Preiskava končana, letala ni

Po več kot treh letih iskanja izginulega malezijskega boeinga z 239 potniki in člani posadke so v Sydneyu objavili uradno zaključno poročilo.

Objavljeno
03. oktober 2017 15.26
D. S.
D. S.
Globoko obžalujemo, ker nismo uspeli najti nobenih sledi za 239 potniki in člani posadke letala malezijske letalske družbe Malaysia Airlines, ki je med letom MH370 iz Kuala Lumpurja proti Pekingu 8. marca 2014 nenadoma izginilo z radarskih zaslonov, je zapisano v 440 strani dolgem in v Sydneyu objavljenem uradnem zaključnem poročilu. Mednarodna iskalna akcija, ki je trajala 1046 dni, je s tem tudi uradno končana. Letala ni. Skrivnostno je izginilo.

Ko odpove vsa tehnika

Kako je mogoče, da je boeing 777, ki je zelo verjetno strmoglavil nekam v prostranstva oceanov, izginil brez vsakršne sledi, in da z vso sodobno satelitsko, komunikacijsko, podvodno, sondažno in vohunsko tehniko ni mogoče najti niti najmanjšega ostanka letala in pogrešanih potnikov, bo zagotovo ostala največja skrivnost v zgodovini letalstva.

S tem se strinjajo tudi preiskovalci. »Naravnost nepredstavljivo in hkrati nesprejemljivo je, da ob vsej varnostni tehniki, ki jo premorejo sodobne družbe, izgine tako veliko letalo,« so zapisali v zaključnem poročilu. In obupali. Vsem vloženim naporom navkljub namreč niso našli niti najmanjšega konkretnega namiga, kje bi letalo lahko bilo.

Drago sondiranje oceana

V iskalno akcijo za pogrešanim letalom malezijske letalske družbe, ki je marca 2014 med letom proti Pekingu z 239 potniki in člani posadke na krovu nenadoma izginilo z radarskih zaslonov, je bilo ob vseh naporih vloženega tudi veliko denarja. Malezija, Kitajska in Avstralija, ki je vodila operacijo, so namreč za do zdaj najdražje globokomorsko iskanje porabile več kot 150 milijonov dolarjev (približno 127 milijonov evrov). Območje, ki so ga preiskali, je večje od 120.000 kvadratnih kilometrov in je skoraj tako veliko, kot Velika Britanija. Med iskanjem so strokovnjaki sicer našli dve pogrešani ladijski razbitini, vendar nobene uporabne sledi za izginulim letalom.

Ugibanja brez pojasnila

Avstralske oblasti menda zdaj domnevajo, da bi letalo utegnilo strmoglaviti v morje severneje od območja, ki so ga prečesali po dolgem in počez, in da bi se to morda utegnilo zgoditi celo nekje ob zahodnih obalah Indijskega oceana, kjer so preiskovalci pred časom izsledili tri manjše koščke letalskih razbitin, za katere pa kljub senzaciji, ki jo je za nekaj dni povzročilo odkritje, ni bilo mogoče z zanesljivostjo ugotoviti, ali so v resnici deli pogrešanega malezijskega boeinga. Preiskava je bila zato januarja letos kljub protestom svojcev pogrešanih ustavljena. Zdaj je napisano in objavljeno tudi končno poročilo, iz katerega na 440 straneh ni mogoče razbrati tako rekoč nič drugega kot to, da je boeing z 239 potniki čudežno izginil.

Preiskavo bodo po navedbah avstralskih oblasti menda obnovili samo v primeru, če se bo izkazalo, da je morje kjer koli naplavilo vsaj približno verodostojne dokaze, da gre morda res za ostanke skrivnostno izginulega letala.