Je Donald Trump ameriški Mao?

Kako pričakati ameriškega predsednika, se sprašujejo v Aziji in ugibajo, kaj bi oblekla prva dama Kitajske za srečanje z Melanio Trump.

Objavljeno
20. januar 2017 22.46
US-POLITICS-TRUMP-INAUGURATION-LUNCHEON
Zorana Baković
Zorana Baković
Novega ameriškega predsednika v Aziji vsakdo pričakuje po svoje. Severna Koreja je po trditvah južnokorejske tajne službe pripravljena poslati­ v nebo medcelinski raketi, ki že stojita na izstreliščih. Njuno sporočilo je: »To se že dogaja!«

Sporočilo je zelo jasno namenjeno Donaldu Trumpu, ki je pred nekaj dnevi na twitterju zapisal, da Pjong­jangu ne bo dovolil izdelave jedrskega orožja, ki ogroža ZDA. »To se ne bo zgodilo!« je zatrdil. S tem je izzval vodjo Kim Džong Una na kavbojski dvoboj.

Kitajska je pričakala Trumpa s petardami. Še eno spolitizirano naključje je, da je ravno včeraj objavila statistične podatke o svoji lanski gospodarski rasti. Njen bruto družbeni proizvod (BDP) se je povečal za 6,7 odstotka, kar je več od pričakovanj in dovolj za skromno slavje z ognjemetom. Tudi v tej številki je sporočilo za ameriškega predsednika: »Ne začnite trgovinske vojne z državo, ki med vsemi pomembnejšimi gospodarstvi zaznava najvišjo rast!«

Ne glede na optimistične tone, s katerimi je hotel Peking ublažiti vpliv Trumpovega prihoda v Belo hišo na svetovno razpoloženje, so azijske borze včeraj zjutraj padle ter si do konca dneva opomogle do šibke ničle. V Aziji je navada, da pred prihodom tradicionalnega novega leta izdelajo astrološke analize vsega, kar čaka vlagatelje in podjetnike. Toda čeprav bo znak ognjenega petelina nastopil šele prihodnjo soboto, se strokovnjaki za horoskope bolj zanimajo za začetek leta nepredvidljivega Trumpa.

»Zaradi marsičesa je podoben Mao Zedongu,« je povedal sinolog Orville Schell, nekdanji dekan fakultete za novinarstvo na Kalifornijski univerzi. »Mao je bil revolucionar in populist. Lahko se je obrnil proti komurkoli in postavil sistem na glavo.« Na delavnici Azijskega društva v New Yorku, posvečeni politiki novega ameriškega predsednika do Kitajske v prvih stotih dneh njegovega mandata, je povedal, da moramo pri poskusih iskanja smisla v Trumpovem prihodu na oblast imeti v mislih osnovno načelo kitajskega vodje: »Če najprej ne razbiješ, tudi ne moreš graditi [nečesa ­novega].«

Schell je povedal, da so bili do konca Maovega življenja po vseh kitajskih mestih transparenti z voditeljevo oceno stanja svetovne ureditve: »Pod nebom vlada velik kaos, stanje je odlično!« Ali ni to, je dejal Schell, mentalni kalup, ki se na vsakem koraku kaže pri Trumpu?

Kitajci se prav tega najbolj bojijo. Prav gotovo jim ne bi odgovarjalo, če bi bil v Beli hiši radikalni upornik, ki bi zagnal ameriško tvitersko kulturno revolucijo (če tega ni že storil) ter zamajal stebre svetovne ureditve, v kateri je azijska sila šele pred kratkim dobila veliko vlogo.

Zaradi tega se je včeraj, pred inav­guracijo, vpletla v dogajanje partijska cenzura. Lokalnim časopisom je bilo naročeno, da pri poročanju o svečanostih v Washingtonu navedejo zgolj profilirane novice osrednjih medijskih hiš. Internetnim portalom je bilo prepovedano prenašanje inavguracije v živo, radijskim kontaktnim oddajam pa zaukazano, naj se izogibajo debatam o Trumpu. Vse to po besedah kitajskih novinarjev kaže, da politični vrh še vedno poskuša ugotoviti, kdo je Trump. Medijske improvizacije na to temo ne bodo dovoljene, dokler ne bodo v Pekingu oblikovali uradnega stališča do novega ameriškega predsednika.

Stili oblačenja prvih dam

Če že ne gre brez ugibanj, naj razpravljajo o modi, so sklenili kitajski cenzorji. Domačim modnim kreatorjem in stilistom so dovolili, da se pozabavajo s primerjavo stila oblačenja dozdajšnje ameriške prve dame Michelle Obama, njene naslednice Melanie Trump in Peng Liyuan, soproge kitajskega predsednika Xi Jinpinga.

Kaj se bo zgodilo, ko bosta Melania Trump in njena pastorka Ivanka prvič stali ob Peng Liyuan? Kaj bo za ta dogodek oblekla kitajska prva dama? Kaj ji bodo modni oblikovalci svetovali ob dejstvu, da jo bodo od zdaj naprej ljudje primerjali z nekdanjo manekenko, na kateri bi bila, kot je zapisal neki kitajski bloger, »tudi navadna preproga videti popolno«.

Čeprav se Kitajci običajno strinjajo, da obleka ne naredi človeka, je bil prihod Peng Liyuan zanje zelo pomemben. Potem ko so ob Mau in Deng Xiaopingu stale revolucionarke in po neuglednih soprogah nekdanjih predsednikov ob kitajskem predsedniku prvič stoji ženska s prefinjenim stilom. Njene obleke, kostimi, drža in nastop pri povprečnem Kitajcu vzbujajo nacionalni ponos. Melania se jim zato zdi poseben izziv.

»Ravno zato, ker je Melania Trump tako očarljiva, bi morala Peng Liyuan obleči nekaj preprostega, a s kitajskimi značilnostmi,« je svetoval modni kritik William Tang. Morda bi podoben nasvet prišel prav tudi kitajskemu predsedniku. Pa tudi Kim Džong Unu. Zakaj rakete, zakaj velika števila? Trumpa bi bilo treba pričakati z azijsko mirnostjo. Morda pa le ni Mao.