Hitri konec kratkega sodelovanja med Rusijo in Iranom

Ruska letala so uradno le pet dni uporabljala iransko vojaško letališče.

Objavljeno
23. avgust 2016 16.59
Boris Čibej
Boris Čibej

Niti teden ni minil od presenetljive novice, da so ruski bombniki, ki napadajo Islamsko državo v Siriji, začeli vzletati tudi z letališča v Iranu, do izjave iranskega ministra za obrambo Huseina Dehgana, da je zaradi »pozerstva« in »nedžentelmenskega« vedenja Rusov vojaškega sodelovanja konec.

Nepreverjene vesti o tem, da so v letalskem oporišču Šahid Nojeh, okoli 50 kilometrov severno od iranskega mesta Hamadan opazili, da pristajajo ruska vojna letala, so se pojavile že lani. Prejšnji torek pa so se s tem, da so njihovi bombniki Tu-22M3 in Su-34, ki so napadli položaje Islamske države (IS) v Siriji, vzleteli z iranskega letališča, pohvalili kar na uradni strani ruskega obrambnega ministrstva na Facebooku. Kakor meni strokovnjakinja za Bližnji vzhod Lana Ravandi Fadaj z Inštituta za orientalistiko na Ruski akademiji znanosti, je bilo to rusko razkritje, ki ga v Teheranu menda niso pričakovali, je gotovo tudi eden od razlogov, da je iranska oblast že v nedeljo sporočila novico o koncu tega kratkotrajnega sodelovanja.

Upor se je začel že v parlamentu, kjer so morali opozicijske poslance miriti, da ruska letala oporišče uporabljajo zgolj za polnjenje goriva, kar da ni v nasprotju z ustavo, ki strogo prepoveduje navzočnost tujih oboroženih sil na iranskem ozemlju. »Medžlis o tem ne more odločati,« je domačim novinarjem še v soboto razlagal iranski minister za obrambo in optimistično napovedoval, da bodo ruski bombniki vzletali z iranskega letališča »toliko časa, kolikor bo treba«. Dan pozneje je stopil pred televizijske kamere in nič kaj diplomatsko Rusijo obtožil tako »pozerstva« in »nedžentelmenskega« vedenja kot tega, da hoče igrati vlogo superdržave in odločati o politični prihodnosti Sirije.

Drugi, še pomembnejši razlog za prekinitev tega kratkotrajnega sodelovanja je že prejšnji teden v pogovoru za ruski časnik Kommersant predvidel pronicljivi analitik Aleksej Malašenko z moskovskega centra Carnegie. »Ne smete pozabiti, da je Iran perzijska mačka, ki se igra tako, kakor se sama hoče,« je dejal Malašenko. Napovedal je, da Teheran v trenutku lahko neha igrati na rusko karto, če bi to pripomoglo k izboljšanju iranskih gospodarskih odnosov z ZDA in članicami Evropske unije, ki so za Teheran pomembnejši od dobrih odnosov z Rusijo. »Če se geopolitično vreme spremeni, lahko oporišče v Hamadanu za Moskvo tudi v celoti zaprejo,« je že pred enim tednom izjavil analitik. »Teheran je to naredil še prej, kakor se je pričakovalo,« je Malašenko novinarjem Kommersanta povedal danes.

Američane presenetila ruska uporaba iranskega letališča

Tudi njegova kolegica Lana Ravandi Fadaj meni, da je pritisk administracije ameriškega predsednika Baracka Obame, »ki je naredila veliko, da bi izboljšala odnose z Iranom, odigral pomembno vlogo pri prekinitvi tega kratkotrajnega sodelovanja. V Washingtonu prejšnji teden niso skrivali, da jih je novica o ruski uporabi iranskega letališča presenetila. Opozorili so, da to utegne biti vojaško sodelovanje v nasprotju z resolucijami varnostnega sveta Združenih narodov. Hkrati pa so tudi zadnje izjave iranskih politikov, da je sodelovanja že konec, Američani sprejeli z nejevero. Nekdanji ameriški veleposlanik v Iraku James Jeffrey je prejšnji teden izjavil, da je sodelovanje med Iranom, Rusijo in Sirijo največji problem Bližnjega vzhoda.

Oblasti v Moskvi iz zgodbe nočejo delati »škandala«, neimenovani dobro obveščeni vir z vrha ruskih oboroženih sil pa je Kommersantu zaupal, da je bilo jedro spora to, da je Iran Rusom dovolil na letališču zgolj oskrbo z gorivom, oni pa bi ga radi uporabljali kot pravo oporišče, na katerem bi imeli shranjena tudi letala in oborožitev. Andrej Kortunov, ki vodi Ruski svet za mednarodne odnose, meni, da prevelike škode za Rusijo ni, saj ima dovolj drugih možnosti za napadanje teroristov v Siriji. »To je zgolj simbolna gesta Irana, ki igra zapleteno igro z Zahodom, zato noče izgledati kot ruski satelit,« pravi Kortunov.