»Hillary Clinton je imela pravico izbrisati elektronsko pošto«

Ameriško pravosodno ministrstvo je presodilo celo, da bi imela pravico izbrisati tudi pošto iz službenega strežnika.

Objavljeno
13. september 2015 13.07
-HILLARY-CLINTON-SPEAKS-TO-FORUM-AT-COLUMBIA-UNIVERSITY-IN-NEW-Y
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Washington - Ameriško pravosodno ministrstvo je presodilo, da je imela nekdanja državna sekretarka Hillary Clinton pravico izbrisati zasebno elektronsko pošto z osebnega računa, ki ga je uporabljala med svojim mandatom. Clintonova se je marca letos znašla v središču afere zaradi uporabe osebnega strežnika elektronske pošte.

»Nobenega dvoma ni, da je nekdanja državna sekretarka imela pravico izbrisati zasebno elektronsko pošto brez nadzora pristojne nadzorne agencije. To bi lahko storila tudi, če bi koristila službeni strežnik,« je v dokumentu, ki ga je ta teden predložilo okrožnemu sodišču v Washingtonu, zapisalo pravosodno ministrstvo.

Pravosodno ministrstvo je odločitev sprejelo na zahtevo konservativne organizacije Judicial Watch, ki je sprožila zadevo v zvezi z elektronsko pošto Clintonove in od ameriških pravosodnih oblasti zahtevala ukrepanje.

Marca letos je namreč prišlo na dan, da je Clintonova, kise poteguje za demokratsko predsedniško nominacijo, v službene namene namesto na službenem elektronskem naslovu uporabljala zasebni elektronski naslov na nezaščitenem strežniku. Clintonova je v okviru preiskave State Departmentu predala okrog 30.000 elektronskih sporočil z zasebnega strežnika, prav toliko pa jih je tudi izbrisala, ker da so zasebne narave. Trdi, da ni naredila nič narobe, njeni politični nasprotniki pa jo obtožujejo, da je neprevidno ravnala z zaupnimi informacijami.

 

Predsednik Judicial Watch Tom Fitton je odločitev in argumente pravosodnega ministrstva zavrnil kot povsem neutemeljene. Vse, kar želimo, je, da sodišče ohrani to pošto, dokler zadeva ne bo razrešena. 

Clintonova, ki velja za najverjetnejšo predsedniško kandidatko demokratov, je večkrat zatrdila, da ni pošiljala ali sprejemala nobenega gradiva z oznako zaupno. Pred dnevi pa se je tudi opravičila zaradi zmede, ki je nastala glede njene uporabe zasebnega elektronskega računa in strežnika v času, ko je zasedala položaj državne sekretarke med letoma 2009 in 2013.