Hongkonški protestniki: Vlada mora poslušati glasove z ulic

Hongkonška oblast in predstavniki protestnikov so danes začeli pogovore za končanje večtedenskih demonstracij.

Objavljeno
21. oktober 2014 16.57
HONGKONG-CHINA/
Mo. Z., Delo.si
Mo. Z., Delo.si

Hongkong − Gre za prvo srečanje med predstavniki hongkonške vlade in aktivisti od začetka protestov pred več kot tremi tedni. Vodja protestnikov Alex Chow je pred pogovori zatrdil, da ne protestirajo samo študenti, temveč tri generacije prebivalcev, in bi morala vlada zato poslušati glasove z ulic.

Prvi mož Hongkonga Leung Chun-ying, ki sicer ne sodeluje na pogovorih, pa je pred tem poudaril, da glavnih zahtev aktivistov ne more izpolniti, saj da ima samo Peking moč, da določi okvire za volitve v Hongkongu.

Peking je po pisanju STA Hongkonžanom ponudil, da leta 2017 izvolijo svojega prihodnjega voditelja, a le iz nabora, ki ga bo pripravil oblastem zvesti odbor. To so protestniki označili za lažno demokracijo.

Leung pa je pozneje, ko so se pogovori med vlado in protestniki začeli, v izjavi za francosko tiskovno agencijo AFP namignil, da čeprav se Peking ne bo odpovedal zadnji besedi pri kandidatih, bi pa lahko odbor, ki je zadolžen za izbor teh kandidatov, »postal bolj demokratičen«.

»Obstaja manevrski prostor za pogajanja, da bi lahko odbor postal bolj demokratičen,« je dejal prvi mož Hongkonga.

Dopisnica BBC iz Hongkonga Juliana Liu medtem poroča, da protestniki ostajajo na ulicah, čeprav se zavedajo, da so možnosti, da bodo njihove zahteve uresničene. S tem, kot pravi Liujeva, želijo pokazati, da so vztrajni, ker je »boj za demokratične spremembe dolg boj«.

Dele Hongkonga že tedne hromijo množični shodi in cestne blokade, protestniki pa v tej polavtonomni kitajski metropoli terjajo svobodne volitve. Gre za enega največjih izzivov za oblasti v Pekingu od protestov na Trgu nebeškega miru leta 1989.