Hutijski uporniki v Jemnu naznanili prevzem oblasti

Šiitska milica je razpustila parlament in napovedala oblikovanje predsedniškega sveta.

 


Objavljeno
06. februar 2015 18.36
Mideast Yemen
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Sana − Uporniki iz vrst jemenskega­ ­šiitskega plemena Hutijev se vse bolj oklepajo oblasti.­ Potem ko so pred meseci preplavili­ glavno­ mesto Sana ter januarja s stopnjevanjem pritiska in nasilja prisilili k odstopu predsednika in premiera­, so danes razpustili parlament.

To ni edini ukrep, ki so ga sprejeli.­ Z ustavnim razglasom − tega lahko po jemenski ustavi uporablja zgolj predsednik − so napovedali oblikovanje petčlanskega predsedniškega sveta, ki bo prihodnji dve leti vodil državo. Vzpostaviti nameravajo tudi 551-članski svet, ki bo nadomestil zakonodajno vejo oblasti in oblikoval prehodno vlado. Datuma morebitnih volitev niso sporočili, prav tako ne, kakšna bo usoda odstopljenega predsednika in vladnega kabineta.

Voditelji šiitske milice so se odločili za drastične ukrepe dva dni po izteku roka za dosego strankarskega sporazuma o končanju političnih pretresov v globoko razdeljeni državi. Rok so sicer postavili kar sami, v nasprotnem primeru pa zagrozili z unilateralnimi ukrepi − in grožnjo tudi izpolnili. Na pogovorih pod okriljem ZN Hutiji z jemenskimi strankami niso mogli doseči sporazuma, po trditvah šiitske milice zato, ker nasprotna stran ni pokazala politične volje.

Hutiji so med drugim vztrajali pri oblikovanju predsedniškega sveta, ki bi ga sestavljali predstavniki s severa in juga države, nasprotna stran pa je zahtevala, da bi oblikovanje sveta potekalo hkrati z umikom šiitskih sil iz ključnih državnih institucij ter izpustitvijo predsednika in vladnega kabineta iz hišnega pripora. Nekatere jemenske stranke so se zavzele tudi za predčasne volitve, čemur so Hutiji odločno nasprotovali.

Utapljanje v kaosu

Jemen, ena najrevnejših držav na Arabskem polotoku, se utaplja v kaosu od arabske pomladi, ki je leta 2012 odnesla z oblasti dolgoletnega avtokratskega predsednika Alija Abdulo Saleja. Oboroženi pripadniki šiitske milice so v želji po večjem vplivu na dogajanje v državi septembra preplavili jemensko glavno mesto. Prejšnji mesec so po zaostrovanju razmer in krvavih spopadih, ki so zahtevali več deset življenj, zavzeli predsedniško palačo in nekaj drugih ključnih vladnih poslopij ter obkolili domovanja nekaterih višjih funkcionarjev, kar so jemenske oblasti označile za poskus državnega udara.

S svojimi potezami so prisilili k odstopu predsednika Abda Rabo Mansurja Hadija in vlado Haleda Bahaja ter državo potisnili v še globljo krizo. Še hujša zaostritev razmer in razhajanje med nasprotnimi silami grozita tudi po današnjih potezah, ki bi jih lahko suniti razumeli kot šiitski prevzem Jemna.