Iran napoveduje dvig sankcij še danes

Na Dunaju se bodo srečali ameriški državni sekretar, iranski zunanji minister in zunanjepolitična predstavnica EU.

Objavljeno
16. januar 2016 12.36
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Dunaj – Zunanja ministra ZDA in Irana ter zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini se bodo danes sešli na Dunaju in razpravljali o napredku v uresničevanju sporazuma o iranskem jedrskem programu. Po poročanju Slovenske tiskovne agencije kaže, da je zgodovinski sporazum z Iranom tik pred tem, da se uveljavi.

Na današnjem sestanku na Dunaju bodo sodelovali ameriški državni sekretar John Kerry, iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif in zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini, so v petek sporočili iz ameriškega State Deparmenta.

V skladu z julija lani sklenjenim sporazumom s šesterico velesil – ZDA, Rusijo, Kitajsko, Veliko Britanijo, Francijo in Nemčijo – je Iran pristal na omejitev svojega jedrskega programa v zameno za odpravo sankcij proti Teheranu. Med drugim je moral odstraniti jedrsko sredico iz reaktorja na težko vodo v jedrskem objektu v Araku in izvesti druge ukrepe, da ne bi mogel izdelati jedrskega orožja.

Izpolnjevanje obveznosti iz sporazuma preverja Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA), ki bi svojo končno oceno po poročanju britanske BBC lahko objavila danes. Objava je bila sicer predvidena že v petek.

Iran izpolnil svoje obveznosti

Kot je pred dnevi povedal namestnik iranskega zunanjega ministra Abas Aragči, je Iran izpolnil svoje obveznosti, zato bo jedrski sporazum med Iranom in šesterico velikih sil začel veljati ta konec tedna.

Zarif je ob prihodu na Dunaj danes dejal, da se bo sporazum uveljavil danes in da »bodo odpravili vse sankcije proti Iranu«, poroča STA.

Današnjega srečanja na Dunaju naj bi se udeležil tudi generalni direktor IAEA Yukiya Amano, saj Iran in šesterica čakajo na današnje končno poročilo IAEA, v katerem naj bi agencija potrdila, da je Teheran v skladu z dogovorom zmanjšal svoj jedrski program.

S tem naj bi EU in ZDA v skladu s sporazumom takoj odpravile sankcije proti Iranu, vključno s prepovedjo izvoza iranske nafte.

Z omenjenim sporazumom, ki ga številni označujejo za zgodovinskega, naj bi se končal 13-letni jedrski spor med zahodnimi državami in Iranom. Ta je pristal na stroge omejitve svojega jedrskega programa in mednarodni nadzor jedrskih aktivnosti v zameno za odpravo gospodarskih in finančnih sankcij proti njemu, čeprav Teheran že od vsega začetka vztraja, da je njegov jedrski program izključno miroljubne narave.