IAEA miri dvome o jedrskem sporazumu z Iranom

Generalni direktor mednarodne agencije zatrjuje, da je dogovor povsem v skladu z njihovimi standardi.

Objavljeno
25. avgust 2015 19.32
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Dunaj - »Zgodovinski dogovor«, kakor so pred slabim mesecem in pol označili sporazum o iranskem jedrskem programu, še vedno potrebuje vedno nova zagotovila, da je dober in celovit. »Dogovori z Iranom so tehnično v redu in v skladu z varnostnimi praksami IAEA. Na nikakršen način niso v neskladju z našimi standardi,« je na številne pomisleke odgovoril generalni direktor Mednarodnega agencije za jedrsko energijo (IAEA) Yukiya Amano.

Njegovo zagotovilo je bilo namenjeno predvsem skeptikom v ZDA, kjer pred ključnim glasovanjem v ameriškem kongresu poteka žolčna razprava o ustreznosti dogovorjenega. Olja na ogenj je prilila ameriška tiskovna agencija AP, ki je poročalo o ločenem tajnem sporazumu, ki se nanaša na vojaško oporišče Parčin. V skladu z dogovorom bodo menda – podrobnosti tajnega dogovora niso znane – vzorce prsti in fotografije z vojaškega območja IAEA priskrbeli Iranci sami, kar, po mnenju skeptikov, meče dvom na celotni dogovor. AP ob tem navaja besede anonimnega vira, da samo oporišče Parčin ni pomembno za dogovor, saj so menda, če sploh, sporne snovi tam testirali pred več kot desetimi leti, odtlej pa so območje temeljito očistili. Po mnenju kritikov pa gre kljub temu za dokaz, da celotni dogovor temelji na zaupanju, zaupanju, ki si ga Teheran ne zasluži.

Dokončno razčistiti očitke o razvoju jedrskega orožja

V skladu z dogovorjenim 14. julija bo Iran v zameno za umik sankcij dramatično zmanjšal jedrske aktivnosti, da bi s tem razblinil vsakršen dvom o miroljubnim namenih njihovega jedrskega programa. Da se bo resnično držal dogovorjenega, bodo skrbeli strokovnjaki IAEA. V državi je za zdaj prisotnih deset inšpektorjev, a bodo za celovit nadzor potrebovali dodatno pomoč. Amano je zato vse članice mednarodne organizacije pozval, naj v letni proračun prispevajo dodatnih 9,2 milijona evrov.

A naloga agencija ni le bdeti nad sedanjimi in prihodnimi jedrskimi aktivnostmi v Iranu, ampak tudi enkrat za vselej dognati, ali je Iran najmanj do leta 2003 raziskoval, kako razviti jedrsko orožje. Teheran obtožbe od vsega začetka zanika. S šesterico držav je poleg glavnega dogovora tako sklenil še en ločeni sporazum, s katerim naj bi do konca leta dokončno razčistili vsa vprašanja o »morebitni vojaški dimenziji« iranskega jedrskega programa.

AFP poroča, da je Iran do 15. avgusta IAEA izročil vso potrebno dokumentacijo, ki jo bo agencija pregledala do 15. septembra. Do 15. oktobra se bodo sestali inšpektorji, dva meseca pozneje bo Amano javnosti predstavil končno poročilo. Podrobnosti tega sporazuma so enako kot pri sporazumu o vojaški bazi Parčin zaupne.

Ameriški kongres bo o iranskem jedrskem programu najverjetneje glasoval prihodnji mesec.