Interpol išče Severne Korejce

Pjongjang še naprej zavrača sodelovanje v preiskavi in trdi, da umorjeni nima nobene zveze z družino Kim Džong Una.

Objavljeno
16. marec 2017 11.21
MALAYSIA-NKOREA-DIPLOMACY-INVESTIGATION-INTERPOL
Zorana Baković
Zorana Baković

Interpol je izdal »rdečo tiralico« za štirimi Severnimi Korejci, o katerih so prepričani, da so bili na letališču v Kuala Lumpurju 13. februarja, ko je bil tam zastrupljen polbrat voditelja Severne Koreje Kim Džong Una. Analiza DNK je potrdila, da je bil žrtev Kim Džong Nam, s čimer je kriminalna zgodba z močnim političnim prizvokom vstopila v novo poglavje.

Analizo DNK so izvedli s pomočjo vzorcev, pridobljenih od enega od otrok umorjenega, je v sredo sporočil namestnik malezijskega premiera Ahmad Zahid Hamidi, ne da bi pojasnil, za katerega otroka gre. Kim je imel dva sinova in hčer, vsem trem pa je bila po njegovem umoru dodeljena posebna zaščita policije.

Severna Koreja sicer še naprej zanika, da bi bil umorjeni polbrat voditelja države, za umor »severnokorejskega državljana Kim Čola« [pod tem imenom je Kim Džong Nam potoval] pa krivi malezijske oblasti, ki jih je severnokorejska tiskovna agencija KCNA obtožila sodelovanja z velesilami pri demoniziranju režima v Pjongjangu.

Interpolova »rdeča tiralica« se nanaša na 33-letnega Ri Dži Hjona, leto starejšega Hong Song Haka, 55-letnega O Džong Gila in 57-letnega Ri Džae Nama. Vsi štirje so v Malezijo pripotovali ločeno vsega nekaj dni pred umorom, takoj po Kimovi zastrupitvi pa so iz Kuala Lumpurja odpotovali v Džakarto.

Malezijske oblasti domnevajo, da se še trije Severni Korejci, osumljeni sodelovanja pri umoru, skrivajo v veleposlaništvu te države v Kuala Lumpurju. Zato je Malezija prepovedala izhod iz države vsem severnokorejskim državljanom, na kar se je Pjongjang odzval z recipročnim ukrepom. Devet malezijskih diplomatov in članov njihovih družin je tako še vedno v Severni Koreji, tamkajšnje oblasti pa so že napovedale, da bodo okoli 50 malezijskih delavcev, ki so jim potekli vizumi, izgnale iz države.

»Rdeča tiralica« je zahtevek Interpola državam članicam, da aretirajo in izročijo navedene osebe državi, ki to zahteva. »Upamo, da bomo s pomočjo Interpola prišli do njih,« je izjavil šef malezijske policije Halid Abu Bakar, a dodal, da je četverica verjetno že v Pjongjangu. In ni prav verjetno, da bi jih bila Severna Koreja, ki niti ni članica Interpola, pripravljena izročiti.

Malezijska policija je doslej aretirala samo dekleti, ki sta popršili strup v Kimov obraz in oči. Če bosta spoznani za krivi zavestnega sodelovanja v atentatu, jima grozi smrt z obešenjem, dosedanji potek preiskave pa jima ne gre v prid. Izkazalo se je namreč, da sta Indonezijka Siti Aisja in Vietnamka Doan Ti Huong pred 13. februarjem najmanj desetkrat vadili napad, nato pa sta ga izvedli brez napake.

Halid je še sporočil, da je policija truplo umorjenega Kim Džong Nama izročila zdravstvenemu ministrstvu, njegova družina pa je dala privoljenje za nadaljnje preiskave njegovih posmrtnih ostankov.