Južna Koreja z raketnimi vajami v odgovor na jedrski poskus Severne Koreje

Vaje so izvedli v odgovor na šesti jedrski poskus, ki ga je v nedeljo izvedla Severna Koreja.

Objavljeno
04. september 2017 09.44
South Korea Koreas Tensions
A. S. H., STA
A. S. H., STA
Seul − Južna Koreja je danes izvedla raketne vaje, s katerimi je simulirala napad na prizorišče jedrskih poskusov svoje severne sosede po tistem, ko je Pjongjang v nedeljo izvedel že svoj šesti tovrstni poskus.

V okviru vaj je južnokorejska vojska iz letala izstrelila rakete, s kopnega pa balistične izstrelke. Vsi so glede na navedbe vojske zadeli tarče v Japonskem morju, domet do katerih je bil enak razdalji do prizorišča jedrskih poskusov Severne Koreje Pungje Ri.

Vaje so predstavljajo odgovor na šesti jedrski poskus, ki ga je v nedeljo izvedla Severna Koreja. Južnokorejsko ministrstvo ni potrdilo navedb Pjongjanga, ki je zatrdil, da je testiral vodikovo bombo. v Seulu so pojasnili, da je Severna Koreja uporabila »raznolik jedrski material«, moč eksplozije pa je dosegla 50 kiloton. Gre za petkrat večjo moč, kot jo je dosegel peti severnokorejski jedrskega poskusa septembra lani in trikrat večjo od ameriškega jedrskega napada na Hirošimo. Američani so takrat odvrgli jedrsko bombo z močjo med 14 in 17 kilotonami.

Južna Koreja in ZDA sta napovedali tudi okrepitev protiraketnega obrambnega sistema. Usposobili bosta še preostala štiri strelišča ameriškega protitaketnega sistema THAAD, skupno bo tako operativnih šest izstrelišč.

Oprema protiraketnega sistema THAAD. Foto: YONHAP/AFP

Obeti nove izstrelitve

Južna Koreja že vse od nedeljskega jedrska poskusa pri svoji severni sosedi opaža znake priprav na novo izstrelitev rakete, je sporočilo južnokorejsko obrambno ministrstvo. Ocenili so, da se Pjongjang najverjetneje pripravlja na izstrelitev medcelinske balistične rakete, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kritike iz tujine

Po poskusu se je na Severno Korejo usul plaz obsodb. Južnokorejski predsednik Mun Dže In je pozval k »najostrejši mogoči kazni«, Seul in Washington pa sta napovedala nove skupne vojaške vaje.

Ameriški predsednik Donald Trump je v nizu tvitov v nedeljo obsodil poskus, češ da so besede in dejanja Pjongjanga »še naprej zelo sovražni in nevarni za ZDA«. Ostrejši je bil obrambni minister James Mattis, ki je Severno Korejo posvaril, da bodo na vsako grožnjo ZDA ali njenim zaveznikom odgovorili z »obsežnim vojaškim odzivom, ki bo tako učinkovit kot uničujoč«.

Iz Bele hiše so nato še sporočili, da so ZDA pripravljene braniti sebe in svoje zaveznike z vsemi svojimi zmožnostmi, tako »diplomatskimi, konvencionalnimi kot jedrskimi«. K temu se je zavezal Trump po pogovoru z japonskim premierom Shinzom Abejem, s katerim sta sicer tudi obsodila »nadaljnja dejanja destabilizacije in provokacije« Severne Koreje.


Seul in Washington sta napovedala nove skupne vojaške vaje. Foto: AP

Po telefonu sta se pogovarjala tudi Abe in južnokorejski predsednik Mun, ki sta izrekla podporo novi resoluciji Varnostnega sveta ZN proti Severni Koreji. Ta se bo danes sestal na izrednem zasedanju.

Ali bo novi resoluciji oz. morebitnim novim sankcijam naklonjena Kirajska, še ni znano. Je pa tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang sporočil, da je Peking na severnokorejsko veleposlaništvo naslovil uradni diplomatski protest.

»Kitajska nasprotuje Severni Koreji pri razvijanju njenega jedrskega in raketnega programa,« je pojasnil predstavnik in dodal, da je Kitajska zavezana cilju jedrske razorožitve na Korejskega polotoka. »Severna Koreja si mora biti na jasnem glede tega in upamo, da se bodo vsi vpleteni, predvsem severnokorejska stran, vedli zadržano in se izognili morebitnim novim zaostritvam odnosov,« je še dejal Geng.

Kitajska te dni gosti tudi vrh skupine Brics, kamor so poleg države gostiteljice vključene še Brazilija, Rusija, Indija in Južna Afrika. »Zelo smo zaskrbljeni zaradi napetosti in jedrskega programa na Korejskem polotoku,« se glasi zapis petčlanske skupine. Po njihovem prepričanju je mogoče vprašanje rešiti »le na miren način in z neposrednim dialogom vseh vpletenih strani«.