršnakoli ta že bo. Dva podpolkovnika, štirje polkovniki in dva vodnika, ki so v Grčijo pobegnili z vojaškim helikopterjem, tako ostajajo v Grčiji. Pristojne službe so njihovo prošnjo za politični azil že zavrnile, njihovo pritožbo na odločitev še obravnavajo.

Osmerica vojaških častnikov zatrjuje, da s poskusom vojaškega udara ni imela nič in da bi bilo njihovo življenje v Turčiji ogroženo. Povedali so še, da so njihovi svojci izgubili svoje službe, zasegli pa so jim tudi potne liste.

Iz Turčije, ki je prav tako kot Grčija članica Nata, so kmalu po razsodbi sporočili, da že proučujejo, kako bo odločitev sodišča vplivala na odnose med državama, tako na področju bilateralnih vezi, boja proti terorizmu in drugih regionalnih vprašanjih. Ob tem so dodali, da so prepričani, da je razsodba politično motivirana. Hitro se je odzvalo tudi turško sodišče, ki je kmalu po odločitvi grškega odobrilo prošnjo za izdajo nalogov za aretacijo osmerice.

Da na osmerico pobeglih vsekakor niso pozabili, so dali jasno vedeti tudi nekaj ur pred razglasitvijo sodbe. Tiskovni predstavnik turškega zunanjega ministrstva Hüseyin Müftüoğlu je dejal, da pričakujejo njihovo izročitev. »Spremljali bomo izid tega primera. Snovalci državnega udara ne bodo ostali nekaznovani,« je zatrdil.

Grčija ni edina članica Nata, ki je od poletja lani dobila prošnje za azil od turških pripadnikov vojske. Najmanj dva sta vložila prošnjo v Belgiji, več v Nemčiji, kjer ima Nato zračno oporišče. Obsežne čistke domnevni privržencev turškega klerika Fethullah Gülen, ki ga Ankara krivi za poskus udara, so potekale in še potekajo tudi v Turčiji. Aretirali so na tisoče ljudi, tisoči, zaposleni v javnem sektorju, so izgubili službe.