Japonca pred usmrtitvijo

Skrajna sunitska milica IS je prvič ponudila, da talca zamenja za denar.

Objavljeno
20. januar 2015 19.31
Zorana Baković, zunanja politika
Zorana Baković, zunanja politika

Japonski premier Šinzo Abe je bil v Jeruzalemu, ko so pripadniki Islamske države Iraka in Sirije (IS) danes zjutraj prikazali videoposnetek, na katerem sta v oranžnih kombinezonih klečala japonska državljana.

Med njima je stal moški v črnem, ki je zagrozil, da bodo Kedžija Gota Jogo in Haruna Jukavo usmrtili, če ne bo njuna država zanju plačala 200 milijonov dolarjev. Rok za plačilo je 72 ur.

Moški se je v angleškem jeziku obrnil neposredno na premiera. »Ti si ponosno prispeval 100 milijonov dolarjev za ubijanje naših žensk in otrok, za uničenje muslimanskih domov,« je dejal z britanskim naglasom, po katerem bi morda lahko sklepali, da je to prav tisti »Džihadi John«, ki se je že pojavljal na videoposnetkih s prejšnjimi žrtvami IS.

Abe je nekaj ur pozneje s tiskovne konference sporočil, da ostaja japonska politika »neomajna in nespremenjena«. Dejal je, da je ugrabitev japonskih državljanov »nedopustno teroristično dejanje«, za katero ni opravičila. »Takoj izpustite oba Japonca,« je zagrozil, čeprav ni bilo jasno, s čim, saj se ne ve, ali bo Tokio zahtevano vsoto izplačal ugrabiteljem ali pa bo, kot je v soboto v Kairu dejal Abe, 200 milijonov dolarjev izplačal v obliki človekoljubne pomoči celotni bližnjevzhodni regiji.

Kdo sta Goto in Jukava

Goto je znani japonski svobodni novinar, ki je pogosto potoval v Sirijo, da bi »prikazal tamkajšnje vzdušje in ga podelil z bralci«. Pred skoraj dvajsetimi leti je ustanovil lastno družbo za videoprodukcijo v Tokiu in jo poimenoval Svet z vami. Ugrabili so ga v Alepoju.

Jukava je vodil Zasebno vojaško družbo, kot je poimenoval podjetje, v katerem je bil edini zaposleni. Avgusta so ga ugrabili v Siriji, kamor se je napotil potem, ko mu je žena umrla za rakom, nato mu je propadlo podjetje, na koncu je izgubil še hišo. Pripadniki IS so ga ujeli s kalašnikovko v rokah in ga obtožili, da je lopov in da ubija njihove vojake.

Goto in Jukava sta se pred tem že srečala v Siriji. Novinar je od obupanca zbiral podatke, nato pa sta celo skupaj potovala v Irak. Zdaj sta znova skupaj. Razlog za to ni povsem nepričakovan.

V zadnjem tednu je japonska policija privedla na zaslišanje dva Japonca, o katerih sumijo, da sta nameravala odpotovati v Sirijo, da bi se tam pridružila IS. Eden od njiju je 23-letni mladenič, ki je med zaslišanjem izjavil, da ga navdušujeta orožje in vojskovanje in da si je na fronto želel oditi zaradi radovednosti. Drugi je 26-letni študent, ki se je prijavil za »delo« v Siriji. Policiji je dejal, da se je »želel bojev udeležiti zaradi hobija«. »Nisem nameraval umreti,« je povedal.

Odzivi ljudstva

Štiriindvajsetletnega Šoseja Koda so leta 2004 obglavili v Bagdadu in ga zavili v ameriško zastavo, potem ko je potekel rok, ki so ga njegovi ugrabitelji postavili premieru Džuničiru Koizumiju, da umakne svoje čete iz Iraka. Koizumi – tako kot je to zdaj storil Abe – pred terorizmom ni hotel skloniti glave. Japonska družba se je nato razdelila na dva dela, na tiste, ki so obsojali premiera, ker je ZDA pomagal v vojaških posredovanjih po svetu, in tiste, ki so v telefonskih pozivih in pismih obsojali Kodove starše, ker sta sinu, pustolovščin željnemu popotniku, dovolila odpotovati tja, kjer je z lastno smrtjo spravil v neprijeten položaj tudi njihovo državo. Odzive na ugrabitev Gota in Jukave lahko pričakujemo šele, ko bo minilo 72 ur.